Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдромът на дългия Covid

Психолог: Около един преболедувал има десет, засегнати от травматични преживявания

Снимка: БГНЕС

Covid групи в интернет предлагат възможност хората да споделят притесненията си от лечението и последиците от коронавирусната инфекция върху здравето им.

Болки в гърлото, в ставите и мускулите, дългосрочна загуба на обоняние, сърцебиене, невъзможност за фокусиране десетки дни след прекарването на болестта – това са само част от симптомите, споделяни в мрежата.

Успоредно с нарастването на хората, които са се срещали с вируса ще расте и броят на онези, които откриват дългосрочни последствия, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ проф. Арман Постаджиян, началник на отделението по кардиология в УМБАЛ „Св. Анна“ и председател на Управителния съвет на Българската лига по хипертония.

Снимка: БТА

Ние сме във фазата на пика, което като основен медицински проблеми налага мобилизация на всички усилия, но връщането на тези хора към нормалния им начин на живот ще бъде сериозен проблем, прогнозира проф. Постаджиян. 

Хората питат лекарите дали е нормално да се очакват подобни дългосрочни симптоми като част от картината, сподели от практиката си той.

Арман Постаджиян уточни, че има натрупан достатъчно опит от преболедуване на други вируси, при които също е било наблюдавано продължаване на част от симптоматиката.

„Факт е, че се наблюдават проблеми с регулации на артериалното налягане, с регулации на сърдечната честота, които трябва да бъдат наблюдавани.“

Не по-малко значим ще бъде психологическият фактор, смята проф. Постаджиян.

Според дългогодишния бивш председател на Дружеството на психолозите в България Пламен Димитров след прекараната инфекция някои хора развиват психично-здравни проблеми.

Знаем, че в момента една пета от хората, прекарали Covid, развиват посттравматични стресови разстройства, някои от които са по-меки, но други изискват по-продължителна помощ, отбеляза Пламен Димитров пред БНР.

Той открои следните признаци - хронично изтощение и трудно възстановяване, липса на концентрация, артимии и нарушения на сърдечния ритъм, които нямат нищо общо с органичния статус, а са на нервна почва, стомашно-чревни проблеми, често повтарящо се главоболие с мускулни схващания на врата и раменете, проблеми със съня, депресивност, тревожност.

Пламен Димитров припомни, че изследване от март до края на ноември сред 2300 икономически активни българи е показало, че 68 на сто от тях, дори непреминалите пряко през Covid вълната, показват невротични преживявания и поведение.

Достатъчно е в човешките системи това да се обсъжда активно, както се прави ежеминутно в медиите, в социалните мрежи, за да възникнат тези прояви на тревожност, поясни психологът.  

Ако имаме един човек, пряко заразен и преминал през вируса, около него има десет, които имат травматични преживявания и имат нужда от психологическа помощ.

„Вирусът се разпространява по въздушен път, но реално тревожността, стресът и травмата - достатъчно е да се споменат думите. Ние сме символни животни, хората, и от символните се поболяваме“, коментира Пламен Димитров.

Оздравяването означава възстановено биопсихосоциално благополучие, обобщи Димитров.

Още за дългосрочните проблеми след Covid-19 слушайте в звуковите файлове. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32