Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хотелиери и ресторантьори от Велико Търново искат рестарт на бранша от февруари

Предстои преброяване на оцелелите, над 100 фирми от областта продават бизнеса си

Снимка: Ани Петрова

Хотелиерите и ресторантьорите в област Велико Търново се присъединяват към искането на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация за рестарт на бранша в началото на февруари. Бизнесът настоява и за незабавно изплащане на държавните помощи и компенсации към засегнатите бизнеси. Сериозен проблем има и със загубата на кадри. 

Туризмът е основният бизнес в Еленския Балкан. Сред засегнатите от икономическата криза, породена от пандемията, е Иван Трухчев, който е в бизнеса с хотели и ресторанти повече от две десетилетия. За разлика от много свои колеги, той е успял да запази персонала си. 

„Не сме освобождавали все още хора. Ползваме част от мерките, които предоставя страната, но е много трудно. Обаждат се клиенти, ние връщаме клиенти, които искат да гостуват при нас. Просто моментът е много специфичен“. 

В областната организация на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация нямат точни данни за фалиралите бизнеси в региона при второто затваряне на заведенията. Тепърва предстои преброяване на оцелелите, коментира ресторантьорът Петър Стефанов, председател на областната структура на браншовата организация във Велико Търново.  

„Може би това ще го разберем след като ни отворят заведенията. Тогава ще видим колко ще отворят и колко няма да отворят. Със сигурност зная, че има заведения, които вече са фалирали и са ударили ключа завинаги, особено по-малките заведения по по-малките градове. Има много заведения, които няма да отворят повече“.  

Снимка: БГНЕС

Мерките на държавата пораждат допълнително разделение между малките и големите в бизнеса, което създава още повече проблеми, смята Иван Трухчев от Елена. 

Те дават преференции на големите хотели, които имат повече леглова база и си ползват ресторантите. Специално единият ни обект, който е в града, в Елена, хотелската част е малка, а механата е голяма и като отворим, трябва един да стои и да връща чуждите клиенти, които не са гости на хотела и затова ние не отваряме. Всичко е направено за големите хотели“.  

Туристическият бизнес не се чувства подкрепен, въпреки че генерира над 15% от брутния вътрешен продукт, изтъква ресторантьорът Петър Стефанов. По думите му изплащането на парите по одобрените мерки се забавя много.

„Държавата е абсолютно неадекватна във всяко едно отношение. Реално нищо не е направено. Тези хора са изключително далече от реалния живот, не знаят какво е естеството на нашия бизнес. Настояваме незабавно да бъдат преведени парите по подпомагане на хората, останали без работа. Престъпление е да оставиш млади хора, работещи, плащащи осигуровки, да ги оставиш на произвола на съдбата през зимните месеци вече трети месец. Моите служители от 27 ноември са получили единствено едни 24 лева и то преди няколко дена. Бавят се също помощите за фирмите. Изискват от нас да си платим абсолютно всички задължения. Ние нямаме никакви задължения към държавата, а още не са ни превели помощите, които ни се полагаха от първия локдаун от март и април месец“. 

Дори да отворят заведенията в началото на февруари, за много от тях това ще е невъзможно, защото персоналът е загубен, посочва друг проблем Петър Стефанов, председател на БХРА във Велико Търново. 

„Те повечето си смениха бранша. Как ще възстановим ние след това работните места, откъде ще вземем хора? Отидоха да работят в други сектори и това са хора, обучавани с години. Имам хора, които са работили при мен от 20 години, знаят абсолютно всичко и в един момент казват: „Сори, ама ние повече така не можем. Имаме семейства, от някъде трябва да изкарваме пари“. Станаха шивачки, станаха пазачи по разни обекти. Смениха бизнеса просто. Какво ще правим ние? Откъде ще намерим хора да възстановим нашата дейност?“  

Проверка в сайтовете за корпоративни продажби показва, че над 100 фирми в област Велико Търново са обявили бизнеса си за продажба. Преобладават основно хотели, къщи за гости и заведения, има транспортни фирми и селскостопански производители. Цените на бизнесите в туризма са от 30 хиляди евро до близо 400 хиляди евро.  

Чуйте и звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36