"Не е изненадваща датата 4 април, близка е до първата възможна, очаквана е, няма никаква драма", това коментираха пред БНР журналистите Владо Йончев и Евгени Петров във връзка с указа на президента Румен Радев, с който насрочи предстоящите парламентарни избори на 4 април. Те препоръчаха да не се вкопчват всички в датата и да обсъждат само нея, защото държавата е в полуготовност за всички избори:
"Има много проблеми, които са във всички избори, и дори да се отложат с 5 години тези избори - проблемите ще са пък същите. Има проблем с гласуването в чужбина, има проблем със съмненията дали резултатите от протоколите са същите, като тези, които после се въвеждат от "Информационно обслужване", има проблем с контролирания вот. Има хиляди проблеми, но те не са свързани с датата на изборите", каза Йончев и добави, че при гласуването в чужбина обикновено проблемът е организационен и хората трябва да чакат по 4-5 часа, за да гласуват, но това не е свързано с датата на изборите, която съвпада тази година с Великден за католическия свят.
Двамата журналисти не се съгласиха с тезата, че президентът е подарил победата на изборите на ГЕРБ с определянето на една от възможно най-ранните дати за вота.
Според Петров консултациите при президента са били, като че ли не се определя дата за предстоящия вот, а нещо много съдбовно. Той припомни, че в правомощията на държавния глава е единствено да насрочи изборите на определена дата.
Владо Йончев беше категоричен, че доверието в политическата класа и в демократичния процес е ниско и едни промени в изборното законодателство в последния момент биха довели до огромни съмнения във вота:
"Няма нужда да слагаме още една мина", подчерта той.
Евгени Петров коментира, че има огромно количество предпазни средства, свързани с изборния процес:
"Превърнахме бюлетините в ценни книжа, всяка избирателна секция има специфичен белег на печата... Стават грешки. Протоколите се попълват неправилно - къде от незнание, къде нарочно. Ако на всичко това поставим видеонаблюдение, където има проблем с личните данни, ако вкараме и машините, ако вкараме и избори по пощата - процесът наистина може да гръмне".
Заличаването на гласовете за малки партии, които нямат застъпници в комисиите, е един от големите проблеми, свързан с честността на вота, наблюдаван на последните избори, посочи Владо Йончев. Той обясни, че заличаването става с поставяне на отметка, която прави бюлетината невалидна:
"Другият голям проблем е свързан с протоколите. Имаше случай - във Варна съдът се произнесе, когато нито един от комисията не беше подписал протокола, съдът установи, че подписите са фалшиви, но въпреки това протоколът е вкаран в ЦИК и е броен. Това е свързано с номерата на протоколите, които се дават на комисиите и които се дават в ЦИК... Затова видеонаблюдението е много хубаво, може да повиши честността на вота".
Интервюто на Снежана Иванова с Владо Йончев и Евгени Петров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Британски военни експерти се притекоха на помощ за решаване на случаите с летене на дронове в близост до американски военни бази в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си. Около 60 служители на Кралските военновъздушни сили са изпратени да помогнат на американските военновъздушни сили в тяхното разследване. Американците заявиха, че не смятат..
Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..
Полша няма да приеме споразумението на ЕС с държавите от Меркосур в сегашния му вид, тъй като противоречи на условията, определени за местните земеделски производители, заяви министър-председателят Доналд Туск, цитиран от Полската агенция по печата, предаде БТА. "Ние не сме сами в това отношение, тъй като много държави членки споделят..
Във Великотърновски окръжен съд днес продължава делото за катастрофата, при която загина футболният треньор Ферарио Спасов. На 11 ноември миналата година неговият автомобил беше блъснат на главни път София - Варна край великотърновското село Шереметя от скъпия автомобил, шофиран от Начо Пантелеев от Лясковец. Днес е насрочен разпитът на..
"Ние си говорим дори с тези, които казват, че уж не си говорят с нас . Едно се говори пред българското общество, друго става в парламента. Ние от "Възраждане" не се чувстваме в изолация . Ние сме добронамерени към политиките, които са полезни". Това заяви пред БНР Петър Петров – кандидат за председател на Народното събрание от партия..
Днес започва кампанията на Националната асоциация на зърнопроизводителите, съвместно с Министерството на земеделието и храните по възстановяването на полезащитните пояси. Доброволци и експерти от Държавното горско стопанство ще залесят 20 декара в землището на община Балчик. Кампанията се изпълнява със средства на Националната асоциация и е под..
Силви Кирилов не е скритият служебен премиер - това обясни в интервю за БНР Станислав Балабанов от ИТН. "Пълна глупост" той нарече " опорките, че едва ли не Силви Кирилов е скритият служебен премиер и задкулисно се е договорило мнозинство за управление на държавата". Шести опит за избор на председател на парламента ИТН даде ясна алтернатива..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..