Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Марияна Мурджева: Изследването на клетъчния имунитет е скъпо, изисква сериозно финансиране

Снимка: БТА

Няколко университетски лаборатории вече са декларирали готовност да се включат в предстоящото национално проучване на ефективността на ваксините срещу Covid-19. Това съобщи пред БНР клиничният имунолог проф. Марияна Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб. Очаква се проучването да започне до три месеца.

„Освен случаите, които ще бъдат проследявани – за заболяване след ваксинирането, много важно е да се оцени по какъв начин нашата имунна система изгражда защитна реакция след това ваксиниране“, уточни проф. Мурджева в предаването „Преди всички“.

Изследването ще бъде в две посоки – ще се търси наличието на специфични антитела, които могат да неутрализират вируса, образувани в резултат на ваксинирането, както и наличието на специфични имунни клетки, отговорни за унищожаването на вируса при попадането му в организма или подпомагащи развитието на имунния отговор.

Изследването се извършва с венозна кръв на имунизирани лица най-рано месец след получаване на втората ваксина. То ще бъде доброволно.

Най-вероятно ще стартираме с по-голяма част от медиците, които са имунизирани, поясни Марияна Мурджева. Това проучване по думите й не трябва да бъде едномоментно – месец след ваксинирането, а в динамика, за да се установи продължителността на имунния отговор една година след ваксинирането.

Най-лесният етап е изследването в имунологичните лаборатории. Преданалитичният етап ще отнеме доста ресурси, докато да се направят предварителните изследвания какви хора да се включат, как да се организират в групи и как да се взема биологичният материал, допълни тя.

Изследването на клетъчния имунитет е скъпо изследване. То не може да се сравнява с това за антителата и не може да се реализира без сериозно финансиране, подчерта проф. Марияна Мурджева.

Проф. Мурджева смята, че в момента само с масово ваксиниране можем да спрем хода на епидемията. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово, дали ще имаме миротворческа мисия или ще участваме във възстановяването на Украйна или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС, коментира в интервю пред БНР Весела Чернева, зам.-директор на..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53
Проф. Виолета Йотова

Лечението на деца с растежен хормон от 2026 г. ще се поеме от НЗОК

От началото на 2026 г. лечението на деца с растежен хормон ще стане част от системата на здравното осигуряване. Това каза пред БНР проф. Виолета Йотова, началник на Педиатрията в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна.  Тя обясни, че в България това лечение е регистрирано и разрешено, но все още не се реимбурсира от Здравната каса, затова благотворителната..

публикувано на 17.02.25 в 14:49