Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект „Simulation-Q“ залага основните концепции на квантовите компютри

Цветелин Цецков
Снимка: Личен архив

„Да симулираш операциите на квантов компютър върху сега съществуващите машини не е лесно. Но точно проектът, по който се представих на Националната олимпиада по информационни технологии през юни.  Проект „Simulation-Q“, който залага в себе си основни концепции на квантовите компютри и цели да направи общодостъпна възможността да се изучават техните характеристики и алгоритми", каза в „Преди всички“ Цветелин Цецков, поредният носител на отличие „Джон Атанасов“ в категория ученици и техните преподаватели, бъдещ програмист на квантови компютри, студент във Факултета по математика и информатика в Софийския университет:

„Квантовият компютър е машина, която е доста сложна и доста капризна, бих казал, откъм, например, температурата. И именно затова създадох симулация на такъв компютър, за да не се зависи от температура, вибрации. Идеята беше да предоставя възможност за симулиране на работата, така че още преди всеки човек да има такъв компютър в дома си, да имаме готови програми и алгоритми, които по един начин да забързат работата и развитието на човечеството".

Цветелин Цецков допълни: "Подобни компютри вече съществуват и е много важно хората да са запознати и да можем да разработваме алгоритми за тях. Важно е да имаме подготвени кадри, които разбират хем програмирането, хем какво се случва на физично ниво. Сегашните ми планове за симулацията е, в момента я пригодявам така, че да може повече разработчици да работят по нея. И изключително бързо да се случват подобренията по нея чрез принципите на отвореният код. Другата посока, в която работя, е да направя така,  че да може да се пусне на много компютри едновременно, защото квантовият компютър е по-мощен. Колкото повече компютри има…се свържат заедно, за да правят тези изчисления, толкова по-близко може да се симулира дейността на квантовия компютър".  

Решението да се занимава с квантови компютри Цветелин взел преди около 7 години. Бил около 12-годишен. В началото го насърчавали родители му – и двамата много далеч от дигиталната сфера и математиката.  

"Те са щастливи, че се занимавам с това, което обичам. А не това, което си мислят повечето хора, нали, той избра тази професия, защото се изкарват много пари, дава добър социален статус. Не са ме възпитали така. По-важното беше, че аз се занимавам с това, което обичам и че им ми доставя удоволствие да го правя", каза той и добави:

"Човек трябва да живее в бъдещето. И да търси вдъхновение от хора, които живеят в него. Смятам, че светът определено не е розов, но може да се погледне от една по-ведра и по-хубава гледна точка. Опитвам се да съм новатор на времето си. Вярвам, че в един момент ще ми се получи", сподели Цветелин Цецков.  

Още от третия епизод от поредицата „Разкодирано“ слушайте от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09