Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сдружение създаде сайт с правила за дигитална етика

Пенка Спасова - Сдружение „Учебна работилница „Европа“
Снимка: Латинка Светозарова

Ежедневният ни контакт с интернет създава нови предизвикателства от морален характер и показва все по-голямата необходимост от Етичен кодекс за поведение в дигиталното пространство. Търсенията в тази посока обединиха пет европейски държави с общо желание да се създаде и разпространи дигитална етика. Единственият български участник в проекта е от Плевен - Сдружение “Учебна работилница Европа“.

Проектът е финансиран по програма „Еразъм+“, стратегически партньорства „Младеж“. Координатор е Германия, а партньорите са от България, Гърция, Словения, Австрия.

Пенка Спасова е председател на Сдружение „Учебна работилница „Европа“:

"Решихме да задълбочим темата, защото е важно как се държим, какви са нашите морални ценности, каква е отговорността ни, когато сме във виртуалното пространство. В основата на нашия проект използвахме 10 заповеди за дигиталната етика. Те са разработени от Университета по дигитална етика в Щутгарт".

Едно от правилата е да не даваме много информация за себе си в дигиталното пространство:

"Не вярвай на всичко, което виждаш онлайн и получавай информация от различни източници, не вярвай на всеки, с когото имаш контакт онлайн. Уважавай достойнството на другите и помни, че правилата важат също и в мрежата, не оценявай себе си и тялото си на основата на цифри и статистически данни", допълни Пенка Спасова.

На базата на 10 заповеди за дигитална етика са създадени и специални материали. Можете да ги видите на сайта digiethik.eu.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01