„Тогава нямаше нито компютри, нито числени методи. Единствено картата и човешката глава“, спомня си за онова далечно време през 1971 г. синоптикът Огнян Гаврилов.
„На ръка се нанасяха всички данни. Продължаваше с часове нанасянето на тези данни“, допълва го Любка Кумчева, друг от синоптиците ветерани, от които слушателите дълги години научаваха прогнозата за времето.
„Много често си служим с понятията „хубаво“ и „лошо време“. Всъщност такова нещо няма. Времето може да бъде всякакво – студено, ледено, облачно, ветровито, дъждовно, слънчево. Комбинацията от тези процеси прави метеорологичното време и ако нас ни устройва, ние казваме че е хубаво времето, ако ни пречи – казваме, че е лошо“, изтъква Огнян Гаврилов.
Разбира се, има и куриози. Един такъв от практиката на Огнян Гаврилов. „Няма да забравя, че на едно дежурство щях да пропусна снега. Датата е 15 октомври, североизточно нахлуване, аз не обръщам внимание на ниските температури, които идват от тогавашната европейска територия на Съветския съюз. Отдолу се промушва едно циклонче, мъничко. Смесването на двете въздушни маси дава какво?“
Сега е различно. „На базата и на спътниковата информация, която е на всеки 15 минути, ние виждаме точно къде се намира в момента съответната облачност по фронта“, разказва Красимир Стоев. „Преди всичко ние използваме европейския център за средносрочни прогнози в Рединг, Англия. На базата на този числен модел ние имаме бъдещото положение за това къде след 10 дни ще бъде съответният циклон или антициклон.“
„Човек трябва да е много съсредоточен, особено с навлизането на новите технологии – бързо съобразяване на ситуациите. Няма време цял ден да умуваш. Трябва в определените срокове да си готов. Дори с риск да е грешно, но трябва да имаш решение за времето“, споделя Боряна Маркова.
Едно е прогнозата да бъде изготвена, обмислена и представена от един и същи човек. Съвсем друго е друг човек да я представи, който дори не е свързан с професията, категорична е Анастасия Стойчева. „Даже ако един синоптик не е дежурен, изчете текста на колега и се опита върху него да преразкаже прогнозата, пак няма да бъде онова, което би се получило, ако този синоптик е дежурен, премислил е цялата прогноза и знае какви са нюансите на всяко едно изречение.“
Повече от кухнята на метеоролозите - в звуковия файл.В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..
Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..
Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.
Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..
Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..