Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Новини с добавена стойност“ от Г-н Балев: Вяра и доверие в Зоните на дискомфорт

Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

Я сега да видим кой иска да живее 100 години? Като гледам, никой май няма да се откаже. В живота има толкова приятни явления, като например нашите „Новини с добавена стойност”, едно комюнике от Зоната на дискомфорта и околните села. 

В едно село сложили 14 еднакви пътни знака, но вместо да стане зона на туристически комфорт, май ще разкарат знаците и ще развалят работата. Ама тяхна си работа, на селското общество, гражданското общество да не се бърка! 

В Зоната на комфорта, скъпи приятели, човек наистина може да откара цял век, но големите работи в тоя живот обикновено се случват отвъд границите на уважаемата Зона на комфорт. Това ще ви го кажат всякакви психологически авторитети, макар че аз се отнасям с известно недоверие към думите им. 

Днес, да речем, е Антоновден и почитаме Антоний Велики от Египет. Тоя преподобен отец имал доста дълъг житейски път. Не го ловели ни чуми, ни гонения на християни, които били много популярни по него време в Римската империя - трети-четвърти век става тая работа. И господин светецът живял цели 105 години в най-различни подвизи извън Зоната на комфорта. Тоя човек се движел из местата с най-люти гонения на християни, открито проповядвал и помагал на пострадалите, но срещу самия него никой не посмял да вдигне ръка - голям психологически авторитет имал. Имал и дарбата да лекува разни болни, недоволни, ритнати от камила и т.н. И бил голям сладкодумник - хората го слушали и настръхвали от силата на Бога-Слово.

Антоновден е актуален и спрямо пандемичната обстановка, защото в българските народни вярвания денят се свързва с болестите и най-вече Чумата. А пък на Чумата не искали да ѝ казват името, затова ѝ викали леля. И поради тази причина Антоновден тук-там е известен като Лелинден. Общо взето, народът се надявал, че като напопържа Чумата на леля, ще я посрами и отблъсне. То и сега някои българи така се борят с Чумата коронавирус - псуват на леля и стринка, и викат - няма такава болест, не искам и да чувам за нея. 

Обаче народните обичаи нямат тая висока ефективност на хуманната медицина, затова човечеството последните векове запретна ръкави и доста напредна в науките! Ето даже ваксини за короначумата изобретиха учените по света - и дори по нашите земи пристигнаха известно количество екземпляри на тоя фармацевтичен продукт. Науката напредва, обаче и хората доста се размножиха, няма ваксини за всички, затова хората се разпределят за няколко вълни на ваксинация. 

И в град Сандански, представете си, група граждани не дочакали да им дойде вълната за ваксинация, ами хукнали като гепарди, изпреварили всички и застанали най-отпред, отнемайки предимството на други хора. Сигурно са видели някъде 14 еднакви знака за предимство и затова са предприели нерегламентирано изпреварване на съгражданите си. Увлекли са се, човешко е. Какво ли не прави човек в стремежа си към тоя свят и Зоните му на комфорт. Не може като Антоний Велики всички да търчим 100 години по Зоните на дискомфорта и да се стремим към небесния свят, и да помагаме преди всичко на другите. Така че тая малка човешка слабост на санданските гепарди е достойна за опрощение.

Случката в Сандански показва също така, че доверието на обществото във ваксините се покачва. Това е все пак положителна тенденция, защото с компрометирано доверие се живее неприятно. Например режисьорът Константин Станиславски казвал на актьорите, които играят неубедително - не верю, не вярвам. И актьорите много се опечалявали, почвали по-естествено да влизат в драматични роли. Лошо и драматично е устроен светът в някои отношения. 

В изборния процес недоверието е критично - по света и у нас. Знаете какви грижи си имам с мирното предаване на властта в Щатите, а сега ще трябва да борим и недоверието в нашия изборен процес. Особено при всички тия пандемични ограничения във времето и пространството. То да идеш да гласуваш ще е цяло ходене по мъките на дискомфорта. Ако пък си и в чужбина - още по-сложно. 

