Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Лазарова от Институт за развитие на публичната среда:

23 млн. лева от бюджета на НС са отишли за заплати

1/3 от депутатите не са имали нито едно парламентарно питане

Снимка: БТА

„Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата година, а това е много важно в навечерието на парламентарните избори“. Това коментира пред БНР Ива Лазарова от Институт за развитие на публичната среда за това какво свършиха и колко харчиха депутатите през 2020 година.

По броя разгледани законопроекти – 135, 144 решения и две декларации на 120 пленарни заседания, 10 от които извънредни, излиза, че Народното събрание е работило усилено, но има закони, които са преразглеждани многократно – това са седем поправки на Наказателния кодекс, пет пъти Закона за ДДС, а три пъти е имало предложения за промени в Изборния кодекс. 

Понякога се пропуска общественото обсъждане и това руши доверието в най-важния орган в парламентарната република.

Така през лятото имаше 10 на сто спад в доверието на парламента според данните на „Алфа рисърч“, а спадът през септември е вече 7 на сто“, припомни Лазарова в предаването „Преди всички“.

БГНЕС
През 2020 са работили 27 комисии, от които постоянни 23 и четири временни, като най-екзотична е тази за промени в Конституцията, а друга интересна беше тази, която трябваше да провери фактите около спирането на програма „Хоризонт“. Тя прекрати работата си в началото на тази година с едва 4 заседания - поясни още Лазарова.

„81 милиона лева е бил бюджетът на 44–тото Народно събрание, като 23,5 милиона лева са били за заплати, като в разходите за издръжка влизат още 11,3 милиона лева, като базовата заплата на депутат е 4200 лева - три средномесечни заплати в държавния сектор. Според имуществените декларации на депутатите от миналата година те са декларирали от доходи от около 45 милиона лева, от които 21 милиона лева са доходи от дивиденти на един депутат от ДПС- Делян Пеевски“, посочи Лазарова. 

По думите ѝ информация за контролирането на разходите на депутатите имат ръководствата на парламентарните групи, те имат информация за тяхното пълно отчитане, но широката публика няма достъп до такава информация.

„Обществото няма достъп до информацията как народните избраници харчат допълнителните средства за дейността си като заплащане на сътрудници, обиколки по избирателните райони, представителни разходи, пари за транспорт. През 2020 година 86 депутати не са имали нито едно парламентарно питане - или една трета от тях, което е притеснително“.

В парламентарния контрол управляващата партия и техните партньори са задавали най-малко въпроси.

През четиригодишното управление коалицията оцеля с множество, неясни в повечето случаи, договорки  и тежки компромиси:

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов не успя да прокара Концепцията за ромската интеграция, нито доброволните отряди към МВР. Отказът на ГЕРБ да подкрепи предложението разклати и ВМРО упрекна ГЕРБ в договорки с ДПС, които бяха против доброволните отряди . Лидерът Каракачанов обаче получи сделката за 8-те изтребителя Ф-16 и още сделки за 1 милиард лева за кораби, 50 млн. лева за машини за Специалните сили и 80 млн.лева за модернизация на старите съветски танкове.

Коалиционните отношения се разклащаха основно между ВМРО и ГЕРБ. Така се случи и след ареста на министъра на околната среда и водите Нено Димов и шефката на басейнова дирекция – Пловдив - Цветелина Кънева

НФСБ Валери Симеонов беше по-скоро балансьор през изминалата година.

Народното събрание

А в края на мандата патриотите успяха да изпълнят основния си приоритет – минимална пенсия от 300 лева. Тя ще бъде факт от януари догодина.  

Коалицията се разбра и за Северна Македония и блокира началото на преговорите за членството й в ЕС 

Разбраха се и за доброволната казарма и за военното обучение в училище. Постигнаха съгласие за преименуването на празника 24 май, който вече е - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Управляващите въведоха и 10-годишна абсолютна давност за задълженията на физическите лица. 

Малката коалиция, както са известни още Обединени патриоти, обаче не се разбра. През 2019-та настъпи политическият развод с Атака. Лидерите на НФСБ и ВМРО Валери Симеонов и Красимир Каракачанов взеха това решение след системен бойкот и лошо отношение. 

А последните месеци от управлението на ГЕРБ и Обединени патриоти ще приключат  с протести .

Още в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52