Най-същественият проблем в българо-македонските отношения е неизпълнението на Договора за добросъседство от Скопие. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на днешния парламентарен контрол.
Тя увери, че България има желание да продължи преговорите, но при определени условия:
„Ние ще продължим да бъдем доброжелателни, но си мисля, че това, което трябва да се случи, е страстите от другата страна на границата да се успокоят и с рационален поглед да започнем да говорим какво ще направи правителството на Република Северна Македония, така че да започне да изпълнява Договора (за добросъседство), да спре езика на омразата и да се държи като истински кандидат за член на Европейския съюз“.
След като по-рано тази седмица премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев обърна позицията си и обвини България в нарушаване на Договора за добросъседство, днес той продължи с реториката за македонската идентичност, но този път насочена не към обществото, а към опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ.
„Тука сме македонци, които говорят на македонски език от край време и завинаги. Станахме държава членка на НАТО като македонци, които говорят македонски, които говорят македонски език. Ще станем страна членка на ЕС, като македонци, които говорят македонски език“, каза Заев.
Без пробив по отворените въпроси завърши посещението тази седмица на специалния представител на Скопие за България - бившия премиер Владо Бучковски.
Междувременно министърът на правосъдието Десислава Ахладова съобщи от парламентарната трибуна, че за десет години над 65 000 македонци са придобили българско гражданство с указ на вицепрезидента.
" България не спира Република Северна Македония за членство в Европейския съюз , защото такива преговори изобщо няма". Това каза Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и дипломат, във връзка с факта, че България не..
Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните..
Задържаха жена, нанесла жесток побой на майка си. Инцидентът е станал в семейното им жилище в Монтана. Сигналът за нанесен побой и причинена телесна повреда на жена в условията на домашно насилие е получен вчера малко преди 21 часа на телефон 112...
От парламентарната група на "БСП - Обединена левица" предлагат таван на надценките на 70 хранителни стоки от първа необходимост. Според Мая Манолова промените трябва да бъдат записани в нов Закон за пределните надценки на основните хранителни..
Задушаване след епилептичен припадък е причината за смъртта на 9-годишното момиченце, което почина внезапно на 31 януари в ранния следобед във великотърновско училище. Смъртта на момиченцето в Средното училище "Вела Благоева" във Велико Търново..
В кулоарите на парламента председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски каза, че неговата формация няма да участва със свои предложения за назначения в регулаторите, както и няма да подкрепя кандидати на други формации. "Няма да имаме..
Кипър ще приеме Национална стратегия за интеграция на законно пребиваващите в страната мигранти до средата на тази година, съобщиха от правителството. Близо 20 000 са висящите в момента молби от търсещи убежище на острова. Със стратегията за..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю пред БНР Иван Брегов от правната програма на Института за пазарна икономика. В предаването..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..