Ранобудното петленце стартира по „Хоризонт“ през 1975 година, когато доайенът на българската електронна музика Симо Лазаров създава емблематичния радиосигнал, разпознаваем и до днес. Той вече 45 години неизменно звучи по Българското национално радио.
„Детската рубрика за приказки продължава да радва малките слушатели всяка делнична сутрин в 6.50 часа - вече по вълните на програма „Христо Ботев“, разказва в „Преди всички“ Ирина Вълчанова, ръководител на Детската редакция в БНР:
„Последните четири години то е по „Христо Ботев“, към днешна дата се опитваме да разкажем всички най-любими и добри приказки, като в четвъртък се изявяват деца, които пишат. Това са деца, които традиционно участват в Националния конкурс за детско литературно творчество „Искри“ на БНР“.
Стремежът децата, които редовно слушат радио, да откриват познати гласове, е запазен и до днес. Едно от основните действащи лица в приказните минути е актьорът Ицко Финци, привлечен като разказвач.
„Ранобудното петленце“ не поставя началото на детските рубрики в ефира на БНР. Всъщност реализацията на предавания за деца е сред първите дейности в организираното радиоизлъчване в България“, припомня още Ирина Вълчанова. Създавани от най-утвърдените имена на културния елит на България, детските радиопредавания изпълнявали своята образователно-патриотична мисия.
Днес Детското БНР се подготвя от четири дами, които работят всеотдайно, за да покрият интересите на най-вярната, но и най-критична аудитория - детската. В екипа влизат Калина Колева, Виолета Димитрова, Ани Маринова и отговорният редактор Ирина Вълчанова. Освен „Ранобудно петленце“, детската редакция създава обогатеното радиосъдържание, което призовава и към развитие на въображението и креативността на малките слушатели.
В своята дългогодишна история детските радиопредавания се открояват като високо професионален медиен творчески продукт с възпитателна и образователна функция. Чрез тези кратки форми десетилетия наред и все още радиото провокира към размисъл, дарява на своята аудитория радост и вдъхновение, както и среща със свободата на мисълта и смелия порив на въображението.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...