Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недоволство и петиция след ремонт на художествена галерия във Велико Търново

Снимка: Здравка Маслянкова

Ремонтът на най-голямата художествена галерия във Велико Търново предизвика обществено недоволство и петиция, с която се настоява да се спре поставянето на пластмасова дограма на емблематичната за града сграда по проект за енергийна ефективност. В ремонта на галерия „Борис Денев“ се предвижда да бъдат инвестирани близо 1,2 милиона лева от програмата за трансгранично сътрудничество. Гражданите, местната власт и експертите са на разнопосочни мнения за ремонта, който започна в началото на зимата. 

Сградата на художествената галерия „Борис Денев“ до паметника на Асеневци и брега на Янтра във Велико Търново е построена през 1928 година за художествено училище, след това е била полицейски участък, после става ветеринарна служба, а през 1985 година беше основно реконструирана и пригодена за художествена галерия. Фондът ѝ наброява близо 5000 произведения на изкуството, сред които творби на нейния патрон Борис Денев, на Владимир Димитров - Майстора, Иван Мърквичка.

Сградата е в окаяно състояние, климатичната ѝ инсталация никога не е работила, проблеми има с ел. инсталацията, както и с покрива. Преди няколко дена започна ремонтът на сградата, част от който е смяна на старата двукатна дървена дограма с PVC. Граждани се събраха тази сутрин пред художествената галерия „Борис Денев“, за да изкажат недоволството си. Преводачът Елена Димитрова е една от недоволните:

„Не одобрявам ремонта, защото е трудно да минаваш покрай тази сграда с PVC дограма. Това не е просто възмутени граждани, които изведнъж решават, че понеже наближава предизборна кампания, да правят нещо. Във Велико Търново има няколко ремонта, които се случиха по безобразен начин. Това е поредният. Аз не мога да си представя и в най-смелите си мечти, че тези врати ще станат пластмасови“.

Общинският съветник от „Демократична България“ Калоян Янков инициира петиция за спиране на ремонта:

„Над 1000 човека вече реагираха и се подписаха срещу подобна драстична намеса в сградата, която външно се изразява в смяната и подмяната на дървената дограма със сравнително евтина PVC дограма, която не повтаря растера и изобщо показва начина, по която ще се ремонтира тази сграда. В последствие, когато се запознахме по-подробно, видяхме, че има и други неща, които, според нас, не бива да се случват в знакова сграда. Този проект не отговаря на нуждите на сградата“. 

С близо 1,2 милиона лева от програмата за трансгранично сътрудничество в художествената галерия се извършва ремонт, част от който е смяната на дограмата. Заместник-кметът по териториално и селищно развитие проф. Георги Камарашев е категоричен, че няма източване на средства:

„Този ремонт е енергийна ефективност. Гаранцията е 100%, тъй като проектът се наблюдава от няколко институции. Всяка похарчена стотинка е под мониторинг. Извършено е обследване, спазени са всички процедури, направени са препоръки и проектът е направен по препоръките, така че гаранцията е налице. Сградата вътре конструктивно е изработена с много мраморни облицовки и цокли, които не подлежат на вътрешно саниране, за да се постигне коефициентът на енергийна ефективност, трябва да се сложат прозорци, които имат висок клас“.

„Когато проследих исторически как са правени ремонтите, у мен трайно се настани чувството, че дървесината е от Коми, т.е. същата, която е поставена на панелните блокове, така че шансът тази дограма да бъде възстановена във вид, който да направи енергийно ефективна сградата е много малък, почти никакъв“, допълни Камарашев.

След брожението на гражданите за ремонта на художествената галерия и поставянето па пластмасови дограми изведнъж на един от сменените прозорци се появи надпис с текст „Това не е проектният прозорец“. Всичко е съгласувано, коментира главният архитект на Велико Търново Николай Малаков:

„Този прозорец е сложен, тъй като има специфична облицовка сградата от камък бигор, който трябва да бъде запазен, тъй като трябва да пазим външният вид на сградата, която попада в охранителна зона „Света гора“ на Велико Търново. По този прозорец следва да се види как ще се обърне самата облицовка, дебелината на растера. Той не е проектен, това е мостра, по която ще бъде направена самата дограма“.

Тези обяснения не удовлетворяват инициаторите на петицията за спиране на ремонта на сградата, коментира опозиционният общински съветник Калоян Янков:

„Предлагаме решение и търсим компромис с Общината и с изпълнителя, за да може да запазим автентичния вид на сградата, като се запази дървената дограма, тя се реконструира, обнови, изолира, сменят се стъклата и т.н. и тя ще може да изпълнява същата функция, каквато изпълнява PVC профилът“. 


снимка: Здравка Маслянкова

На разнопосочни мнения за ремонта са двама архитекти, експерти по опазване на културно-историческото наследство, но с различни политически пристрастия. 

Опозиционният архитект Радомир Данков:

„За пореден път се усвояват средства не с водеща мисъл за архитектурния образ и качествата на сградата, а просто, за да се усвоят. Мен ме притеснява цялостното облепяне на сградата отвътре с ХPS изолация, която всъщност е абсолютно паронепропусклива и това, според мен, ще повлияе негативно на микроклимата за експозициите на произведенията, които в последствие ще се върнат вътре“.

На противоположното мнение е архитект Драгомир Йосифов, общински съветник от ГЕРБ:

„Като експерт ще кажа, че няма никакъв проблем, включително и по Закона за културното наследство. Сградата попада в групова среда и е част от културния и исторически пейзаж на Велико Търново. Тя няма стойността на културна ценност, за огромно съжаление към момента. Така че закононарушение не съществува“.

Любопитен детайл около ремонта е, че фирмата изпълнител за 1 059 472 лева без ДДС за проектиране и строителство, е избрана от Общината по съкратената процедура по Закона за обществените поръчки чрез договаряне без обявление. Покани са изпратени за оферти до две великотърновски и една тревненска фирма. Печели дружеството, което има десетки договори по други обществени поръчки с евро средства, за които има наложени корекции на Общината от управляващите органи на оперативните програми.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19