За първи път К2 е изкачен на 31 юли 1954 г. от Лино Лачедели и Ачиле Компаньони в състава на италианска експедиция.
На същата дата 60 години по-късно, през 2014 г., Боян Петров става първият българин, изкачил втория по височина връх на планетата.
“К2 - една стара българска мечта, просто вчера я докарах докрай” - съобщава от Базовия лагер Боян Петров в интервю за БНР и посвещава това изкачване “на българския алпинизъм”. Осем дни по-рано изкачва Броуд Пик.
Интересът на българите към К2 датира от края на 80-те години на миналия век. През лятото на 1988 г. Тодор Григоров и Петър Берон достигат до северното подножие на върха откъм Китай. Експедицията има за цел да събере информация за провеждането на бъдеща национална експедиция от север, която не се осъществява заради политическите промени в държавата, настъпили след 10 ноевмри 1989 г.
През 2005 г. се провежда българо-полска експедиция на К2. Тогава за Каракорум, Пакистан заминават Дойчин Боянов, Боян Петров, Иван Темелков и д-р Любомир Младенов. На 22 юли Боян Петров и Дойчин Боянов достигат 8150 м, но времето се влошава и атаката е прекратена. Никой не успява да изкачи К2 същия сезон.
“Нещото, което за мен наистина представлява много съществена гордост, когато говоря за К2, е, че ние бяхме от хората, които водехме въжето по маршрута за изкачването на този връх. Тези, които в момента изкачват върха, могат да открият множество забити български клинове по скалите. Цялата Черна пирамида (характерен релеф на височина 6800-7100 м, бел.ред.) ние я екипирахме с въжета, което беше изключително тежко физическо усилие” - спомня си Дойчин Боянов.
Той е един най-добрите български алпинисти. Изкачването му на Еверест без допълнителен кислород през 2004 г. от север не е повторено досега от друг българин. Бил е на осемхилядниците Нанга Парбат и Гашербрум 1, на седемхилядника Ленин, на Алпамайо в Перу. Изкатерва легендарни маршрути по големи стени, като “The Nose” по Ел Капитан, Мармолада в Доломитите, североизточната стена на Пиц Бадиле, по маршрута на Касин. Осъществява премиерни изкачвания на върховете Левски (5733 м) и Сивата кула (5433 м) в Каракорум, както и на върховете Голям иглен връх, Св.Борис, Симеон и Академия на о. Ливингстън, Антарктида.
“В момента т.нар. алпинисти си стоят в лагера и чакат шерпите - някой да поеме рисковете, някой да свърши работата. Не знам дали мога да ръкопляскам на един такъв успех, защото си мисля, че К2 заслужава един по-чист стил. Ако трябва в днешно време да го направя по начина, по който в момента се прави, не съм сигурен дали няма да унищожа историята. Не трябва да се бърка това нещо с алпинизма” - подчертава Боянов.
От него, както и от други елитни български алпинисти (Виктор Варошкин, Мартин Маровски) се учи Стефан Стефанов, осъществил на 25 юли 2019 г. второто българско изкачване на К2. Казва за себе си, че не е алпинист, а бивш елитен джудист и настоящ успешен адвокат, баща на 3 деца. Многократен републикански шампион по джудо, състезавал се с успех и по карате Киокушин, победител и в състезания по конен спорт. Запален колоездач на дълги разстояния, плувец, а от няколко години - и катерач.
Единственият българин, изкачил трите най-високи върха на планетата - Еверест (през май 2018 г.), Канчендзьонга (май 2019 г.) и К2 (25 юли 2019 г., второ българско изкачване).
Макар и винаги добре подготвен, Стефанов прави изкачванията си с допълнителен кислород, в рамките на комерсиални експедиции. Винаги подчертава, че не е алпинист и се отправя към високите върхове за лично удовлетворение. След изкачването на К2 задълбочава обучението си по катерене и алпинизъм и признава, че лично за него “е много по-страшно да висиш на някоя стена в Алпите, отколкото да се изкачиш на К2 с комерсиална експедиция”.
На Канчендзьонга се запознава с Нирмал Пурджа и после, на К2 заедно се движат до Лагер 2. Непалският рекордьор го кани в своя екип за планираното през есента на 2019 г. изкачване на Шиша Пангма от юг. Междувременно, обаче, китайските власти затварят върха за експедиции. Българинът споделя, че не е затворил за себе си вратата към високите върхове и призовава:
“Да се обърнем към българските алпинисти... Дайте да се учим от добрите примери в България, имаме ги”.
Интервю с Дойчин Боянов и Стефан Стефанов за К2 можете да чуете в звуковите файлове.
---
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Стиховете й са приемани като свои. Обичани и търсени. Заради таланта и навярно заради трудния живот на българка, която не се предава. Лично се убедих как я познават като поетеса и я обичат като авторка. "Наричана накратко Надка" е последната й книга, в която се редуват по великолепен начин поезия и проза, разказвайки за живота си и по какъв..
Не достигането на върха е важно, а какво се случва дотам и с кого си по пътя - това казва известният полски алпинист Адам Биелицки, който неотдавна беше гост на Банско филм фест. Роден е през 1983 г. в град Тихи, Полша. Първото си по-значимо изкачване прави на едва 17-годишна възраст, когато достига сам и в алпийски стил седемхилядника Хан..
Сезонът на международните състезания в ски-алпинизма беше открит по-рано днес с първата Световна купа за мъже и жени. Състезанието е в Куршевел, Франция, в дисциплините "спринт" и "скоростно изкачване" . Предстоящият сезон е особено важен, защото ще бъдат излъчени 36-имата участници в Зимните олимпийски игри в Милано-Кортина през 2026 г. Общо 9..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...