Тя е първата жена професионален барабанист в историята на музиката! Вероятно само с това изречение вече привлякох вниманието ви, но нека се гмурнем по-дълбоко, проследявайки целия житейски и творчески път на тази велика дама.
Виола е родена през 1912 г. в малкото градче Маунт Калвъри, щата Уисконсин. Баща ѝ е бил амбициозен музикант (кларинетист) и някак си съвсем естествено всички деца в семейството започват да се занимават с музика още в ранна детска възраст. В края на 20-те години той създава семеен музикален състав. И как би пропуснал тази възможност, при положение че в семейството се раждат цели 10 деца. Името на ансамбъла е Shmitz Sisters Family Orchestra по простата причина, че момичетата превъзхождат числено момчетата – 8 срещу 2. Новината за създаването на изцяло дамски състав означава и край на уроците по музика за малките мъже.
Ето какво разказва 102-годишната Виола в интервю на Дан Шиндър от Drum Talk TV:
„Когато сформирахме семейния състав, най-малката беше на 16, а по-големите може би в края на 20-те си години. Двете ми най-големи сестри взеха пианото и цигулката, на третата се падна саксофона, за следващите бяха тромпетът и тромбонът. Аз съм шестата по големина и най-накрая дойде и моят ред. Трябваха ни барабани и, Слава Богу, паднаха се на мен. В следващите 2 години общо 3 училищни ваканции обикаляхме и концертирахме.“
През 1930 г. бандата на фамилия Смит се появява в шоуто Major Bows Amateur Hour – радиопроект за талантливи музиканти, който можем да приемем за един от първообразите на съвременните музикални риалити формати.
Често любовта изправя човек пред важни решения. След като по-голямата част от сестрите Смит се женят, семейният състав се разпада. Това обаче не спира стремежа на Виола. Заедно с другата, останала неомъжена сред сестрите – Милдред, създават следващия изцяло дамски джаз бенд – The Coquettes. След като мисис Смит придобива още по-голяма популярност, през 1940 г. образът ѝ се появява на корицата на култовото списание Billboard. Някъде в този период Виола Смит е определена от музикалната общественост за „най-бързата барабанистка в света“. Тя придобива масова популярност и със своя барабанен сет, който се състои от 13 части, а най-впечатляващи в него са двата вертикално разположени „том-том“ барабана.
Точно тук Виола Смит успява да сбъдне и голямата си мечта – Ню Йорк. Още с пристигането си е забелязана от барабаниста Били Гладстън, който ѝ предлага стипендия за обучение в една от най-престижните музикални академии в света "Джулиард". Когато си музикант, и то толкова популярен, и се намираш в може би най-вълнуващия град по онова време, е почти невъзможно да не си част от елитното американско джаз общество. Виола Смит работи с Бени Гудман, споделя една сцена с Ела Фицджералд, преживява и куп любопитни случки с още от най-ярките звезди в този стил. Сред тях е историята за посещението ѝ на концерт на Били Холидей.
„Отидох на мястото, където имаше участие. Беше ужасно тясно. Дори не знам как успяха да ни намерят малка масичка, за двама, но я поставиха точно пред сцената. Имаше не повече от една педя разстояние между мен и Били. Роклята ѝ буквално беше в лицето ми, мястото беше абсолютно претъпкано... Въпросната рокля наистина беше върху главата ми. Това малко ме подразни, защото бях със страхотна прическа в онзи момент. Просто сте стараех да не мърдам, за да не се развали."
Освен преживените красиви истории, запомнящите се концерти (и като участник, и като публика) и вълшебството да бъде музикант в може би най-красивите години на джаза, Виола Смит се заема и с тежката задача да отстоява правата на жените и изобщо мястото на дамите в музиката. През 1942 г. в специализираното американско списание за джаз музика Down Beat е публикувана нейна статия, която се превръща в историческа: „Дайте на момичетата шанс за пробив!“.
В началото на 40-те, когато много от членовете на големи джаз бендове в Съединените щати са мобилизирани на фронта, формациите трябва да продължат да съществуват, защото са изключително важни за поддържането на духа на нацията в тежките военни времена. Виола представя черно на бяло дръзкото предложение в оркестрите да влязат жени с талант и потенциал вместо мъже, които не притежават нужните качества. Статията поставя началото на този дебат и след края на Втората световна война позицията на музикалната общественост се променя трайно. Дамите намират място в най-големите джаз оркестри в страната.
Освен че ръководи собствената си джаз формация, Виола Смит става основна част и от още един дамски ансамбъл – Hour of Charm Orchestra на Фил Спитални. Като част от бенда тя добавя към биографията си и снимки за две холивудски продукции: в мюзикъла When Johny Comes Marching Home през 42-ра и три години по-късно, във филма Here Comes The Co-Eds с легендарното комедийно дуо Бъд Абът и Лу Костело.
„Бешe много вълнуващо преживяване. Прекарахме четири месеца в снимки, по два за всеки от филмите. В почивките, когато излизахме на чист въздух, около нас бяха всички най-големи кинозвезди по онова време. Всеки участваше в неговия си филм. Накъдето и да се обърнеш, виждаш известни лица от големия екран. Беше забавно, определено", връща се в спомените си Виола.
Има обаче една конкретна дата, която остава завинаги в нейното съзнание – 20 януари 1949 г. Това е денят, в който се състои церемонията по встъпването в длъжност на президента Труман. Ето какво си спомня Виола Смит:
„Беше страхотно преживяване, защото в церемонията участваха 4 прекрасни състава – тези на Каунт Бейси и Дюк Елингтън, нашият – на Фил Спитални, и оркестърът на Бени Гудман. Имаше въртяща сцена, огромна и препълнена зала, съпругата на Труман беше на балкона точно срещу нас. По-късно тази огромна публиката дори танцуваше на нашите изпълнения. Беше наистина вълнуваща вечер.”
Работата на Виола Смит с Hour of Charm Orchestra продължава до 55-а, когато е и краят на съществуването на оркестърa. След този период за кратко тя е и бенд лидер на свой състав, който носи името „Виола и 17-те барабана".
Цялата история за живота на Виола Смит чуйте в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..