Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златко Минев решава 100-годишен спор между Бор, Шрьодингер и Айнщайн

Златко Минев
Снимка: Личен архив

Благодарение на съвет на дядо си Златко Минев решава 100-годишен спор между учените Бор, Шрьодингер и Айнщайн за квантовата физика. Той се занимава с математика, програмиране и физика и работи за голяма международна компания.
      

Живее в САЩ от 20 години, последвал майка си, която също е учен. Буквално прескочил една година и още в училище спечелил състезание за програмиране на калкулатор. Участвал в научни конкурси в Калифорния. И избрал лятно училище в университета в Станфорд, където за първи път срещнал физиката на професионално ниво.  

„И всички тези ранни проекти, които бяха извън учебния план, изиграха голяма роля и част, за да ме предприемат в университета „USIT“, Berkeley, който е най-силният университет по физика. Тук, в Бъркли, се заплених от уникалната синергия между компютърната наука и квантовата физика.

И това вече ме доведе до следващата стъпка. За докторската си степен. Там избрах университета „Йейл“. Това може би е родното място на свръхпроводимите квантови изчисления.  До 2007 година дори не знаех, че съществуват такива неща като квантовите компютри. Аз имах две големи страсти - компютърните науки и изчислителните. Също така физиката на фундаментално ниво. Физиката ми позволява на дълбоко ниво да разбера как нещата работят“, каза пред БНР младият учен Златко Минев.

Личен архив

Един от нерешимите проблеми за Златко Минев бил как да се предскажат данните от квантовите компютри. В университета „Йейл“ той разработва експеримент, резултатите от който дори решили 100-годишен спор между главните архитекти на квантовата физика - Бор, Шрьодингер и Айнщайн

 „Айнщайн известно и метафорично казва „Бог не играе на зарове с Вселената“. На което Нилс Бор му отговаря: „Алберт, кога ще спреш да казваш на Бог какво да прави?“. И въпреки това в последните 100 години физиката ни учи, че квантовата физика е фундаментално непредсказуема и дискретна. Прието е, че никой не може да предвиди бъдещето на един атом, който ще скочи от едно дискретно ниво до друго дискретно енергийно ниво. Така нареченият квантов скок. Обаче доказах, че квантовият скок не е всъщност рязък, мигновен, непредсказуем, както се мислеше досега. Но напротив - квантовият скок има плавен, непрекъснат полет от едно енергийно ниво до друго. И дори има степен на предсказуемост. Може да си представим, че квантовият скок е като изригването на вулкан“, разказа още в "Преди всички" Минев.

Идеята се харесала Ай Би Ем (IBM), които тази година обявиха, че имат 18 квантови компютъра. Затова Златко Минев приел предложението да работи по точността им в Ню Йорк

За Златко Минев е важно и научната общност да се развива. Затова той популяризира науката сред младите хора. Преподава в безплатната и отворена за всеки лятна школа Qiskit за квантови изчисления. През 2012 година основава и ръководи национална организация Open Labs. 

„Според мен е важно за младите хора в България да знаят, че пътят напред може да е бъде ярък. Има път за добра кариера и за житейската посока в технологиите, в науката. Знанието и учението е първата стъпка. Къде може да вземем завой надясно, като всички други завиват наляво."

Още от „Разкодирано“ слушайте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02