Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заключващите чипове за входните врати - защита, но и риск в спешна ситуация

Снимка: БГНЕС

Чипирахме входовете на жилищните си сгради, заключихме ги със сложни системи. Защитени ли сме обаче не само срещу нежелани „гости“, но и в аварийна или спешна ситуация, когато трябва бързо да напуснем дома си?

Има различни системи – с двойни врати, с усложнения до безкрайност. Не трябва да забравяме, че освен сигурността от външни набези, трябва да имаме и своята сигурност да напуснем сградата при нужда“, коментира пред БНР Павел Миланов, председател на Асоциация „Етажна собственост“. 

Заключването с чип е нещо полезно на фона на ширещите се кражби. Хубаво е вратите да се подменят със здрави метални такива, с криптирани чип системи, които не могат да се копират, за да имат хората сигурност. От вътрешната страна на входната врата обаче следва да има дръжка или бутон за безпрепятствено излизане, обясни Павел Миланов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Въпросът е като трябва да излезе от входа, какво се случва. Може земетресение, всичко се случва по нашите ширини в последно време. Трябва по най-бързия начин да се излезе, затова е хубаво с бутон, а не с чипове да се излиза от сградата. Не всеки може да има чип в този момент и да не може да напусне, което е недопустимо.“  

Това би следвало да е регламентирано, но не се извършва контрол от „Пожарна безопасност“, посочи Павел Миланов. Пожарната не е задължена да извършва всяка година проверка на противопожарната система във входовете, уточни той.

„Второто направление е, че само за жилищните обекти, когато бъде подаден сигнал, се извършва проверка. Говорим за жилища, не говорим за общи части. Така и не намираме какъв е регламентът за контрол върху общите части по отношение на например пожарна безопасност.“

Снимка: БГНЕС

Жилищните сгради от по-старото строителство са проектирани с два входа. На много места обаче вторият вход на блока е затворен или се ползва за нещо друго и рискът е сериозен, ако се случи нещо, предупреди Миланов.

Чиповете за асансьорите се слагат най-вече за притискане на некоректните платци на таксите. По закон и като съдебна практика обаче се смята за недопустимо да се ограничава достъпът до жилището, отбеляза още той.

Ако към чипа на асансьора се добави и заключването на етажите, става вече доста сложно. При кризисна ситуация трябва да можем да ползваме стълбището, заяви Миланов.  

„Това са надеждни системи, които вършат добра работа. Просто трябва да се спазват определени изисквания за наша безопасност. Техниката е добре дошла в общите части, тя може да  бъде много полезна. Трябва да се предвиждат и кризисните ситуации. Неслучайно като се ползва заключваща система с магнит, се поставя и акумулатор, който при спиране на електричеството да задържи вратата затворена. Но пък при кризисна ситуация трябва да може да бъде изключен, да се спре захранването, за да не остане вратата затворена“, изтъкна още Павел Миланов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59