Почти всяка пета положителна проба за коронавирус у нас е съмнителна за новия щам, който е много по-заразен. Това докладва пред премиера Бойко Борисов председателят на Националния оперативен щаб професор Венцислав Мутафчийски.
На среща с НОЩ и министъра на здравеопазването премиерът Борисов поиска до четвъртък да се знае как ще се разхлабят мерките. Според него освен завръщане по график на учениците от 5 до 12 клас в училище, трябва да се помисли за фитнесите и за ресторантите - за вечерен час, но с условие, че мерките отново могат да се затегнат заради новия щам.
Официално за появата на новия заразен щам на коронавируса в България предупреди проф. Венцислав Мутафчийски.
„Почти всяка пета положителна проба е съмнителна за новия вариант на коронавирус. Нямаме още доказателство, казвам, че това е само предположение. Дали сме за секвениране тези проби в Националния център по заразни и паразитни болести. Това все пак трябва да заостри вниманието“, каза той.
Въпреки това окончателното решение за отпускането на мерките ще бъде докладвано на премиера в четвъртък. Освен за връщане в клас по график на учениците от V до XII клас, ще се обсъди и вдигане на други ограничения, каза премиерът.
„Фитнесите, трябва и тях да прецените, но според мен е редно да ги освободим. И 22:30 ч. мисля, че е едно време, в което, ако 50% от ресторантите могат да работят, също да го направим“, каза Борисов и продължи:
„Огромен е натискът от магазините в моловете. Тук можеш, Ангелов, също да помислите с щаба за компромис“.
Борисов поиска да се обясни на бизнеса, че ако заради новия щам заболеваемостта се увеличи, ограниченията отново ще се върнат:
„Много ясно, Ангелов, трябва да го артикулирате, и с браншовите организации, Марияна, че действаме по този начин и наблюдаваме как се движи заболеваемостта на 100 хиляди души".
Здравният министър докладва, че е нормална ситуацията в страната по отношение на разпространението на коронавируса през последното денонощие. Има 1% ръст на заразените, те са на средна възраст 52 години.
По план върви процесът на ваксинацията. Запазени са количества за втората доза от ваксината за тези, които вече са си поставили първата.
Спекулации са твърденията, че България залага на ваксинация с една фирма. Осигурено е портфолио от всички видове, каза министър Ангелов.
Премиерът Бойко Борисов също отхвърли твърденията, че България залага на определени марки ваксини срещу коронавируса и умишлено е поръчала по-големи количества от един от продуктите. Борисов заяви, че си обяснява тези твърдения с предизборната ситуация.
Пред Националния оперативен щаб премиерът каза, че Народното събрание е дало съгласие Европейската комисия да проведе търговете с производителите и да договори количествата:
„За съжаление видяхте, че в някои от заводите технологично бяха забавени производствата и това, което се доставя по квота за България, се поставя веднага".
Главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев също каза, че българите ще имат равен достъп и до трите вида разработени ваксини. По думите му, твърденията, че страната ни залага на ваксинация с една фирма, са спекулации:
"На практика направихме така, че българските граждани да имат равен достъп и до трите типа ваксини. По време на договарянето и на европейската комисия, и на нашата работа никой нямаше как да знае коя ваксина ще получи по рано разрешително“.
Изказванията идват след коментари в общественото пространство за политически интереси при поръчките на ваксини. Появи се информация за роднинска връзка между директора на компанията „АстраЗенека“ за България и евродепутат от ГЕРБ.
С декларация излязоха от "Продължаваме промяната-Демократична България", по повод на третата година от началото на войната на Русия срещу Украйна. Депутатът Явор Божанков заяви, че от формацията му застава твърдо зад Киев: "Демилитаризацията на Украйна, поставена като цел от Руската федерация, е висша форма на цинизъм. През 1994-та се..
Европа е доста дискриминационна към своите хора с увреждания . Това заяви пред БНР д-р Диана Инджова, ръководител на Центъра за психологически изследвания, преди провеждането на форума "Хората с увреждания и развитието на новите технологии", организиран от Глобалното движение на хора с увреждания. "За Европа твърдим, че имаме над 90 милиона..
От "Демокрация, права и свободи" -ДПС почетоха с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура, който отбелязваме днес. Представи я депутатът Джейхан Ибрямов "Днес липсващите от 1992 година учебници по турски език са вече факт. В началото на 2023 г...
Борислав Сарафов поиска да възобнови делото за клевета срещу журналиста Росен Босев. Изпълняващият функциите главен прокурор се позовава на решение на Европейския съд по правата на човека, с което държавата беше осъдена, защото на Босев не е бил осигурен справедлив процес. Миналия юни съдът в Страсбург се произнесе, че България е..
Парламентът създаде Временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. За неин председател беше избран Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС. Заявено беше, че продължаващата през последните десетилетия война на пътя и загубата на стотици човешки животи задължава единодушно всички парламентарни групи да се обединят за решителни мерки..
Парашкева, Калина и Данка сами правят мартениците, които продават. Цените варират от 1 до 10-15 лева. Трите жени изработват мартениците си в продължение на месеци, а всяка има своя рецепта за справяне със студа по време на кампанията по продажбата им. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
ПП и ГЕРБ си отправиха взаимни обвинения, че всички кадри, предложени за позиции в новите състави на регулаторите, са обвързани с Делян Пеевски. В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков даде примери за влияние на Пеевски през други партии: "Росен Карадимов, предложен от БСП за шеф на КЗК. Знаете, че КЗК и ВАС..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..