Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Антикорупционен фонд“ проучва контролирания и купен вот на избори

Лого на неправителствената организация „Антикорупционен фонд“
Снимка: АКФ

„Антикорупционен фонд“ ще проучва влиянието на контролирания и купен вот в политическите избори в България. Първите резултати от изследването ще бъдат оповестени дни преди парламентарните избори на 4 април.

Всички видове избори след 2013 година ще са обект на проучването, като за предстоящите ще има допълнителен доклад след произвеждането им.

Анализът ще се състои в рамките на проект „Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние“ и е провокиран от съмненията, че купуване на гласове, нередности в изборният процес съпътстват всички избори у нас през последните 30 години, а това демотивира голяма част от избирателите.

От неправителствената организация ще се опитат да установят колко всъщност е купеният вот с анализ на количествени и качествени данни на резултатите от изборите през последните седем години, като са предвидени интервюта с експерти на  ЦИК, „Информационно обслужване“, политолози и социолози.

В първият си доклад, планиран за края на март в помощ на правоохранителните органи, от фонда ще посочат и рискови избирателни секции.

Вярваме, че този проект ще ни позволи да говорим с по-конкретни данни по важен проблем на изборния процес в България. Това е първа стъпка към постигането на по високо доверие на гражданите към изборният процес, коментира Бойко Станкушев, ръководител на „Антикорупционен фонд“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов в НС, 23 юли 2025 г.

Борисов: ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира иронично свиканата от МЕЧ среща на опозиционни партии, на която ще се обсъжда дали да бъде внесен общ вот на недоверие с мотив "провал в сектор вътрешна сигурност": "Не сме канени. ПП и ДБ, "Възраждане", "Величие" са едно и също – проруски партии, които са против еврото. Разбира се, че има проблем. Как..

публикувано на 23.07.25 в 09:50

Промени в движението заради ремонти по АМ "Струма"

В продължение на два дни - 23 и 24 юли, ще се извършва интензивна работа по АМ "Струма" в участъка Дупница-Бобошево, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Това налага временни промени в организацията на движението по аутобана. На 23 и 24 юли движението от 36-и до 56-и км на АМ "Струма" в посока Благоевград поетапно ще е само в..

публикувано на 23.07.25 в 09:36

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара.  В законопроекта са заложени..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..

публикувано на 23.07.25 в 08:14