Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Публицистичните предавания на програма "Хоризонт" в историята на БНР

Снимка: Ани Петрова

Как се ситуират в историята на Българското национално радио публицистичните предавания на програма "Хоризонт"? Какво е тяхното място в цялостното звучене на програмата, но и в общата медийната среда.

"Историята на БНР би трябвало да се изучава в часовете по история, защото тя е обвързана пряко с всички исторически събития в страната ни. А историята на програма "Хоризонт" е обвързана с процеси, с които ние се гордеем като българи. От друга страна - с онези периоди, в които управлението не е било далновидно, за да прозира какво се случва в нашето развитие като общество. Онези предавания на "Хоризонт", които ние наричаме аналитични, които държат хората будни, да разсъждават, да правят информиран избор - тази история е особено важна", смята доц. Жана Попова, преподавател във Факултета по журналистика в СУ "Св. Кл. Охридски".

"Замисълът, по който е направена програма "Хоризонт", моделът, който е използван, е на Френското радио. Това може би звучи малко странно на фона на това, че по онова време България е един от най-верните социалистически партньори на СССР. Действително до края на 60-те години историята на българското радио е тясно свързана с развитието на съветското радио, като пример, който следваме. Боян Трайков е един от хората, които имат най-голяма роля за раждането на програма "Хоризонт", донася със себе си този модел на Френското радио и го прилага в България. Оттам следват всички промени", разказа доц. Вяра Ангелова от Факултета по журналистика в СУ.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Анталия, който е от опозиционната НРП, е отстранен от длъжност

Кметът на турския град Анталия, който е от опозиционната Народнорепубликанска партия е отстранен от длъжност, съобщиха от турското министерство на вътрешните работи с пост в социалната мрежа "Екс". Опозиционната партия вече има 15 свои кметове в следствения арест, включително популярния кмет на Истанбул и бивш кандидат-президент Екрем..

публикувано на 08.07.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли

14 пожара са възникнали в област Кърджали в първата седмица на юли. Това е половината от инцидентите с огън, регистрирани през предходния месец. При 3 от тях има нанесени щети. Според директора на противопожарната дирекция комисар Сергей Заимов няма промяна в културата на хората да не предизвикват пожари. "В резултат на нашите действия са..

публикувано на 08.07.25 в 13:58
Евгени Кънев

Евгени Кънев: Еврото няма отношение към инфлацията!

Паричната единица, дори и евро, няма отношение към инфлацията. Това, което има отношение, е нагнетяването на страх от поскъпване и тази антиевро кампания води до покачване на цените. Инфлацията има психологически момент – както виждам пазара на имоти и на домати. Изливайки пари на пазара вдигат се цените, но няма пряка връзка каква валута..

публикувано на 08.07.25 в 13:45

ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната

С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" Европейският парламент одобри доклада за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Теменужка Петкова: Нищо не може да спре България по пътя ѝ към еврозоната Ева Майдел: "Европа на суверенните нации" ще гласува против България в еврозоната Преди вота евродепутатката от..

публикувано на 08.07.25 в 13:39
Говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев

Прокуратурата е срещу освобождаването на тримата младежи, нападнали хора в София

Прокуратурата ще протестира решението на Софийския районен съд да пусне от ареста тримата младежи, които в петък през нощта нападнаха двама души на столичния площад "Славейков". СРС пусна от ареста тримата младежи, задържани за побой над минувачи в София Според говорителя на районната прокуратура Николай Николаев, заради високата обществена..

публикувано на 08.07.25 в 13:20

ИСС: Недекларираният труд остава сериозен проблем при сериозната заетост

Недекларираният труд остава едно от най-сериозните проявления на проблемите при сезонната заетост. Работата без трудов договор при този вид заетост е трайно явление в България – по данни от Главна инспекция по труда през последните 3 години тя e около 10% в случаите на направените проверки.  Това се посочва в анализ на Икономическия и социален..

публикувано на 08.07.25 в 13:20
Гражданска инициатива „Будители“ организира протест срещу влизането на България в еврозоната, 8 юли 2025 г.

Протест срещу въвеждането на еврото

Протест срещу въвеждането на еврото се провежда в София. Представители на гражданската инициатива "Будители" се събраха пред представителството на Европейската комисия в центъра на столицата. Георги Мъндев обясни: "Как ще живеят нашите майки и бащи, защото не всеки е компютърен специалист, не всеки получава по 20 000 лв. заплата...

публикувано на 08.07.25 в 13:12