В края на миналата седмица в Пирин загина 18-годишен скиор, който траверсирал един от улеите на връх Тодорка и предизвикал лавина. Минути по-късно до него достига приятел, с когото са карали, а след това и планинските спасители, но се оказва, че момчето е загинало на място.
Районът е бил изключително лавиноопасен. Дебелината на лавината е била между 50 и 120 см, а ходът ѝ - от порядъка на километър. Става дума за огромна маса, обясниха от Планинската спасителна служба. Според нейния директор Емил Нешев проблемът с извънпистовото каране не трябва да се решава със забрани. В света има обособени зони за фрийрайд, тези терени се поддържат и обезопасяват, има регламенти, които се спазват. Тук такива регламенти няма.
В неделя обаче се случва нещастният инцидент с него. Момчето е било добре екипирано, но загива на място.
“Влиза в Бъндеришки улей, където отключва голяма снежна дъска (вид лавина - бел.ред.), предизвикана от силния вятър през последните няколко дни в Пирин. Вследствие на това целият улей от средата се отцепва и го повлича надолу, за съжаление, с фатален край” - обяснява Росица Михайлова, един от основателите и председател на Българска лавинна асоциация.
“Бобо и неговият приятел са имали за цел да карат по реброто, не да се спускат по улея. Те са били отгоре, на горското ребро, между Горски и Първи улей. Там е бил планът да карат. Бобо прави едно траверсиране, с което напуска по-безопасната зона на реброто - така навлиза в улея и активира лавината, но не е карал там и не е бил планът да карат там.
Тези улеи реално никога не ги караме, дори да са много безопасни условия - първо, защото винаги има потенциална опасност, второ - не представляват интерес откъм терен за по-опитни карачи. Винаги гоним ребрата, които откъм лавинна опасност са много по-безопасни от улеите” - обяснява съотборникът на Бобо, Валери Пелтеков.
Всяка година се организира лекция по лавинна безопасност (линк към последната онлайн лекция - тук), има редовни практически курсове. Освен това, човек трябва добре да се е информирал за актуалната лавинна обстановка, но са нужни и активни действия от куротите - например, при висока опасност курортът може да реши да не пуска някое съоръжение, за да се ограничи достъпът на хора до там. Много широк спектър от мерки съществува по света, които се използват - казва Панайотов.
“Регламентирането на карането на ски не съществува в България. Водени са различни разговори, но доникъде не се е стигнало. Нямаме, за съжаление, и някаква регламентация, която да изисква ангажимент от ски-курорти да вземат отношение по този въпрос, и за момента - не ми е приятно да го кажа, но - нашите курорти игнорират напълно този проблем и, в крайна сметка, казват - нашата отговорност свършва до границата на ски-пистата, независимо, че лифтовите съоръжения изнасят туристите нависоко в планината”.
В България има по-малко инциденти с лавини, в сравнение с алпийските страни, но все повече хора карат извън пистите, което е световна тенденция, особено засилила се покрай Ковид-пандемията и затварянето.
“Тоест, това е една ситуация, от която ние не можем да се крием. Ако искаме да сме страна, която развива планински туризъм, трябва да започнем да разбираме какво е планински туризъм”.
Създадената миналата година Българска лавинна асоциация е изцяло на доброволчески начала и до момента не е получила финансиране от държавата, а за да бъдат изготвяни лавинни бюлетини, трябват ресурси - казва Росица Михайлова.
Повече информация може да бъде получена в курсовете за лавинна безопасност, които редовно се организират от БАССЕС, а за обстановката - в платформата avalanche.bg, на сайта на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил, както и на сайта на ПСС.
От вчера на пазара е и книгата "Лавини в България", чийто автор е Момчил Панайотов, в съавторство с д-р Бенжамен Ментешев и д-р Севдалина Михайлова.
В следващите дни лавинната безопасност е изключително висока, предупреди Момчил Панайотов, който е и планински спасител.
В памет на Бобо Гарибов.
Почивай в мир, дете!...
****
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..