Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Методи Савов и Петко Тотев - за първите български зимни експедиции на над 8000 метра

Юбната стена на Анапурна
Снимка: Уикипедия




Първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м). Петко Тотев - треньор на експедицията и участник в нея:


"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време".

Петко Тотев

Експедицията е ръководена от Боян Атанасов и включва 16 души, основно от алпийския клуб към ТД "Кремиковци"*. Заминават на 13 ноевмри 1985 г. за Хималаите, но заради забавяне на багажа, прекарват после дълго време в Катманду. На Южната стена на Анапурна** достигат 7600 метра, като през целия път фиксират парапети. След влошаване на времето на 25 декември експедицията е прекратена. Част от екипа се завръща в България, а друга остава, за да направи опит през пролетния сезон. 

Лошо време спира и тази експедиция (пролетна) на 7600 метра и на 26 май 1986 г. групата се завръща в България.


На 1 декември 1988 г. работа на терен започва нова българска експедиция на Анапурна, този път в 7-членен състав и с ръководител Методи Савов. 4 дни по-късно достигат 6800 метра височина. Опитът е прекратен заради лошо време, а Базовият лагер е затрупан от дълбок сняг. В началото на февруари 1989 г. се завръщат в България. 


През есента на същата година, при пореден опит на този осемхилядник е осъществено и първото българско изкачване на Анапурна - на 28 октомври 1989 г. от север от Петър Панайотов, Огнян Стойков и Людмил Янакиев. Милен Метков и Огнян Стойков загиват под върха. 


Няколко души остават, за да направят нов опит за зимно изкачване (трета българска зимна експедиция и общо пета на този връх). Успяват да достигнат 6900 метра и на 19 януари 1990 г. се завръщат в България.

Методи Савов (вдясно) и Христо Проданов

Методи Савов ръководи втората, а след това и третата българска зимна експедиция на Анапурна - 1988 и 1989 г. Той е сред изкачилите Еверест през 1984 г., когато, на слизане от върха с Иван Вълчев се налага да прекарат нощта на невероятната височина от 8750 м. Вследствие на това Методи Савов получава измръзвания, довели до частична ампутация на ходилата му - пръсти и пети. Въпреки преживяното, алпинистът поема ръководството на двете зимни експедиции на Анапурна.


"Това е истински височинен алпинизъм, защото има и високопланински туризъм, който малко трудно се навързва с понятието "алпинизъм".


Тогава успява да се изкачи с момчетата от екипа до Лагер 1 и казва, че това е най-голямото му постижение в алпинизма. 

"В състоянието, в което тръгнах и стигнах там по някакъв начин... Все още имах сили, разбирате ли, независимо от всичко... Алпинизмът ми преобърна живота. Там хората са много по-различни - и мислене, и интелект, и морал. Допускам, че и сега се е запазил този дух, този морал, тази етичност..."


Съвсем наскоро 73-годишният Методи Савов пребори и коронавируса след близо два месеца престой в болница. 

===

*В статията е използвана фактология от книгата на доц. Сандю Бешев “България - на крачка от Хималайската корона”, спомените на Петко Тотев, треньор на първата българска зимна експедиция “Анапурна 85-85”, на Елисавета Първанова, технически секретар на същата експедиция, на Методи Савов - ръководител на следващите две български зимни ексепдиции на Анапурна 1988-1989 г.


**Високата 3000 метра Южна стена на Анапурна е изкачена за първи път през 1970 г. от британска експедиция. Документален филм можете да видите тук.

Интервю с Петко Тотев и Методи Савов можете да чуете в звуковите файлове.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Купа "Петър Атанасов" отново събра в село Баня любители на катеренето

И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..

публикувано на 25.11.24 в 12:16
Законите на Мърфи

24.11.24 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова 

публикувано на 24.11.24 в 10:15

Надежда Хвойнева - глас като на влюбен славей

Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния  небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..

публикувано на 19.11.24 в 03:00

17.11.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 17.11.24 година.

публикувано на 17.11.24 в 08:15
Проф. д-р Добрин Денев

Уникалността на Мадарския конник край Шумен

Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..

публикувано на 17.11.24 в 05:14
Георги Пелтеков - Гумата

Екстремните спортове 10 - 16 ноември 2024

Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..

публикувано на 16.11.24 в 14:34

75 премиерни филма за публиката на Банско филм фест

За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова.   Една от лентите, чиято премиера ще бъде..

публикувано на 12.11.24 в 10:27