Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

К2 - стара българска мечта

К2 (8611м)
Снимка: Стефан Стефанов




За първи път К2 е изкачен на 31 юли 1954 г. от Лино Лачедели и Ачиле Компаньони в състава на италианска експедиция.

На същата дата 60 години по-късно, през 2014 г., Боян Петров става първият българин, изкачил втория по височина връх на планетата.


“К2 - една стара българска мечта, просто вчера я докарах докрай” - съобщава от Базовия лагер Боян Петров в интервю за БНР и посвещава това изкачване “на българския алпинизъм”. Осем дни по-рано изкачва Броуд Пик.

Боян Петров на К2

Интересът на българите към К2 датира от края на 80-те години на миналия век. През лятото на 1988 г. Тодор Григоров и Петър Берон достигат до северното подножие на върха откъм Китай. Експедицията има за цел да събере информация за провеждането на бъдеща национална експедиция от север, която не се осъществява заради политическите промени в държавата, настъпили след 10 ноевмри 1989 г.


През 2005 г. се провежда българо-полска експедиция на К2. Тогава за Каракорум, Пакистан заминават Дойчин Боянов, Боян Петров, Иван Темелков и д-р Любомир Младенов. На 22 юли Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м, но времето се влошава и атаката е прекратена. Никой не успява да изкачи К2 същия сезон.


През юли 2010 г. към К2 се отправя казахстанска експедиция, в която се включва българинът Петър Унжиев, неколкократен победител в планинския ултрамаратон "Обиколката на Витоша". Достига Лагер 2 (6700 м), където умира от височинна болест.


“Нещото, което за мен наистина представлява много съществена гордост, когато говоря за К2, е, че ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида (характерен релеф на височина 6800-7100 м, бел.ред.) ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов.


Той е един най-добрите български алпинисти. Изкачването му на Еверест без допълнителен кислород през 2004 г. от север не е повторено досега от друг българин. Бил е на осемхилядниците Нанга Парбат и Гашербрум 1, на седемхилядника Ленин, на Алпамайо в Перу. Изкатерва легендарни маршрути по големи стени, като “The Nose” по Ел Капитан, Мармолада в Доломитите, североизточната стена на Пиц Бадиле, по маршрута на Касин. Осъществява премиерни изкачвания на върховете Левски (5733 м) и Сивата кула (5433 м) в Каракорум, както и на върховете Голям иглен връх, Св.Борис, Симеон и Академия на о. Ливингстън, Антарктида.

Дойчин Боянов на Гашербрум-1 или Хидън пик (8068 м), 11-ия по височина връх на планетата.

“В момента т.нар. алпинисти си стоят в лагера и чакат шерпите - някой да поеме рисковете, някой да свърши работата. Не знам дали мога да ръкопляскам на един такъв успех, защото си мисля, че К2 заслужава един по-чист стил. Ако трябва в днешно време да го направя по начина, по който в момента се прави, не съм сигурен дали няма да унищожа историята. Не трябва да се бърка това нещо с алпинизма” - подчертава Боянов.


От него, както и от други елитни български алпинисти (Виктор Варошкин, Мартин Маровски) се учи Стефан Стефанов, осъществил на 25 юли 2019 г. второто българско изкачване на К2. Казва за себе си, че не е алпинист, а бивш елитен джудист и настоящ успешен адвокат, баща на 3 деца. Многократен републикански шампион по джудо, състезавал се с успех и по карате Киокушин, победител и в състезания по конен спорт. Запален колоездач на дълги разстояния, плувец, а от няколко години - и катерач. 


Единственият българин, изкачил трите най-високи върха на планетата - Еверест (през май 2018 г.), Канчендзьонга (май 2019 г.) и К2 (25 юли 2019 г., второ българско изкачване).

Стефан Стефанов на К2

Макар и винаги добре подготвен, Стефанов прави изкачванията си с допълнителен кислород, в рамките на комерсиални експедиции. Винаги подчертава, че не е алпинист и се отправя към високите върхове за лично удовлетворение. След изкачването на К2 задълбочава обучението си по катерене и алпинизъм и признава, че лично за него “е много по-страшно да висиш на някоя стена в Алпите, отколкото да се изкачиш на К2 с комерсиална експедиция”.


На Канчендзьонга се запознава с Нирмал Пурджа и после, на К2 заедно се движат до Лагер 2. Непалският рекордьор го кани в своя екип за планираното през есента на 2019 г. изкачване на Шиша Пангма от юг. Междувременно, обаче, китайските власти затварят върха за експедиции. Българинът споделя, че не е затворил за себе си вратата към високите върхове и призовава:

“Да се обърнем към българските алпинисти... Дайте да се учим от добрите примери в България, имаме ги”.

Интервю с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов за К2 можете да чуете в звуковите файлове.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22