Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тренд“: Икономическите емигранти задържат младите хора в България

Евелина Славкова
Снимка: Ани Петрова

Всеки четвърти български гражданин е готов да емигрира, сочат данните от последното изследване на изследователски център „Тренд“, направено по поръчка на „24 часа“.

По-голяма част от хората, имащи роднини зад граница, са тези от селата и малките населени места – това е т.нар. икономическа имиграция“, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ социологът Евелина Славкова от „Тренд“.

80 на сто от хората, посочващи, че имат роднини зад граница, от които получават средства за препитание, казват също и че не могат без тези средства. Тук се очертават два аспекта по темата: първо най-младите – между 18-29 години и най-възрастните казват, са зависими от тези помощи.

За младите хора е специфично, че това е един от стоперите им да заминат в чужбина, тоест тези икономически емигранти, освен че подпомагат близките си, успяват и да задържат младите хора от емиграция“, поясни Евелина Славкова.

Снимка: ЕПА/БГНЕС„Това са един вид социален инвеститор. А също и още един акцент за младите хора – част от тях обаче имат и липса на контрол от страна на родителите и последствията са пагубни – тези деца не завършват училище, не се развиват. Те получават добра сума от своите родители от чужбина и не искат и да работят, защото едни 500 евро им стигат, те не искат да работят за минимална работна заплата, но пък стават и маргинални личности.“

Има и друга група емигранти, които заминават заради по-добрите условия на живот и стандарт.

Според изследването само 6 на сто биха емигрирали заради политически причини.

„27 на сто пък казват, че не заминават в чужбина заради близки, а 19 на сто не намират отговор в нито една от посочените в изследването причини, а те са много. Обясняваме си го с това, че става дума за чисто емоционални причини като - "възрастен съм", "не искам да живея на друго място" и "други причини",  каза още Славкова.

"Във връзка с обучението на децата зад границата и желанието на родителите децата им да учат там, защото е по-престижно, 56 на сто от хората казват, че тези, които са завършили в чужбина, имат по-добра възможност да се реализират в България, докато тези, завършили тук, имат по-малка възможност за реализация, тоест престижът на чужбина продължава да съществува", коментира Евелина Славкова.  

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43