Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: Миналото тежи като котва в отношенията ни със Северна Македония

Европейците не обичат историята да се превръща в инструмент за съвременна политика

Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

Днес е ден на национален траур във Франция заради кончината на Валери Жискар д’Естен.

Каква е днешната Европа, в която трудно се събираме и трудно се разделяме? 

Естественото състояние на Европа е да бъде разнообразна, разнолика, дори разноречива. Въпросът е може ли такава разнообразна действителност да се ръководи по рационален и смислен начин, така че европейците да чувстват, че имат общо бъдеще, каза пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат от кариерата и основател на Дипломатическия институт към МВнР, президент на Института за публична политика.

Валери Жискар д’Естен беше образцов представител на европейския елит, посочи той.

Ние непрекъснато чувстваме дефицит на елит. Имаме длъжности, имаме хора, които ги заемат, но все повече и повече пада летвата на това равнище, на което знаем политици от типа на Хелмут Кол, на Валери Жискар д’Естен и други. Без такова лидерство, без такъв политически елит трудно можем да говорим за възможността европейският проект да се развива“, коментира Попов в предаването „Преди всички“.

Брекзит е голям проблем на Европейския съюз, на Европа и глобалния свят, смята проф. Здравко Попов. По думите му консервативният, националистически вектор във Великобритания е започнал да си пробива път и да се утвърждава още след ратифицирането на договорите от Маастрихт през 1992 година.

Още тогава се получи своеобразно разочарование у британските политици, че начинът, по който тръгва да се развива ЕС – не като икономически съюз и като търговски, а като политически съюз, започва да ограничава в някакъв смисъл интересите и бъдещето на Великобритания.“

Това е един тежък развод, който е труден за осъществяване, защото е прецедент, а Великобритания е голям играч в европейското развитие, отбеляза Попов. „Сега в момента излизането, разкъсването на тези връзки е наистина много трудно.“

Здравко Попов смята, че и двете страни трябва да направят много компромиси, да напуснат екстремните си желания и настоявания „и да намерят някаква мека формула.“

Това се отнася и за проблеми ни с Република Северна Македония, допълни той. „Европейците никак не обичат, когато историята се превърне в инструмент за създаване на съвременност и на политически решения, на политически проекти.“ 

Според проф. Попов трябва да се намали „тази санкционираща роля, която България може да играе по отношение на интеграцията на Северна Македония и Албания“.

Трябва да се намали тежестта на миналото, която като котва тежи на нашите взаимоотношения, категоричен е Здравко Попов. „Може би трябва да си задаваме въпроса какво печелим и какво губим от една радикална позиция.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55