Търсим отговор на тези въпроси след случая, при който горски служител преби бракониер.
„Поредната реформа в сектор „Горско стопанство“ с последния Закон за горите не доведе до по-добри условия за работещите в системата на горите“, това коментира в „Хоризонт до обед“ председателят на Националната Федерация „Земеделие и горско стопанство” към КТ „Подкрепа“ Анелия Иванова:
„Реформата в горския сектор стартира с отделянето на стопанската дейност от контролната дейност, опитите бяха правени повече от 20 години и накрая се натрупаха проблеми, свързани с конфликти, нападения и саморазправа между горските служители и бракониерите. Горските имат много задължения – те охраняват, опазват, наблюдават и защитават по два хектара гора, което е огромен терен. А те носят междувременно дисциплинарна и наказателна отговорност, едновременно с това законът ги ограничава от това те да предприемат действия за задържане на бракониер“, посочи още Иванова.
„Ако не е успял да констатира нарушението, ако бракониерът е избягал, ако горският не е успял да си направи огледа на тази територия, той носи дисциплинарна отговорност за това, че не е констатирал нарушение и масово горските стражари са наказвани финансово за това, че не са си свършили работа по незаконното изсичане на гори“.
Иванова коментира, че професията горски стражар или инспектор е обезценена и гилдията се чувства незащитена.
Горските синдикати в КТ „Подкрепа“ са изготвили петиция с предложения за законови предложения. Те ще бъдат внесени до премиера и до министъра на земеделието и горите:
„Служителите по опазване на горските територии да имат правомощия по закона като длъжностни лица, аналогични на служителите на МВР. Да имат право да използват технически средства за заснемане, да задържат нарушителите. А когато има нападение срещу тях, лицето извършител да носи наказателна отговорност“, каза още Анелия Иванова.
„Досега нито един горски служител не е осъдил бракониер“.
Иванова обърна внимание на това, че има и фирми за дърводобив, които също са нарушавали на законодателството:
„Защо въобще не се говори за такива частни фирми, а дърводобивът е 100% приватизиран и в тези фирми също има назначени лесовъдни специалисти, които също трябва да следят за незаконното изсичане на дървета, за опазването на горите, но такива данни няма“, обясни още специалистът.
Още по темата в звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..