Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лондон и ЕС остават на противоположни позиции за бъдещите си търговски отношения

| обновено на 13.12.20 в 16:24
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Великобритания и ЕС остават на противоположни позиции по много ключови въпроси за бъдещите си търговски отношения. Това заяви премиерът Борис Джонсън малко след като се договори с председателя на ЕК (Урсула Фон дер Лайен) преговорите да продължат.

"Трябва да повторя, че най-вероятният сценарии остава Брекзит без сделка, по примера на Австралия," каза Джонсън.

„Преговорите по постигане на търговско споразумение продължават в Брюксел“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след проведен тази сутрин телефонен разговор с британския премиер Борис Джонсън.

Изявлението на Фон дер Лайен не бе неочаквано, тъй като самата тя съобщи през седмицата, че днес ще оповести позицията на Европейската комисия. "Преговорните ни екипи работят денонощно през последните дни", каза тя и допълни:

„Въпреки изтощението след продължилите почти една година преговори и факта, че всички възможни срокове непрекъснато се пропускат, и двамата смятаме, че е отговорно по това време и на този етап да се измине оставащото разстояние“.

В четвъртък Европейската комисия задейства извънредни мерки, с които да се гарантира основната взаимосвързаност по въздух и суша между ЕС и Обединеното кралство, а също така и за достъпа до риболовните води на корабите между двете страни. От Комисията поясниха, че това се дължи на значителната несигурност за постигане на споразумение до 1 януари.

Търговските преговори за Брекзит между Обединеното кралство и ЕС продължиха и през нощта. 

От британска страна твърдят, че предложените условия от ЕС продължават да са неприемливи за Великобритания.

Външният министър Доминик Рааб заяви тази сутрин за Би Би Си, служейки си с футболен жаргон, че Брюксел е „преместил гредите на вратите“, т.е. че е променил целите, но според него в този решителен момент е важно да се вземе политическо решение.

Ето защо очакваното в близките часове от разговора между Джонсън и Фон дер Лайен е изключително важно. Ако преговарящите екипи не успеят да се договорят, тогава Джонсън и Фон дер Лайен ще трябва да решат дали да прекратят преговорите или те да продължат след крайния срок.

Ирландският премиер Мартин Михол изказа мнение, че сценарият без сделка по Брекзит ще бъде много лоша новина за всички и пълен провал на държавническото мислене и от двете страни.

Бившият лидер на опозиционната Лейбъристка партия Ед Милибанд посочи пряко с пръст премиера Борис Джонсън като главен виновник, ако сделка не бъде постигната.

Междувременно британският вестник "Сънди Телеграф" съобщава, че кабинетът в Лондон планира спасителен пакет на стойност милиарди лири за индустриите, които ще бъдат засегнати най-силно от липсата на споразумение с Европейския съюз. Според изданието той ще обхване овцевъдите, риболовната и химическата промишленост и производителите на автомобили, които е възможно да пострадат от срив в търговията или от новите мита след 1 януари. Изданието, цитирано от Ройтерс, пише също, че  общата стойност да помощта се очаква да бъде между 8 и 10 милиарда лири.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милорад Додик

Босненската Република Сръбска предсрочно избира президент на мястото на Додик

Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори.  Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..

публикувано на 23.11.25 в 05:25

Врачанският музей отбелязва 40 години от откриването на Рогозенското съкровище

През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..

публикувано на 23.11.25 в 04:34

Община Мизия с мерки срещу наводнения. Какви са те?

Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води.  Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове.  Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..

публикувано на 23.11.25 в 04:24

Увеличението на осигуровките - предизвикателство за производителите на тютюн

Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..

публикувано на 23.11.25 в 04:11
Народен театър „Иван Вазов“

Народният театър домакинства събития в чест на Федерико Гарсия Лорка

Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи  Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България.  Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“.  В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..

публикувано на 23.11.25 в 03:53

Коледни работилници ще има в Казанлък

Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..

публикувано на 23.11.25 в 03:52

"Сънди таймс": Митал ще напусне Великобритания

Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс".  Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти.  В пика си през 2008 г. личното му..

публикувано на 23.11.25 в 03:39