И затова Валери Симеонов покани всички да се приберат и да гласуват на родна почва. Който иска да гласува, казва Симеонов, да хваща самолета и да пристига. Един вид - миналото лято не ги домързя младежта и си надойдоха от чужбините, за да протестират у нас, сега за изборите мрънкат. Който е патриот и действително загрижен за съдбините на родината, ще мине всички бариери и национални граници, и ще си упражни правото на глас у нас. Ето така ще върнем младите у нас да ни радват старините, като станем на 100 години. 

А това ви го пожелавам, драги слушатели - да живеем 105 години като Антоний Велики и да настръхваме пред олтара на Словото минимум по три пъти на ден, което прави по 21 настръхвания седмично. Духовната храна също трябва да се приема редовно, иначе моралът се изтощава и почваме да правим глупости. 

Аз понеже съм духовен лакомник, все си ходя с широка духовна талия. Защото аз съм Г-н Балев от вестник СЕГА, медията на свободните хора. 

И така, нахраних ви с духовно 

първо, второ, трето,

желая наздраве с духовен аперитив

и обявявам дочуване! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли

Таксите за автомагистралите в Сърбия се повишават от 10 юли, съобщава БТА.  Правителство даде зелена светлина на новия ценоразпис на държавната компания "Путеви Сърбие".  Цената за ползване на магистралата от Белград до Цариброд вече ще бъде 1670 динара или около 14 евро, а за магистралата Белград - Ниш - близо 10 евро. В Сърбия днес беше дадено..

публикувано на 06.07.24 в 20:47

Интензивен трафик на част от граничните пунктове

Интензивен е трафикът на част от граничните пунктове на границите ни с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, съобщават от "Гранична полиция".  На "Кулата" трафикът е интензивен в посока България. През пунктовете "Маказа", "Златоград" и "Ивайловград" могат да преминават само леки коли и микробуси.  Интензивен трафик на леки автомобили в посока България има..

публикувано на 06.07.24 в 20:40

Национален протест на мигранти - работници в италианския град Латина

В италианския град Латина се проведе национален протест на мигрантите – работници, в голямата си част работещи на черно. Той бе организиран от най-големия синдикат "Италианска генерална конфедерация на труда" ( CGIL). Присъстваха и представители на опозицията. Демонстрацията се проведе под лозунга "Спиране на система за правене на бизнес,..

публикувано на 06.07.24 в 20:36

13 загинали при израелски удар срещу училище в Газа

Най-малко 13 души са загинали при израелски удар срещу училище в Газа, в което са приютени разселени палестинци в Ал Нусейрат в централната част на Газа, съобщава Ройтерс, позовавайки се на официална местна информационна агенция. Израелските военни съобщиха, че проверяват информацията. Атаката идва, след като по-рано палестинското ислямистко движение..

публикувано на 06.07.24 в 20:22

Домашен арест за жена от Монтана, издирвана за предполагаемо съучастие в трафик на хора

Окръжен съд-Монтана постанови "домашен арест" на жена от Монтана, издирвана от гръцките власти за предполагаемо съучастие в трафик на хора. Окръжен съд-Монтана отказа искането на Окръжна прокуратура за вземане на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража" на В. Й. А. от Монтана, като взе по-лека - "домашен арест"...

публикувано на 06.07.24 в 20:16

4 хиляди участници в международния фолклорен конкурс "Пауталия-2024" в Кюстендил

Около 4 хидяли индивидуални изпълнитеил и групи участват в международния фолклорен хестивал "Пауталия-2024",чието 18-о издание ще продължи и утре на две сцени - на сцена "Олга Борисова" до площад "Велбъжд" и в читалище "Пробуда-1961" в Кюстендил.  За пръв път участва и група от Швейцария, която представя обработен български фолклор...

публикувано на 06.07.24 в 20:05

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи в морските спортове

Гръцките власти търсят причината за увеличените нещастни случаи при туристи, упражняващи различни морски спортове. Променят условията за наемане на морски съдове. "Морето не е опасно, опасно е поведението на хората, когато влизат в него", това е любимият израз на гръцките моряци. Тази година от началото на сезона зачестиха тежките случаи на..

публикувано на 06.07.24 в 19:58