Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да омесиш домашен уют с любов и благи думи на Бъдни вечер

ансамбъл „Пламъче“
Снимка: Личен архив

Вярата е онази важна съставка, която ни е съхранявала, защото е от най-силните лекарства, които могат да помогнат винаги и в най-трудни времена. Знаели са го в миналото. И благодарение на обичаите и традициите, освен вярата, българите са били наясно как да омесят домашен уют, да го подправят с любов и да го споделят с благи думи, как да отворят широко вратите за изобилието, как да поканят с думи здравето, както и благодарността, за да ценят всичко, което са получили“, каза в „Преди всички“ Ивайло Първанов, ръководител на танцов ансамбъл „Пламъче“.  


Затова, че българският фолклор е магичен, че все повече ни липсва днес и че трябва да съхраняваме добрата връзка с него, са категорични и участниците в ансамбъла.

ансамбъл „Пламъче“

За да запази връзката с традициите, над 10 години ансамбъл „Пламъче“ издирва и съхранява танцов, музикален, песенен и обреден фолклор.

Ивайло и Стефан припомнят за подготовката на Бъдни вечер:

Празничната трапеза се прикадява от дясно на ляво, както се жъне. Всяко ястие и виното се нарича, за да има богатство на масата идната година. Тамянът се счита за лековит за следващата година, който е ползван на Бъдни вечер.

На малките деца се давало да си слагат чесън по джобчетата, за да изгонят лошото, слагали сол на масата на Бъдни вечер, която после използвали при болест.“

Специални са били и благопожеланията при подреждането на трапезата, като важна част за благопожеланията е имала коледарската дружина.

ансамбъл „Пламъче“

Бразая е коледен обичай, представян от ансамбъла и на сцена. Характерен е за Източна България, разказват от ансамбъла:

"На Коледа ходи маскиран човек с пръчка и обикаля по къщите - това е Бразая - митично същество между коза и щъркел.

Още за традициите и духа на Бъдни вечер в репортажа на Мира Стефанова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16