Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Петър Филков: Три пъти по-малко студенти в инженерните специалности

Страната ни е била водеща в хидромелиорацията и водното строителство

Един от корпусите на Университета по архитектура, строителство и геодезия
Снимка: bg.wikipedia.org

„Проблемите с управлението на водите у нас се трупат последните години, резултатът се вижда и по многото проблеми с наводненията сега в страната, но изненадващо е, че през зимата има обилни валежи, а не на сняг“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ доц. д-р инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет в Университета по архитектура, строителство и геодезия. 

„Тенденциите последните години са, че зачестяват интензивните валежи, а се удължават периодите на суша, тоест пределно ясно се откроява необходимостта от адекватно регулиране на водните ресурси и тяхното адекватно управление“, заяви инж. Филков. 

„Същевременно последните години няма достатъчно кандидати за хидроинженери. Факултетът в момента обучава едва 30 на сто от това което е обучавал през изминалите години. 245 студенти са се записали в нашия факултет – от тях 180 в редовна форма на обучение, 66 в задочна форма. Въпросът е, че преди 10 години тяхната бройка е била 720 души“

„Обучението е по специалностите „Водоснабдяване и канализация“ и новата специалност „Хидростроителство“. Проблемите за липсата на интерес към такива специалности са много. Последните 10 години в целия ЕС спада интересът към инженерните специалности. Причината е, че „псевдоспециалисти“ казваха, че язовирите били причина за наводнения, другият момент е отношението на държавата – от една страна защити специалността „Хидростроителство“, (като освободи от такса за обучение студентите - бел. ред.), от друга страна заплащането на тези специалисти след това не е високо за младите хора. Става въпрос работа в експлотационните дружества като ВиК операторите и „Напоителни системи" ЕАД – там заплащането е незадоволително и младите хора отиват в частния сектор“, коментира доц. Петър Филков.

БГНЕС

„За пример Съюзът на ВиК операторите в България от 4 години дава стипендия на студенти от специалността, ако останат после да работят в някое от дружествата, но аз не знам някои да се е отзовал на тази възможност“, поясни още специалистът.

По думите на доц. Филков сега с онлайн обучението за инженерите те ще научат по-малко от своите колеги, ще им бъде по-трудно да се впишат в работна среда.

„Но пък висшето образование не е наливане на знания с фуния, то е възможност на всеки един млад човек и студент сам да положи необходимите усилия и да усвои материала, който им се предоставя. Три пъти са намалели студентите в инженерните специалности, а с една четвърт преподавателите. А факултетът има 70-годишна история. Ние сме били водещи в областта на хидромелиорацията и хидростроителството и една от най-развитите държави в тази сфера и сме строили по цял свят“. 

Интервюто с доц. Петър Филков можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест срещу насилието над животните пред Съдебната палата в София на 15.11.2025 г.

Нетърпимост или безнаказаност - ситуацията след смъртта на кучето Мая и престъпленията на Габриела и Красимир

Пореден случай на насилие над животно - прегазването на кучето Мая от специализант във ВМА, доведе до обществено недоволство и до протести в София и Варна. Какво означава обществената реакция и как ще бъдат приложени новите разпоредби на Наказателния кодекс, който вече предвижда завишени наказания? Мнения по темата дават  адвокат Мариета..

обновено на 19.11.25 в 14:36

Българите използват по-малко антибиотици, но нараства резистентността на микробите към лекарства

България е успяла да намали употребата на антибиотици в резултат на въвеждането на електронните рецепти, но проблемът с микробите, които са резистентни на лечение, продължава да се увеличава.  Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" доцент Иван Иванов от Националната Референтна Лаборатория "Контрол и мониториране на антибиотичната..

обновено на 18.11.25 в 11:27
Кафява мечка

Пак мечета в населени места, как да реагираме?

Около 15 сигнала за поява на мечки в населените места са постъпили в Държавното горско стопанство в Карлово. Последният случай от тези дни е от вилната зона на Карлово, където мечка свободно се е разходила по улиците. Там вече има денонощен патрул от горски служители, които да помогнат мечката да бъде прогонвана към планината.  Денонощни патрули..

публикувано на 18.11.25 в 10:06

Теодора Бакърджиева: Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството

Необходимо е осъвременяване на Закона за меценатството.   Това заяви пред БНР Теодора Бакърджиева - изпълнителен директор на Българския дарителски форум. "Най-малкото по-модерно звучене на използваните термини, дефиниции - такива, които да са синхронизирани и с останалите нормативни документи, които са в сферата на културата и изкуството...

публикувано на 17.11.25 в 12:25
Ангел Кунчев

Доц. Ангел Кунчев за оплакванията от "Кроношпан": Недопустимо е да не се обърне внимание!

Продължава проверката в завода за преработка на дървесина "Кроношпан - България" след над 400 сигнала, подадени от жители на Велико Търново, за неприятни миризми. Очаква се и заключението на МОСВ.  Регионалната екоинспекция във Велико Търново вече глоби завода със 70 хил. лева.  РИОСВ глоби "Кроношпан" със 70 000 лева Кметът на Велико..

публикувано на 17.11.25 в 10:49

Образователна игра помага на децата в света на емоциите

В образователната ни система има голяма нужда от по-интересни и интерактивни инструменти за работа с децата.  Това мнение изказа пред БНР Александра Стоименова от организаторите на кампанията "Сила за новото поколение", която стартира през 2024 г. Продължението ѝ е опит да се вдъхновят учениците да опознаят света на емоциите чрез нова..

публикувано на 17.11.25 в 10:13

Обмен на левове в евро в пощите - срещу документ за самоличност

При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва проверка за валидността им. Това пояснява пред БНР Александър Кирилов, който отговаря за сигурността в "Български пощи". " Анонимни ползватели на услугата няма да има . Всички наши клиенти..

публикувано на 17.11.25 в 06:55