Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сложна и тежка ситуация в хотелиерството

Снимка: Дарина Григорова

Сложна и тежка ситуация в хотелиерството, отчитат от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели. Липсата на предвидимост и пълната невъзможност да планират бизнеса в близко и средносрочно бъдеще е едно от най-сериозните предизвикателства пред хотелиерите у нас в началото на годината. Това е изводът от първата за 2021 г. среща на членовете на Асоциацията. Членовете на организацията са както градски, СПА, така и ваканционни хотели - най-вече с 4 и 5 звезди. За градските хотели, сериозен проблем представлява и липсата на международни полети – пречка, която спъва бизнеса и на зимните ни курорти.

Неясната перспектива в туризма изтощава управителите на хотелите у нас и създава стрес в бранша, смята Георги Дучев, изпълнителен директор на Българска асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели:

"Как ще се развие епидемичната ситуация у нас. Дали ще има мерки, ще ги разхлабват ли? От друга страна - международното положение. Кои генериращи пазари на туристи към България ще бъдат отворени, ще има ли полети? Това е най-големият проблем пред хотелите. Планирането е много важен елемент за хотела, а и като цяло за туризма".

До голяма степен българските туристи спасиха летния сезон, което се отнася до по-малките курорти и хотели, които през годините са създали клиенти сред българските туристи.

Разрешението ресторантите към хотелите да работят за коледните и новогодишните празници не доведе до висок резултат за тях, посочи Георги Дучев:

"Беше прекалено късно за хората да планират от днес за утре. По-скоро ефектът беше не особено запомнящ се. Хотелите някак си вързаха двата края".

Ето как изглежда картината в зимните ни курорти:

"Положението е трагично. Заетостта на хотелите е от порядъка на 10-15% от нормалното за сезона. ... От чуждите туристи има основно румънци. През Истанбул пристигат израелски туристи, защото все още няма пряка линия между Тел Авив и София, което се очаква в края на януари".

Ситуацията в СПА курортите, обаче е сравнително добра:

"Те винаги са разчитали основно на българските туристи. Също е доста по-тежко от минали години".

Картината за предстоящото лято се очаква да е подобна на миналото:

"С тази разлика, че вече няма буфер в бранша и няма как хотели да оцелеят, ако трябва да останат затворени или работят с тези обеми. Напълно възможно е да се стигне до масови фалити и до освобождаване на персонал. ... Най-големите опасения са за липса на ранни записвания. Хотелите, чисто логистично, няма как да предвидят как да се подготвят за сезона".

Нужно е рекламата на България на чуждестранните пазари да се преразгледа изцяло в контекста на пандемията и на новите медии, казва още Георги Дучев:

Репортаж на Мила Младенова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДНСК отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска"

Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..

публикувано на 21.02.25 в 17:10

Русия може да се съгласи замразените ѝ активи в Европа да се използват за възстановяване на Украйна

Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00