Първата българска зимна експедиция на осемхиляндик се провежда преди 35 години, година след историческото изкачване на Еверест през 1984-а от Христо Проданов, Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков. През зимата на 1985/1986 г. целта е Анапурна (8091 м). Петко Тотев - треньор на експедицията и участник в нея:
"Това беше една цел далече над всичко, което беше правено до момента - стенно изкачване при зимни условия в Хималаите. Става дума за Южната стена на Анапурна - една огрномна стена, сложна за изкачване по всяко време".
Експедицията е ръководена от Боян Атанасов и включва 16 души, основно от алпийския клуб към ТД "Кремиковци"*. Заминават на 13 ноевмри 1985 г. за Хималаите, но заради забавяне на багажа, прекарват после дълго време в Катманду. На Южната стена на Анапурна** достигат 7600 метра, като през целия път фиксират парапети. След влошаване на времето на 25 декември експедицията е прекратена. Част от екипа се завръща в България, а друга остава, за да направи опит през пролетния сезон.
Лошо време спира и тази експедиция (пролетна) на 7600 метра и на 26 май 1986 г. групата се завръща в България.
На 1 декември 1988 г. работа на терен започва нова българска експедиция на Анапурна, този път в 7-членен състав и с ръководител Методи Савов. 4 дни по-късно достигат 6800 метра височина. Опитът е прекратен заради лошо време, а Базовият лагер е затрупан от дълбок сняг. В началото на февруари 1989 г. се завръщат в България.
През есента на същата година, при пореден опит на този осемхилядник е осъществено и първото българско изкачване на Анапурна - на 28 октомври 1989 г. от север от Петър Панайотов, Огнян Стойков и Людмил Янакиев. Милен Метков и Огнян Стойков загиват под върха.
Няколко души остават, за да направят нов опит за зимно изкачване (трета българска зимна експедиция и общо пета на този връх). Успяват да достигнат 6900 метра и на 19 януари 1990 г. се завръщат в България.
Методи Савов ръководи втората, а след това и третата българска зимна експедиция на Анапурна - 1988 и 1989 г. Той е сред изкачилите Еверест през 1984 г., когато, на слизане от върха с Иван Вълчев се налага да прекарат нощта на невероятната височина от 8750 м. Вследствие на това Методи Савов получава измръзвания, довели до частична ампутация на ходилата му - пръсти и пети. Въпреки преживяното, алпинистът поема ръководството на двете зимни експедиции на Анапурна.
"Това е истински височинен алпинизъм, защото има и високопланински туризъм, който малко трудно се навързва с понятието "алпинизъм".
Тогава успява да се изкачи с момчетата от екипа до Лагер 1 и казва, че това е най-голямото му постижение в алпинизма.
"В състоянието, в което тръгнах и стигнах там по някакъв начин... Все още имах сили, разбирате ли, независимо от всичко... Алпинизмът ми преобърна живота. Там хората са много по-различни - и мислене, и интелект, и морал. Допускам, че и сега се е запазил този дух, този морал, тази етичност..."
Съвсем наскоро 73-годишният Методи Савов пребори и коронавируса след близо два месеца престой в болница.
===
*В статията е използвана фактология от книгата на доц. Сандю Бешев “България - на крачка от Хималайската корона”, спомените на Петко Тотев, треньор на първата българска зимна експедиция “Анапурна 85-85”, на Елисавета Първанова, технически секретар на същата експедиция, на Методи Савов - ръководител на следващите две български зимни ексепдиции на Анапурна 1988-1989 г.
**Високата 3000 метра Южна стена на Анапурна е изкачена за първи път през 1970 г. от британска експедиция. Документален филм можете да видите тук.
Интервю с Петко Тотев и Методи Савов можете да чуете в звуковите файлове.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..