Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата от обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница спазват традициите на етносите

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница
Снимка: Здравка Маслянкова

Децата от обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница в община Лясковец са пример за толерантност и спазване на традициите на етносите. Дори в условията на дистанционно обучение, в училището със 124 ученици от първи до десети клас, продължават часовете по фолклор на етносите, които изграждат мост между децата и създават приятелства.

От няколко години в обединеното иновативно училище в село Джулюница има часове по фолклор на етносите и по този начин децата се учат на толерантност и градят мостове помежду си, обясни Светлана Иванова, заместник-директор на училище „Петко Славейков“.

В тези часове децата изучават различните празници и традиции на етносите както на ромите, така и на българите и на всички останали етноси. Там се прави този мост, така наречен, и на приятелството. В нашето училище няма никакво напрежение между децата. Ние работим повече от 7 години с център „Амалипе“ и нашите деца да се разбират и да живеят заедно“.

Над 60 на сто от учениците в обединеното училище в село Джулюница са от ромски произход, децата са от няколко села от общините Лясковец, Златарица и Горна Оряховица. Тази седмица те отбелязаха ромския празник Василица и сурвакаха.

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница          Снимка: Здравка Маслянкова

Традициите са красива приказка, която трябва да се разказва, за да се помни и продължава, споделя десетокласничката Юлияна Стефанова:

"Тези традиции трябва да се съхранят и да се предават на младото поколение. Така сме възпитани от нашите родители, прабаби и дядовци. Изпълняваме тези неща, защото за нас това е важно. Ние искаме след време да показваме тези обичаи също на нашите деца, на нашите внучета. По пози начин съхраняваш миналото, съхраняваш една красива история“. 

Празникът Василица е свързан с легендата за Банго Васил, който се явява спасител на ромите с изграждането на мост, за да могат те да преминат отвъд реката, разказва Юлияна Стефанова за традицията днес:

Ние, децата, пазим традициите като знаем, че на този празник е важно да поискаме прошка от по-големите. Целуваме им ръка. Най-възрастният член на семейството чупи питката. Парченцата ги дават на най-малките и тези парченца, хапки се слагат под възглавницата. Смята се, че това, което ще сънуваме в полунощ, това ще се случи през годината“.

Различни и много са проектите, по които работи обединеното иновативно училище в Джулюница. Малките ученици са присъствено в клас, големите са на дистанционно обучение. Училището осигури електронни устройства за всички, за да няма пропуски в образователния процес. С нов таблет от училище е и Юлияна Стефанова, която живее в Златаришкия балкан и тази година завършва в паралелката за ресторантьорство:

„Трудно е, признавам си, че е трудно, но ние не се предаваме. Колкото и трудности да срещаме, ние знаем, че сме един цял екип и можем да постигнем невъзможното. Онлайн обстановката тече трудно, защото условията са лоши, понякога спира интернетът, трудно е, но не се предаваме. Нашите учители ни осигуриха устройства, подпомагат ни с таксата за интернет и по този начин ние успяваме да влезем и да погледнем всеки важен урок, който ще ни служи“.

Обединеното училище „Петко Славейков“ в село Джулюница      Снимка: Здравка Маслянкова

Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ продължава дарителската си кампания за електронни устройства за децата от цялата страна за дистанционното обучение. Получени са много дарения, посочи Ана Великова от „Амалипе“:

Получихме и дарения от посолствата на Швейцария, на Франция. Изпратихме 170 таблета, които успяхме да купим с тези средства, които получихме като дарения, и наистина се опитваме да помогнем на децата по най-бързия начин да достигнат до тях тези таблети и устройства, за да могат да ги използват по време на дистанционното обучение. Все още имаме списък с училища, които са заявили желание за получаване на такива устройства. Изпращаме колкото можем повече и агитираме хората да даряват, за да можем да помогнем на децата и да не изостават в училище“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30