Отправна точка в романа са ценни данни, които се съдържат в третия по големина в света Османски архив след този в Истанбул и в Кайро, придобит от България чрез изключителна разузнавателна операция през тридесетте години на миналия век и съхраняван в Националната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”.
"След падането на Търновград под османско иго, тогава се твърди, че множеството от аристокрацията по това време, най-ценното, което са имали - децата, книгите, са се изнесли в планините, където са основали нови градчета, говори се, че едно от тях е Копривщица", каза Славчева в предаването "Нощен хоризонт".
"Придържала съм се към добрата практика на криминалните романи - да се подбират такива ситуации, които да са много близо до реалността", подчерта тя.
"За вила "Армира" е известно, че тя е била обрана през 90-те години и в тази връзка вече в романа е включена и ролята на чуждестранните колекционери, за които е известно, че заради такива чуждестранни колекционери, от България всяка година се изнасят артефакти за 1 милиард долара, нещо, което е голяма загуба за нас - тези артефакти биха могли да направят нашите музеи още по-впечатляващи, още по-богати. В романа са преплетени такива линии, които са доста близо до реалността", допълни Славчева.
Слава Славчева е по професия инженер по телекомуникации и от много години главно се е занимавала с управление на проекти, макар че винаги е искала да стане лекар и то най-вероятно психиатър, защото човешката душа е невероятен източник на изненади. През 2015 година е била изкушена да участва в предаването на БНТ за кандидат-писатели с първи непубликуван роман - “Ръкописът“. Проектът на роман се казвал “Старата вила” и по време на кастинга предварителното 12-членно професионално жури му е дало висока оценка.
През 2019 година излезе книгата "Тайните на стария архив" на Слава Славчева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..