Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За високата литература на ниските земи и лекотата на отсъствието

След отдавна изчерпания тираж на „Човек в градината“ българският читател ще опознае по-дълбоко творчеството на Рутхер Копланд

Снимка: Pixabay

Книгата „Каквото казах, нека“ представя на българския читател творчеството на нидерландския поет Рутхер Копланд. 

Тази поезия, освен с референции към вътрешния ни живот, към мястото на човек в света, със спомени от детството, с препратки към интимни, семейни отношения, е изпълнена и с препратки към световната култура“, подчерта преводачът Боряна Кацарска пред БНР.

Рутхер Копланд е поет и психиатър. Има два почетни доктората за приноса му в двете области. Книгата му „Човек в градината“ на издателство „Стигмати“ от 2012 година вече не може да се открие. 

„За мое изумление тиражът на предишната книга е напълно изчерпан, и то от години, което е странно и неочаквано за мен, защото почти никой не беше чувал за този поет“, сподели Кацарска в предаването „Преди всички“. Затова по думите й и настоящата книга ще намери полека-лека пътя към своите читатели. „Тя е преработено и съществено допълнено издание спрямо книгата от 2012 година.“

Снимка: Фейсбук - Издателство за поезия ДА

Копнежът, езикът и смъртта са сред основните теми в творчеството на нидерландския поет. Занимава го и цялата широка метафоричност на образа на градината.

Няколко години преди да почине, Копланд изпаднал в кома. Житейски парадокс е, че за известно време в процеса на възстановяването си е трябвало да бъде обгрижван в психиатричното отделение, което самият той някога е оглавявал, разказа още Боряна Кацарска.

Може би поезията е намиране на думи за онова, което не е съществувало, преди тези думи да ги има“, гласи мисъл на Рутхер Копланд.

Боряна Кацарска е доктор по философия, автор на монография върху творчеството на Василий Кандински, на две книги с поезия и на преводи на философски и художествени текстове.

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15