Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви в петък, че Европейският съюз е осигурил допълнителни 300 милиона дози от коронавирусната ваксина на Pfize/BioNTech, удвоявайки общият брой на договорените дози до 600 милиона, съобщава Ройтерс.
"Европейската комисия днес предложи на държавите членки на ЕС да закупят допълнително 200 милиона дози от ваксината срещу Covid-19, произведена от компаниите BioNTech и Pfizer, с възможност за придобиване на още 100 милиона дози", се казва в изявлението на шефа на ЕК.
"Това би позволило на ЕС да закупи до 600 милиона дози от тази ваксина, която вече се използва в целия Европейски съюз, се посочва още в изявлението.
Фон дер Лайен допълни, че 75 милиона от допълнителните дози ще бъдат доставени през второто тримесечие на тази година.
"Уверени сме, че европейците разполагат с достатъчни дози безопасни и ефективни ваксини срещу Covid-19“, заяви Фон дер Лайен. "Сега даваме възможност на страните от ЕС да закупят повече дози от първата ваксина, одобрена в ЕС. Те вече могат да закупят до 300 милиона повече дози от ваксината на BioNTech и Pfizer".
Тя отбеляза, че целта е възможно най-много европейци да бъдат ваксинирани колкото може по-бързо. По нейните думи договорените досега количества от разрешените в ЕС ваксини обхващат 80 на сто от европейското население. Договорените доставки на общо 2,3 милиарда дози от различни коронавирусни са повече от достатъчни, заяви председателят на комисията.
ЕС стартира имунизацията с ваксината на Pfizer и BioNTech в края на декември. Първоначално блокът поръча 200 милиона дози и след това реши през декември да вземе допълнителни 100 милиона през декември. С днешното решение Европейският съюз ще може да разполага с до 600 милиона дози от ваксината на Pfizer и BioNTech.
2 лева за килограм е обявената в интернет изкупна цена на черешите в Кюстендилско - бране и продукция обаче няма и реколтата е почти нулева заради измръзванията на овощията през април. За прясна консумация черешите се продават по минимум 10 лева за килограм. Овощните градини са под денонощна охрана от полицията и жандармерията срещу кражби...
Регионалното управление на образованието във Велико Търново обяви конкурси за директори на 20 на сто от училищата в региона. Някои от тях са с временно изпълняващи длъжността от години. Смените се налагат заради пенсиониране на титулярите. Конкурсите са за нови директори на 19 училища във Великотърновска област. Досегашното си управление..
От днес временно е отнет лицензът на "Суиспорт България" АД за извършване на дейности по наземно обслужване на летище "Васил Левски" – София. Мярката е в сила за срок до два месеца или до изпълнение на всички препоръки и отстраняване на констатираните несъответствия. Това съобщи главният директор на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна..
Европейският съюз се надява до края на седмицата да одобри 18-ти пакет от санкции срещу Русия, след като Унгария и Словакия блокираха приемането на ограниченията. Върховният представител на Евросъюза по външната политика и сигурността Кая Калас заяви в Брюксел, че очаква 18-ият пакет санкции да бъде одобрен до края на седмицата. По думите на Калас сред..
Блокада на Ормузкия проток - входът на Персийския залив, е един от вариантите Иран да отвърне на американските бомбардировки на ядрените му инсталации. Това ще е удар срещу интересите на Запада, но ще засегне като цяло глобалната икономика. Очаквания на инвеститорите след ударите срещу Иран: Поскъпване на петрола и устрем към "сигурни активи"..
От конфликта между Израел и Иран, се вижда като цяло, че страните от региона са разтревожени от ескалация. Има динамични комуникации между тях с цел деескалация. Дори авиокомпании отложиха полети от и до Катар до 1 юли заради мерките за сигурност, коментира Диана Хусейн в интервю пред БНР. "Надеждите са, че въпреки напрежението в..
Министерството на външните работи категорично осъжда варварския атентат срещу православната църква "Свети Илия" в предградията на Дамаск, извършен на 22 юни 2025 г., който отне живота на десетки мирни миряни, включително деца, и рани множество други, се казва в позиция на институцията, публикувана на на интернет страницата ѝ . "Това терористично деяние..
Ще се повтори ли безводието в Плевен от миналата година? Крайната цел е да се повишат количествата вода, подавани към града , уверява инж...
Палома Ландсман и Ирина Бакалова разказаха пред БНР каква е обстановката в Израел в момента. "Вече имахме две сирени тази сутрин. Имаше тежък..
В момента няма рентабилни превози в БДЖ. Това обясни пред БНР Любен Нанов, заместник-министър на транспорта. Железопътни компании от други държави..