Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищен тормоз над второкласник в Хасково от учители и родители

РУО- Хасково: Трудно е да проумееш, че един учител може да откаже на едно дете да се учи

Снимката е илюстративна
Снимка: fonio.bg

8-годишно дете от Хасково не е прието от своя клас и преподавателка в масовото училище, защото има здравословен проблем. Детето е с кохлеарен имплант.

Според класната ръководителка и родителите на останалите деца то пречи на работата, не спазва правилата и не може да извършва нормална комуникация. Затова настояват второкласникът да бъде преместен в друго училище.

Инспекторът по образование търси варианти за обучението, майката на момчето настоява да остане в масова паралелка, за да се социализира, а майки и бащи готвят гражданско неподчинение, ако след приключването на онлайн обучението детето все още е в това училище.

Каква е историята: Никола е роден с глухота и родителите са разбрали това, когато е 2 годишен. Има кохлеарен имплант. Посещавал е масова детска градина и е започнал да се справя по-добре и с обучението и с общуването с други деца. Но идва време за училище.

Записан е първокласник в едно училище, там не се справял, твърдят педагозите и се наложило да бъде преместен в друго училище. Тази учебна година започнала с напрежение и неразбиране между родителите на детето и учителка, между ръководството на училището и родителите на децата в класа.

Свикана е родителска среща малко преди учениците да преминат в онлайн обучение. Казусът - Никола не е желан в класа, защото пречи на останалите деца.

БГНЕС

Родителската среща се превръща в съд за майката Десислава Делчева:

„Потресена съм, защото мислех, че всичко тече нормално, а се оказа, че зад гърба ми родителите и класната предприемат действия с цел преместване на моето дете в друго училище. Без да се потърси нито едни контакт се мен. Никой не ме е попитал, нито извикал за разговор.“ Това каза в „Хоризонт до обед“ майката.

На тази родителска среща класната ръководителка Аделина Гергинова прелага точка единствена – да се разгледа поведението на Никола и дава характеристика: Никола не е в състояние да седи на чина си 10 минути, не зачита авторитети, отказва да спазва правила, неприемливото му поведение води до опити за подражание от други съученици. Рисувал на дъската, крие се под бюрото. Драска по тетрадките .Тича на междучасията по коридорите Импулсивен. Адаптацията и социализацията не се реализирали. Активен речник липсва, беден пасивен речник.

Снимка: ThinkStock/Getty Images

Родителите на Никола информират Регионалното управление по образованието в Хасково:

„Проведохме разговори с директора на училището, с класния, с родителите на детето и със специалисти от Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование“, коментира в „Хоризонт до обед“ старши експертът Павлина Попова. Тя добави, че сега с детето работи ресурсен учител и логопед макар и онлайн.

Трудно ми е да разбера как един учител може да откаже достъп на едно дете до образование?“ пита се Павлина Попова.

Тя добави, че непрекъснато се правят обучения за справяне с подобни ситуации.

"Ще подкрепим родителите как да се процедира, ако детето бъде изключено. Но това дете се нуждае от обич и разбиране. Неприемането на различине в обществотно е голям проблем за нашето общество. Всички имат право на образование."

И въпреки разговорите детето започва индивидуално обучение в училище и веднъж седмично да му се полага ресурсен учител.

Учителката Аделина Гергинова е категорична, че не може да остане в клас.

Ще добавим, че с кохлеареният имплант звуковото възприятие е различно от това, на което са свикнали нормално чуващите. Тези, които някога са имали слух и след загубата му ползват имплант, описват човешкия глас като глас на робот.

Според специалистите в масовите детски градини и училища самото дете полага усилия да бъде разбрано и това е част от обучението и рехабилитацията. Но не и в хасковското училище, от където Никола отново ще бъде изолиран.

Още по темата в репортажа на Дора Атанасова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да се ограничи опасното движение с електрически тротинетки?

Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..

публикувано на 08.05.25 в 10:59

Агресията сред младежите има ново лице: "Локалите"

Черни дрехи, качулки, анцузи над глезените и скъпи маратонки, момчета между 12 и 19 години – така изглеждат "локалите". Самите те се наричат помежду си "филмари". Копират т.нар. ултрас култура – визията на част от участниците в определени ултрас групи на футболни отбори, крайни агитки, крайни фракции. Някои от тези деца са също и част от тези..

публикувано на 08.05.25 в 10:54

След сигнала на фермери от Банско: БАБХ не откри животни от други населени места

Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на дребни преживни животни , въведени в началото на годината в шест общини от Благоевградска област. Най-голямата им тревога е, че това може да пренесе болести като чума и шарка, а стадата им да бъдат..

публикувано на 08.05.25 в 10:12

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55