Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Здравко Попов: Миналото тежи като котва в отношенията ни със Северна Македония

Европейците не обичат историята да се превръща в инструмент за съвременна политика

Здравко Попов
Снимка: БГНЕС

Днес е ден на национален траур във Франция заради кончината на Валери Жискар д’Естен.

Каква е днешната Европа, в която трудно се събираме и трудно се разделяме? 

Естественото състояние на Европа е да бъде разнообразна, разнолика, дори разноречива. Въпросът е може ли такава разнообразна действителност да се ръководи по рационален и смислен начин, така че европейците да чувстват, че имат общо бъдеще, каза пред БНР проф. Здравко Попов, философ, дипломат от кариерата и основател на Дипломатическия институт към МВнР, президент на Института за публична политика.

Валери Жискар д’Естен беше образцов представител на европейския елит, посочи той.

Ние непрекъснато чувстваме дефицит на елит. Имаме длъжности, имаме хора, които ги заемат, но все повече и повече пада летвата на това равнище, на което знаем политици от типа на Хелмут Кол, на Валери Жискар д’Естен и други. Без такова лидерство, без такъв политически елит трудно можем да говорим за възможността европейският проект да се развива“, коментира Попов в предаването „Преди всички“.

Брекзит е голям проблем на Европейския съюз, на Европа и глобалния свят, смята проф. Здравко Попов. По думите му консервативният, националистически вектор във Великобритания е започнал да си пробива път и да се утвърждава още след ратифицирането на договорите от Маастрихт през 1992 година.

Още тогава се получи своеобразно разочарование у британските политици, че начинът, по който тръгва да се развива ЕС – не като икономически съюз и като търговски, а като политически съюз, започва да ограничава в някакъв смисъл интересите и бъдещето на Великобритания.“

Това е един тежък развод, който е труден за осъществяване, защото е прецедент, а Великобритания е голям играч в европейското развитие, отбеляза Попов. „Сега в момента излизането, разкъсването на тези връзки е наистина много трудно.“

Здравко Попов смята, че и двете страни трябва да направят много компромиси, да напуснат екстремните си желания и настоявания „и да намерят някаква мека формула.“

Това се отнася и за проблеми ни с Република Северна Македония, допълни той. „Европейците никак не обичат, когато историята се превърне в инструмент за създаване на съвременност и на политически решения, на политически проекти.“ 

Според проф. Попов трябва да се намали „тази санкционираща роля, която България може да играе по отношение на интеграцията на Северна Македония и Албания“.

Трябва да се намали тежестта на миналото, която като котва тежи на нашите взаимоотношения, категоричен е Здравко Попов. „Може би трябва да си задаваме въпроса какво печелим и какво губим от една радикална позиция.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30