Върховният съд на Каталуния отказа да отложи регионалните избори заради пандемията
Върховният съд на Каталуния реши, че предварителните парламентарни избори в автономната провинция ще се проведат на 14 февруари, така както беше първоначално обявено от регионалното правителство.
Припомням, че след това то ги отложи за 30 май с аргумента, че е рисковано да се провеждат избори по време на пандемия.
Съдът взе това решение в деня, в който започна предизборната кампания, след като разгледа жалбите на всички партии, които ще участват в изборите.
Съдиите се аргументираха с необходимостта от „запазване на демократичната нормалност“ и в полза на „общия интерес“.
Това е второто подобно решение на Съда след като на 19 януари временно преустанови отлагането на изборите, поискано от регионалното правителство.
Прокуратурата също настоява изборите да не се отлагат, за да се избегне „законова и институционална криза”.
Изрично бе подчертано, че решението може да бъде обжалвано, но няма да спре провеждането на изборите на 14 февруари.
До тях се стигна след сепаратисткия президент Ким Тора бе отстранен от Върховния съд затова, че не се е подчинил на съдебна заповед да премахне подкрепящи независимостта символи от обществените сгради в Каталуния.
Временно неговото място бе заето от Пере Арагонес, но с ограничени функции. Сега за поста президент ще се бори и бившият министър на здравеопазването Салвадор Ила.
Според последните социологически проучвания той ще спечели изборите и именно за това политическите му противници, които искат независима Каталуния се опитаха да ги отложат за края на май.
152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура", Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини". От..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..
Оперативната група към Щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия на територията на община Шумен заседава от 9:30 часа тази сутрин. За община Шумен е обявен оранжев код за снеговалежи със снежна покривка от 35 сантиметра според официалните данни към 9:00 ч., която се увеличава. Няма затворени пътища в Шуменско В 10:00 часа..
Патрулка на полицията се удари в пътен знак на кръстовище във Вършец, заради непочистен от снега път. По служебния автомобил има нанесени материални щети. При изпълнение на служебните си задължения по охрана на обществения ред във Върщец 38-годишен полицейски служител управлявал служебен автомобил, като при маневра на десен завой навлиза..
Затворени остават днес училищата в община Тутракан. Поради влошените метеорологични условия, със заповед на кмета д-р Димитър Стефанов, денят е обявен за неучебен за всички училища на територията на общината. Детските градини обаче ще работят по обичайния си график. От общинската администрация в Тутракан призовават всички да бъдат..
Въпреки студеното време и лошите метеорологични условия във Велико Търново започнаха проявите, посветени на 152-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Гибелта на Апостола ще бъде почетена и с военен ритал и общоградско поклонение пред неговия паметник. С възпоменателна церемония Карлово почита 152 г. от гибелта на Васил Левски С..
Започнаха преговорите между външните министри на Съединените щати и Русия в саудитската столица Рияд. Това са първите официални разговори между Вашингтон и Москва след три години на почти пълно замразяване на отношенията заради войната в Украйна. Външните министри Марко Рубио и Сергей Лавров обсъждат двустранните отношения, евентуално..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..