Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът изобретател за 2020 в САЩ: Животът е хубав, ако не си доволен, промени го

| обновено на 26.01.21 в 07:20

Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш“, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за Изобретател на 2020 година на САЩ. 240 долара, толкова имал в джоба си той, когато заминал за страната на големите мечти – САЩ. 

Борислав Чакъров е сондажен инженер, който от близо 30 години живее в САЩ. Работил е с хора от различни националности. В дома си в Хюстън има множество български икони и често се завръща в родината. Родом е от великотърновското село Караисен, в Долни Дъбник завършва Техникума по сондиране и нефтодобив, а после и Минно-геоложкия университет, като работи за сондажните предприятия у нас.

След 90-а година заминава по света, виждайки, че у нас няма да има промяна. Започва работа в Луизиана като нефтен сондажен инженер. След това проектира и усъвършенства технологията в тази посока. Работи и в Изследователски център („тук това означава развойна дейност - никой не прави наука заради самата наука“).

С една от технологиите, за които кандидатства за Награда, е инструмент, който пести време и измерва по време на сондирането, за да се правят корекции снимка: Личен архивведнага, за да няма грешки в замерването на наклона и сондажът да е в точния пласт, в който е нефтът.

Но получава наградата за втората технология. 

„Имаме инструмент, който прави замерване на съпротивлението на дълбочина 4-5 метра от сондажа. Имат го всички големи компании, разликата е, че ние изобретихме сондажен лост, който прави насочено замерване - това сме го патентовали. И за тази технология нашата фирма получи наградата от губернатора на щата Тексас и кметът на Хюстън назначи „Ден на изобретателя за 2020 година“. Хюстън е столицата на нефтения бизнес“, разказа специалистът изобретател. 

Борислав има много авторски свидетелства в България, а сега има 29 американски патента, групирани в пет технологии, по които е работил.

Още по темата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40