Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейските лидери поискаха Навални да бъде освободен

"Европа е единна в призивите си за незабавното освобождаване на Алексей Навални. Апелираме също да спре преследването и насилието срещу протестиращите", написа в Туитър председателят на Европейския парламент Давид Сасоли.
Руски съд постанови условната присъда на опозиционера Алексей Навални от 3 години и половина да бъде заменена с ефективна. Решението означава, че Навални отива в затвора за 2 години и 8 месеца, защото от присъдата бяха приспаднати 10-те месеца, които той прекара под домашен арест. От щаба на Навални призоваха за нови масови протести. 



"Осъждам присъдата на Алексей Навални с възможно най-силни думи. Призовавам Русия да изпълнява международните си ангажименти и да го освободи незабавно и безусловно", написа в Туитър председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел

"Осъждането на Алексей Навални е в противовес с международните ангажименти на Русия за върховенството на закона и основните свободи. То е срещу решението на Съда за правата на човека, което определи неговия случай като "произволен" и "против разума", написа в "Туитър" върховният представител по външната политика Жозеп Борел.

"Повтарям призива на ЕС за незабавното освобождаване на Алексей Навални. Не приемаме тази присъда - правосъдието не трябва да е политизирано. Протестиращите имат право на мирни демонстрации, както и да изкажат политическите си възгледи", написа в "Туитър" председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

"Изключително сме загрижени за сигурността на Алексей Навални. След като не успяха да го отровят, руските власти просто го тикнаха в затвора. Нищо не оправдава тази присъда. Очакваме категорично заклеймяване от страна на върховния представител Жозеп Борел на този политически процес", написа в "Туитър председателят на групата на Европейската народна партия в Европейския парламент Манфред Вебер.

"Присъдата на Навални не е само нечестна и нелогична. Посланието на Путин е много просто - справедливостта и логиката нямат място тук. Мога да направя всичко на всеки", написа евродепутатът от "Обнови Европа" Ги Верховстадт. За освобождаването на Навални и останалите арестувани мирно протестиращи призова председателят на външната комисия в Европейския парламент Дейвид МакАлистър.


Германиският външен министър Хайко Маас осъди присъдата. По думите му тя е "горчив удар" за върховенството на закона в Русия. Той настоя за незабавното освобождаване на Навални. Лондон и Съединените щати също поискаха безусловно и незабаво освобождаване на Навални. 

България: Решението е неприемливо!

Българският външен министър Екатерна Захариева написа в Туитър, че решението на руския съд е неприемливо. 



Русия: Исканията сякаш са писани под индиго
Западните страни публикуват изявления с искане да бъде освободен блогърът Алексей Навални сякаш писани под индиго и това показва тяхното откъсване от действителността. Такова мнение изрази говорителят на руското външно министерство Мария Захарова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища

Продължава борбата с пожарите в Гърция, където са активни няколко огнища. Пожар избухна този следобед на територията на старо сметище, близо до гръцкото село Халки в района на Лариса. За известно време преминаването по магистралата Солун - Атина, която е наблизо, беше прекратено. Лентата за движение в посока Солун е затворена и в момента. Горски..

публикувано на 16.08.25 в 19:47

Не стихват протестите в Сърбия срещу управлението на Вучич

Сръбската полиция арестува собственик на транспортна фирма, който безплатно превозва протестиращи срещу управлението на Александър Вучич. Мъжът е от село Джурджево и официално не се посочват причините защо е задържан. Сръбската телевизия N1 обаче припомня, че по-рано Миломир Ячимович е обявил, че ще превозва граждани на Нови Сад до протеста..

публикувано на 16.08.25 в 19:38
Снимката е илюстративна

Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново

Овладян е пожарът в елховските села Стройно, Борисово и Бояново, каза за БНР кметът на общината Петър Гендов. Горят сухи треви и стърнища между няколко елховски села Пожарът възникна около обяд и заради силния вятър бързо обхвана сухи треви и храсти, а кметът Гендов съобщи, че е навлязъл и в горски масив. Той обобщи ситуацията към..

публикувано на 16.08.25 в 19:19

Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчните водни количества

Във водоснабдителната система на Плевенска област постъпват недостатъчните водни количества от Водоснабдителна група "Черни Осъм", съобщиха от ВИК. Това е причина за нарушаване на обявения вече режим. Освен че количеството вода, което идва от Ловеч към Плевен по "Черни Осъм" и дебитът на местните водоизточници също е драстично нисък поради..

публикувано на 16.08.25 в 19:11
Доналд Туск

Доналд Туск: Играта за бъдещето на Украйна и цяла Европа навлезе в решаваща фаза

Западът трябва да остане обединен, тъй като навлиза в решаващ момент за бъдещето на Украйна и европейската сигурност, заяви полският премиер Доналд Туск след срещата на върха между президента на САЩ Доналд Тръмп и Владимир Путин в Аляска. "Играта за бъдещето на Украйна, сигурността на Полша и цяла Европа навлезе в решаваща фаза", написа Туск..

публикувано на 16.08.25 в 18:56
Антонио Таяни

Антонио Таяни: Срещата в Аляска е крачка напред към мира

В специално телевизионно включване, външният министър на Италия Антонио Таяни, изрази мнение за срещата в Аляска и заяви, че Италия е на разположение за тристранна среща между Тръмп, Путин и Зеленски. След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен напредък, но още без окончателна договореност   В специалното новинарско издание за..

публикувано на 16.08.25 в 18:46

Шофьор прегази с микробус свой съсед в Сливен, задържан е за 72 часа

Шофьор прегази с микробус свой съсед в Сливен. Прегазеният е в тежко състояние в областната болница. Инцидентът е станал в четвъртък в квартал "Даме Груев", когато извършителят блъска своя съсед веднъж, след което го прегазва втори път и бяга от местопрестъплението. Задържан е петък за 72 часа. В момента се работи по изясняване на..

публикувано на 16.08.25 в 18:41