Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Утопичният коридор №8 и несъстоялият се път към Скопие

Снимка: БГНЕС

На пътя София - Скопие явно „не му е писано“ и няма добра съдба, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Любомир Пожарлиев. Той работи в Института по регионална география в Лайпциг, изследовател е на транспортните мрежи и мобилността в постсъветското пространство. 

Пътят София – Скопие е част от транспортен коридор №8, от предприсъединителен инструмент, приет в Хелзинки през 1997 г. „С пряка сила касаеше България преди влизането й в ЕС и по същия начин касае силно Македония и Албания актуално, но в крайна сметка той е препоръчителен - това не е проект на ЕС и той трябва да бъде разглеждан като различен от Е-мрежата, например както Е-79“. 

Раздорите около македонската идентичност по времето на бивша Югославия са се отразили и върху транспортната визия, посочи експертът. 

Никога направлението за Скопие не се превръща в реален приоритет нито за Югославия, нито за България. Имаме натрупана сериозна историческа традиция този път да не се случи, както в железопътния му вариант, макар и съществуващ, така и в пътния. Важно е да се каже, че той бива мислен по онова време, вероятно и до ден днешен, основно за превоз на товари и стоки. Не бива мислен за регионална или трансгранична мобилност, която да свързва двете държави, а бива мислен функционално – като възможност за преминаване на камиони и товарни влакове“. 

Част от Коридор №8 в неговия жп вариант.  Снимка: БГНЕС

Косово, Македония и Босна и Херцеговина до последно остават в рамките на Югославия изостанали и недобре интегрирани в рамките на федерацията, коментира Любомир Пожарлиев. Транспортната несвързаност е едно от измеренията. Примерът е с магистралата „Братство и единство“, която свързва големите столици – Любляна, Загреб и Белград, но само минава покрай Скопие.

Пожарлиев прогнозира в бъдеще да има по-голям интерес и от страна на Сърбия, и от страна на Северна Македония към по-голяма интеграция с България като член на ЕС. „И толкоз. Оттам насетне преминаваме към национална интерпретация на кое е важно и кое не е важно“. 

Любомир Пожарлиев е доктор по история и културология.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03