Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Симеонов от Горна Оряховица не спира да помага на хора в беда

Георги Симеонов
Снимка: Здравка Маслянкова

За седма поредна година 36-годишният Георги Симеонов от Горна Оряховица става Дядо Коледа, за да подкрепи каузата на човек, изпаднал в беда.

Добротворството на достойния българин тази година е посветено на 41-годишен мъж, болен от рак на стомаха, който се нуждае от скъпа операция. Самият Георги е с детска церебрална парализа и не спира да помага на другите, дори в годината на Covid-19.

„Аз не съм истинският Дядо Коледа. Аз съм човек със заболяване, тръгнал да помага. Това ме прави различен. Аз работя хубава работа. Има хора, които сами не могат да работят, заради това излизам, да им помагам“, каза Георги Симеонов.

Да прави добро и да помага на болни деца и възрастни – това прави вече седма година в навечерието на Коледа Георги Симеонов от Горна Оряховица. За доброто си сърце и каузите, на които се посвещава като Дядо Коледа добротворецът е удостоен с приза „Достоен българин“.

Желанието да помага се родило, когато приятели на Георги го завели в русенско село, където той се срещнал с Росен и семейството му, в което двама инвалиди се грижат за две тежко увредени деца. Тогава той решил, че всичко, което изкара като Дядо Коледа, ще дари на Росен.

Момчето не успя да се пребори за живота си. Но Георги продължава да помага. Последваха кампании за Вики с диабет, за Алекс, който имаше нужда от лечение на очите, за Пеньо, който се бореше с левкемията.

Дарявал е на манастира „Св. Николай” в Арбанаси, а след това участва в кампания за хандбалиста Ивелин Дачев, който претърпя тежка контузия.

Миналата година събра над 1200 лева за Марияна от Велико Търново. Жената не успя да се пребори с острата лимфобластома и Георги понесе тежко новината за нейната смърт, но не се отказа. В тази тежка година добротворчеството му е насочено към 41-годишен болен мъж:

За Павлин Павлов от Горна Оряховица с рак на стомаха, долната част, като паричната сума за операцията е 60 000 евро. Той да оздравее по най-бързия начин, да забрави за това нещо и да се грижи за неговите деца“, обяснява Георги Симеонов.

Ще бъде по-трудно през тази Covid година, дава си ясна сметка 36-годишният Георги Симонов, защото няма фирмени банкети и големи партита като други години. Но хората, които искат да даряват и са свикнали с неговото посредничество, вече му се обаждат, за да обещаят подкрепата си и тази година.

Георги ще посети всеки желаещ да помогне в битката с рака на 41-годишния Павлин Павлов и ще внесе малко радост в този не чак толкова празничен декември. Цената е само 5 лева, а младият мъж е готов да работи не само в Горна Оряховица, но и в Лясковец, Долна Оряховица, Велико Търново.

Разбира се, всеки може да задели каквото сметне за нужно над тези 5 лева, за да помогне на Павлин, за чийто живот работи Георги Симeонов през този декември.

"Категорично има хора, които помагат и се включват в тази кампания. Даже ми се обадиха хора от Полски Тръмбеш и искат да ги посетя. Посещавам семейства, партита, фирми и се забавляваме, даже пеем с хората. Всичко това е за благотворителна цел. В тази ситуация кауза ще има отново като аз ще си нося дезинфектант, с който ще си пръскам ръцете, дори ще имам и  ръкавици и ще се спазват метър и половина-два“, казва той.

36-годишният Дядо Коледа от Горна Оряховица е минал през много трудни периоди. Той самият е страдал достатъчно, борейки се с физически недъзи и добре знае колко е важно хората да се подкрепят, когато са изправени пред някакво житейско изпитание.

Въпреки заболяването си – детска церебрална парализа, Георги Симеонов работи от 15 години в колбасарско предприятие в лясковското село Драгижево. Това е второто ми семейство, казва Георги, а колегите му го подкрепят във всичко:

Много e отзивчив, помага на всички. Аз го познавам от много време и зная, че на много хора е помогнал до сега и на малки деца е помагал. Като Дядо Коледа ходи и радва децата“.

„Много всеотдаен колега,  хубаво момче, много е приятен, винаги изпълнява задълженията си и винаги помага на колеги“.

Мил, всеотдаен, много е добричък, много е работлив, много е отговорен. Даже на моменти ние, всички, си казваме, че трябва да вземаме пример от него. С най-голямото сърце. Не му свършва енергията. Винаги той е за каузите“, казват колеги на Георги.

А каузата на горнооряховския Дядо Коледа Георги Симеонов е да помага и вярва, че Коледното чудо съществува:

„Коледното чудо го има – хората да станат по-добри, да си отворят сърцата, както са го правили винаги, защото те не дават сумата от пет лева, те дават много повече. Каузата е за доброто, а доброто винаги побеждава“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09