Проект за устройство, което тества за зловреден код в USB устройства, печели награди на Иван Златанов. Дали обаче дванадесетокласникът от Национална търговско-банкова гимназия в София ще остане в България, за да го завърши, или ще продължи в чужбина.
Проектът на Иван Златанов го поставя сред наградените с „Джон Атанасов“ за дебютен пробив в областта на компютърните технологии тази година. Ученикът разказа, че разработката му е важна за сигурността на компютрите:
"Проектът се казва „Heimdall“. Той е част от един рисърч пейпър и става дума за устройство, което тества устройства за масово съхранение, за да провери дали те са злонамерени по някакъв начин. Всички, които използват USB - флашки, външни хард дискове, подобни. Беше дискусия с моя научен ръководител и стигнахме до извода, че това е добра идея. И всъщност няма нещо такова. Поне не е широкодостъпно. Ами още в разработка, прототипизация. Взимаме различни злонамерени устройства. Съответно, тестваме, за да проверим дали то ще ги засече дали са злонамерени. А, оптимизираме също и хардуера, оптимизираме дизайна на самото устройство. Първо като цяло това е нужно устройство, понеже един огромен процент от кибер атаките стават най-често флашки. Примерно Stuxnet, Flame. Те бяха разпространи чрез флашки. И всъщност нямаха системи, които да ги тестват. И това и защото е доста интересно едновременно да се тестват и разработват, може би не офанзивни, но активни методи. И чрез тези активни методи да се тества дефанзивно устройство. Доста интересно е това да се разработват атаки, чрез които да тестваме устройството. Такъв тип атаки да могат, нали, да са все пак били прилагани някога в миналото на действителна компютърна система. За да знаем, че има нужда от защита от такива атаки. А не са чисто теоретични. Мисля, че има приложение в критичните съоръжения на компаниите в България, дейтацентрове. Навсякъде, където трябва да има ограничен достъп и не трябва да има достъп до всяка една част на съоръжението и всеки един компонент на съоръжението.
Засега Иван Златанов не получавал предложения от компании. Но чрез системата за отворен код, в момента търси съмишленици за доразвиването на проекта:
"Понеже е open source, проект чрез GitHub, от хора, които просто се кефят на проекта и искат да допринасят за него. След ICEF, това е един научен форум, на който бях класиран, пейпърът на самия проект беше публикуван. Явно са го прочели и им е станало интересно. Намерили са ме, в GitHub, понеже аз бях сложил линк към сорс кода на проекта; и просто се бяха свързали там, че проектът ми изглежда готини и искат да помогнат като се включат и те в разработката. Ами като за начало, ако фийдбек е положителен, ще се радвам, че съм си свършил работата. Но все пак, питам, нали, какво може да се дооправя. И съответно, когато пък получа негативен фийдбек, също много хубаво, защото това значи, че имам неща за дооправяне".
От технологии Иван Златанов се интересува от 4-ти клас::
"Не мисля, че има конкретна причина. Просто ме влече".
След матурите обаче ще се насочи или към български, или към чуждестранен университет:
"50 на 50. Предстоят ми матури. В зависимост от техния резултат, вече висше учебно заведение. Колебая се между тук, в страната, и в чужбина. И мисля, че ми предстои да разбера. Вариантът, на който съм се спрял тук, е Факултетът по математика информатика на Софийски университет. Те имат няколко дисциплини там – компютърни науки, софтуерно, информатика. А за чужбина са главно компютърни науки и информатика. Като съм си харесал засега Щатите, Холандия, Великобритания и един университет в Швейцария. Всичко зависи от това как ще минат матурите, на кои състезания още ще ходя тази година и как ще се класирам на тях:.
"Доста се колебая. Тук имам много приятели, които ще останат. Тук също място за развитие. Но в чужбина може би има по-добре финансирани учебни заведения, които пък предлагат повече като бази. Там значително работят по-приложно. В самите колежи и в самите университети се работи повече по проекти, по-проектно насочено е, отколкото по-теоретично. Софийският университет също го правят. Имат доста добре развита база за проекти".
