Тя е първата жена професионален барабанист в историята на музиката! Вероятно само с това изречение вече привлякох вниманието ви, но нека се гмурнем по-дълбоко, проследявайки целия житейски и творчески път на тази велика дама.
Виола е родена през 1912 г. в малкото градче Маунт Калвъри, щата Уисконсин. Баща ѝ е бил амбициозен музикант (кларинетист) и някак си съвсем естествено всички деца в семейството започват да се занимават с музика още в ранна детска възраст. В края на 20-те години той създава семеен музикален състав. И как би пропуснал тази възможност, при положение че в семейството се раждат цели 10 деца. Името на ансамбъла е Shmitz Sisters Family Orchestra по простата причина, че момичетата превъзхождат числено момчетата – 8 срещу 2. Новината за създаването на изцяло дамски състав означава и край на уроците по музика за малките мъже.
„Когато сформирахме семейния състав, най-малката беше на 16, а по-големите може би в края на 20-те си години. Двете ми най-големи сестри взеха пианото и цигулката, на третата се падна саксофона, за следващите бяха тромпетът и тромбонът. Аз съм шестата по големина и най-накрая дойде и моят ред. Трябваха ни барабани и, Слава Богу, паднаха се на мен. В следващите 2 години общо 3 училищни ваканции обикаляхме и концертирахме.“
През 1930 г. бандата на фамилия Смит се появява в шоуто Major Bows Amateur Hour – радиопроект за талантливи музиканти, който можем да приемем за един от първообразите на съвременните музикални риалити формати.
Често любовта изправя човек пред важни решения. След като по-голямата част от сестрите Смит се женят, семейният състав се разпада. Това обаче не спира стремежа на Виола. Заедно с другата, останала неомъжена сред сестрите – Милдред, създават следващия изцяло дамски джаз бенд – The Coquettes. След като мисис Смит придобива още по-голяма популярност, през 1940 г. образът ѝ се появява на корицата на култовото списание Billboard. Някъде в този период Виола Смит е определена от музикалната общественост за „най-бързата барабанистка в света“. Тя придобива масова популярност и със своя барабанен сет, който се състои от 13 части, а най-впечатляващи в него са двата вертикално разположени „том-том“ барабана.
„Отидох на мястото, където имаше участие. Беше ужасно тясно. Дори не знам как успяха да ни намерят малка масичка, за двама, но я поставиха точно пред сцената. Имаше не повече от една педя разстояние между мен и Били. Роклята ѝ буквално беше в лицето ми, мястото беше абсолютно претъпкано... Въпросната рокля наистина беше върху главата ми. Това малко ме подразни, защото бях със страхотна прическа в онзи момент. Просто сте стараех да не мърдам, за да не се развали."
Освен преживените красиви истории, запомнящите се концерти (и като участник, и като публика) и вълшебството да бъде музикант в може би най-красивите години на джаза, Виола Смит се заема и с тежката задача да отстоява правата на жените и изобщо мястото на дамите в музиката. През 1942 г. в специализираното американско списание за джаз музика Down Beat е публикувана нейна статия, която се превръща в историческа: „Дайте на момичетата шанс за пробив!“.
В началото на 40-те, когато много от членовете на големи джаз бендове в Съединените щати са мобилизирани на фронта, формациите трябва да продължат да съществуват, защото са изключително важни за поддържането на духа на нацията в тежките военни времена. Виола представя черно на бяло дръзкото предложение в оркестрите да влязат жени с талант и потенциал вместо мъже, които не притежават нужните качества. Статията поставя началото на този дебат и след края на Втората световна война позицията на музикалната общественост се променя трайно. Дамите намират място в най-големите джаз оркестри в страната.
Освен че ръководи собствената си джаз формация, Виола Смит става основна част и от още един дамски ансамбъл – Hour of Charm Orchestra на Фил Спитални. Като част от бенда тя добавя към биографията си и снимки за две холивудски продукции: в мюзикъла When Johny Comes Marching Home през 42-ра и три години по-късно, във филма Here Comes The Co-Eds с легендарното комедийно дуо Бъд Абът и Лу Костело.
„Бешe много вълнуващо преживяване. Прекарахме четири месеца в снимки, по два за всеки от филмите. В почивките, когато излизахме на чист въздух, около нас бяха всички най-големи кинозвезди по онова време. Всеки участваше в неговия си филм. Накъдето и да се обърнеш, виждаш известни лица от големия екран. Беше забавно, определено", връща се в спомените си Виола.
Има обаче една конкретна дата, която остава завинаги в нейното съзнание – 20 януари 1949 г. Това е денят, в който се състои церемонията по встъпването в длъжност на президента Труман. Ето какво си спомня Виола Смит:
„Беше страхотно преживяване, защото в церемонията участваха 4 прекрасни състава – тези на Каунт Бейси и Дюк Елингтън, нашият – на Фил Спитални, и оркестърът на Бени Гудман. Имаше въртяща сцена, огромна и препълнена зала, съпругата на Труман беше на балкона точно срещу нас. По-късно тази огромна публиката дори танцуваше на нашите изпълнения. Беше наистина вълнуваща вечер.”
Работата на Виола Смит с Hour of Charm Orchestra продължава до 55-а, когато е и краят на съществуването на оркестърa. След този период за кратко тя е и бенд лидер на свой състав, който носи името „Виола и 17-те барабана".
Цялата история за живота на Виола Смит чуйте в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Преди години в частно училище първият ми урок по религия бе пред децата и родителите. Интересното е, че родителите накрая казаха: "Ама то..
Тя е актриса, завършва НАТФИЗ. Името ѝ е Боряна Цветкова, позната е като Бианка Илич , но става популярна като нестандартната репортерка Супер..
Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия?..