Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата от обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница спазват традициите на етносите

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница
Снимка: Здравка Маслянкова

Децата от обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница в община Лясковец са пример за толерантност и спазване на традициите на етносите. Дори в условията на дистанционно обучение, в училището със 124 ученици от първи до десети клас, продължават часовете по фолклор на етносите, които изграждат мост между децата и създават приятелства.

От няколко години в обединеното иновативно училище в село Джулюница има часове по фолклор на етносите и по този начин децата се учат на толерантност и градят мостове помежду си, обясни Светлана Иванова, заместник-директор на училище „Петко Славейков“.

В тези часове децата изучават различните празници и традиции на етносите както на ромите, така и на българите и на всички останали етноси. Там се прави този мост, така наречен, и на приятелството. В нашето училище няма никакво напрежение между децата. Ние работим повече от 7 години с център „Амалипе“ и нашите деца да се разбират и да живеят заедно“.

Над 60 на сто от учениците в обединеното училище в село Джулюница са от ромски произход, децата са от няколко села от общините Лясковец, Златарица и Горна Оряховица. Тази седмица те отбелязаха ромския празник Василица и сурвакаха.

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница          Снимка: Здравка Маслянкова

Традициите са красива приказка, която трябва да се разказва, за да се помни и продължава, споделя десетокласничката Юлияна Стефанова:

"Тези традиции трябва да се съхранят и да се предават на младото поколение. Така сме възпитани от нашите родители, прабаби и дядовци. Изпълняваме тези неща, защото за нас това е важно. Ние искаме след време да показваме тези обичаи също на нашите деца, на нашите внучета. По пози начин съхраняваш миналото, съхраняваш една красива история“. 

Празникът Василица е свързан с легендата за Банго Васил, който се явява спасител на ромите с изграждането на мост, за да могат те да преминат отвъд реката, разказва Юлияна Стефанова за традицията днес:

Ние, децата, пазим традициите като знаем, че на този празник е важно да поискаме прошка от по-големите. Целуваме им ръка. Най-възрастният член на семейството чупи питката. Парченцата ги дават на най-малките и тези парченца, хапки се слагат под възглавницата. Смята се, че това, което ще сънуваме в полунощ, това ще се случи през годината“.

Различни и много са проектите, по които работи обединеното иновативно училище в Джулюница. Малките ученици са присъствено в клас, големите са на дистанционно обучение. Училището осигури електронни устройства за всички, за да няма пропуски в образователния процес. С нов таблет от училище е и Юлияна Стефанова, която живее в Златаришкия балкан и тази година завършва в паралелката за ресторантьорство:

„Трудно е, признавам си, че е трудно, но ние не се предаваме. Колкото и трудности да срещаме, ние знаем, че сме един цял екип и можем да постигнем невъзможното. Онлайн обстановката тече трудно, защото условията са лоши, понякога спира интернетът, трудно е, но не се предаваме. Нашите учители ни осигуриха устройства, подпомагат ни с таксата за интернет и по този начин ние успяваме да влезем и да погледнем всеки важен урок, който ще ни служи“.

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница      Снимка: Здравка Маслянкова

Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ продължава дарителската си кампания за електронни устройства за децата от цялата страна за дистанционното обучение. Получени са много дарения, посочи Ана Великова от „Амалипе“:

Получихме и дарения от посолствата на Швейцария, на Франция. Изпратихме 170 таблета, които успяхме да купим с тези средства, които получихме като дарения, и наистина се опитваме да помогнем на децата по най-бързия начин да достигнат до тях тези таблети и устройства, за да могат да ги използват по време на дистанционното обучение. Все още имаме списък с училища, които са заявили желание за получаване на такива устройства. Изпращаме колкото можем повече и агитираме хората да даряват, за да можем да помогнем на децата и да не изостават в училище“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29