Серия от награди мотивират Иван да продължи преследването на своите цели. Бил е финалист на международния панаир на науката и инженерството, носител е на голяма награда на юбилейния научен панаир „150 години Българска академия на науките“. Класирал се е на първо място на Националната олимпиада по информационни технологии, участвал е в и като лектор, и ментор на Лятна изследователска школа към Ученически институт по математика и информатика на БАН. Защото най- важното за Иван Златанов е да има съмишленици, с които да е и приятел, и конкурент:
"Моите колеги и косъстезатели също се интересуват от доста малки. Някои даже са започнали преди мен - от втори и трети клас. Особено от моите връстници тази година имаше много силна конкуренция на всички състезания. На тези, на които аз съм бил, те са по-скоро научни експо-та, научни форуми, science fairs. Всеки си подготвя проекта, правим си постери и също се нареждаме в една зала и вече журито минава, обяснява ни какъв ни е проектът. Да, ние сме приятели. Ние сме, конкуренция силно казано. По-скоро сме приятели всичките в тази общност. И сме конкуренти само на състезанията. И по-скоро скоро сме friendly конкуренция, която се радва, когато другият се избута напред. В смисъл сами, просто групи приятели се бутат един друг и се развиват, съответно.
Научният ми ръководител се казва Явор Папазов и е много добре да има кой да ти помага, като цяло, защото той през цялото време беше до мен. С идеи с фийдбек, как му изглежда устройството. Тоест, ако един човек не е запознат с какво прави, чисто технически получих помощ от него за неща, които не знаех. Други мои колеги виждам, че те също получават помощ от също толкова млади ментори. Да, менторството е много важно. За да се развива като цяло един човек, съответно, когато има едно комюнити от ментори, се развиват всички останали в това комюнити. Ще се надявам след 10 години да съм завършил, да съм се развил много повече, отколкото сега. Като не мога точно да обособя една професия. Компютърни науки и security related. Почти всяка компания има нужда от securit инженери, така че… Съответно, ако се погледна след 10 години, да се гордея със себе си".
Репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Извънредно положение беше обявено през първия ден на новата 2025 година в района на Манчестър заради наводненията в резултат на проливните дъждове в Обединеното кралство. Повече от 100 предупреждения за наводнения бяха издадени в Обединеното кралство. Полицията в Манчестър и предградията съобщи, че хора са останали блокирани в домовете си..
Все още действащият президент Джо Байдън се обади на кмета на Ню Орлиънс, за да предложи пълна федерална подкрепа след съмртоносния инцидент, при който бяха убити най-малко 10 души, а други 35 бяха ранени. Множество жертви, след като автомобил се вряза в тълпа хора в Ню Орлиънс (обновена) "Наредих на екипа си да гарантира, че всеки ресурси..
"Да има мечти и да работим за постигането им". Това пожела кметът на Сливен Стефан Радев на сливенските граждани, с които заедно на площад "Цар Освободител" посрещна новата 2025 година. Вино, баници с късмети и много настроение съпътстваха празника. Точно в полунощ празничните фойерверки озариха небето над Сливен и прозвуча приветствието на..
Все повече хора се включват в благотворителните инициативи на силистренските рокери, които преминаха облечени като Дядо Коледа в мотошествие в първия ден от Новата година. Събраните средства ще бъдат отчетени утре, те са за лечение на 12 годишната Дария Христова, която страда от рядко животозастрашаващо заболяване, което може да се лекува..
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за месец януари в размер на 81,94 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), която цена е със 7,97% по-висока от тази за последния месец на миналата година. В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по..
По-високи заплати и първата нова техника за армията се очакват тази година. Тези очаквания идват на фона на още негласуван бюджет. Страната ни очаква първите два самолета Ф-16 в края на първото тримесечие, а до края на третото ще бъдат доставени всичките 8 самолета от първия договор. През октомври фирмата производител показа тестов..
От днес в Република Северна Македония важат само шофьорските книжки с новото конституционно име на страната. До момента са издадени над 800 хиляди документа, уточняват от Министерството на вътрешните работи и напомнят, че на 31 декември 2024 година изтече срокът за подмяна на регистрационните табели на колите с нови. След промяната на..
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..
Ние се отдалечаваме с години, а може би завинаги от еврозоната . За това предупреди в интервю пред БНР бившият финансов министър Симеон Дянков...
В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската..