Скоро на българския пазар ще се появи книгата "Зима на 8000", която включва историите на зимните изкачвания на 14-те най-високи върха на планетата. Авторката Бърнадет Макдоналд, експерт по този вид експедиции, пътува по света, за да интервюира някои от алпинистите и техните близки, и да пресъздаде техните емоции и лични истории. В изданието са описани някои от най-драматичните моменти от историята на височинния алпинизъм. Издател на български е планинарският сайт Summitsweb, откъдето съобщават, че предварителните поръчки са вече отворени, а ето какво разказаха от там пред БНР:
Интервю на Таня Иванова
Как се стигна до решението ви да издадете книгата? Покрай зимната експедиция тази година на К2 или по друг повод?
Summitsweb: Решението да издадем книгата взехме още през есента на 2020 г., когато тя излезе на английски език. Поводът беше, че след излизането на оригинала, последваха няколко чуждоезични издания в Европа. Както знаете, ние се интересуваме от изкачванията на осемхилядниците през всички сезони, особено през зимния. Казахме си: „Защо да няма и българско издание?“. И така, в края на 2020 г. се свързахме с автора и започнахме работа по изданието.
Кажете малко повече за автора на книгата и за неговата работа по това издание - с какво се занимава той, как е решил да се заеме с тази тема, има ли опит във високата планина, как е събирал информацията си?
Summitsweb: Бърнадет Макдоналд живее в Британска Колумбия, автор и експерт по зимните експедиции до най-високите върхове на света. Като вицепрезидент на планинския фестивал за филми и книги в Банфф, тя се запознава с редица легендарни имена от алпийски свят и с най-великите изкачвания на всички времена. Тя се оттегля през 2006 г., за да се съсредоточи върху писането, и оттогава е публикувала редица отличени книги, като „Зима на 8000“, „Свободни катерачи“, „Алпийски воини“ и „Изкуството на свободата“. Сред многобройните й отличия са Орденът за върхови постижения в Албърта, Наградата за върхови постижения и няколко награди за планинскa литературa, като приза „Бордман Таскър“ за планинска литература през 2011 и 2017 г. Тя е и представител на Канада в ООН за стартирането на Международната година на планините. Опитът й в планините е свързан със ски туринг, беккънтри, х-кънтри и преходи.
Какво представлява книгата - хронологично и схематично проследяване на всички експедиции или има разкази на участници в тях, как е структурирана?
Summitsweb: 14 върха, 14 глави… последната е за К2, който беше изкачен съвсем наскоро. За нас е истински късмет, че книгата не излезе преди успеха на непалците. Сега ще можем да добавим авторския послеслов за К2 в изданието. Бърнадет е изследвала задълбочено всички зимни експедиции до високите върхове, но главите са посветени основно на първите успешни опити.
Какво ново научихте от тази книга, с какво е интересна тя?
Summitsweb: Въпреки че не бихте очаквали, че изкачването на 8000-метров връх през зимата ще бъде популярно занимание, има 178 експедиции (към 2019 г.) до Хималаите и Каракорум през най-жестокия сезон. Полският алпинист Войтек Куртика нарече практиката „изкуството на страданието“. Историите започват с първия „Леден воин“ - Анджей Завада, и неговия полски екип от хималайски алпинисти, които систематично и последователно извършват първите зимни изкачвания на повече от половината осемхилядници. Те доминират в зимния сезон за цяло едно поколение, но историята е международна: първото женско зимно изкачване на швейцарската алпинистка Мариан Чапуаз на 8-хилядник, американецът Кори Ричардс и неговите драматични усилия на Гашербрум II с известния италиански алпинист Симоне Моро и коравия поляк от казахски произход Денис Урубко и много други. Бърнадет Макдоналд пътува много, за да интервюира част от алпинистите, включени в тази книга - включително Елизабет Револ, която направи първото женско зимно изкачване на Нанга Парбат с Томек Мацкиевич. Тя се свързва и с роднини - Ана Мацкиевич, например, вдовицата на Томек. С нея се среща малко след смъртта му на Нанга Парбат и драматичните събития по спасяването на Револ. Близките взаимоотношения на Макдоналд с алпинистите и способността й да пресъздаде емоциите и личните истории придават на „Зима на 8000“ една съкровеност, която често липсва в подобни творби.
Тези разкази затвърждават максимата:
Природата не е подвластна на човека
Убедени сме, че „Зима на 8000“ ще се превърне в една от класиките в планинарската литература.
Любим цитат от нея?
Summitsweb: “Попитах: “Г-н Завада, защо предпочитате да се катерите в Хималаите през зимата, след като през лятото е далеч по-привлекателно?”. Той погледна над дългия си, аристократичен нос и каза:
“Защото Хималаите през лятото са за женчовци!”
Видях искрицата в очите му, докато се оглеждаше за реакции на скандалното си изказване“.
Снимките в статията са предоставени от Summitsweb.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Росен Руев премина боулдър от високата категория на трудност 8В+, "Nanuk" , близо до Берхтесгаден, Германия. "Първото преминава е направено от Клем Лоскот през 1997 г. и е второто 8В+ в света след "Radja" на Фред Никол през 1996г.. След първото преминаване има още две повторения и аз съм четвъртият, който го изкатерва. Пробвах го за пръв път..
Православната църква почита днес паметта на Св. Николай Мирликийски Чудотворец. Празникът е наричан от народа Никулден. Св. Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците, рибарите и банкерите. Николай Мирликийски е роден през III в. в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на..
Всяка година част от Банско филм фест е детската и младежка програма, която има за цел да запознае подрастващите с планинарската култура, със спортните и изследователски дейности на открито и изобщо – с възможностите пред Homo ludens, „играещия човек“. Онзи, който търси, изследва, изпробва, надскача и чертае нови хоризонти – пред себе си и пред света...
През април по БНР разказахме за успешния опит на Никола Калистрин да изкачи 30 върха в Северен Пирин за по-малко от 10 часа. Всъщност за по-малко от 9 часа 27-годишният ски-алпинист от Банско измина 42 километра, с 4600 м изкачване в снежната и на места заледена планина, на височина над 2000 метра. Това беше заснето от „Камък филмс“. Филм-портрет на..
Барбара Цангерл стана първият човек в света, изкатерил в стил flash (от първи опит, с предварителна информация) маршрут на скалния монолит Ел Капитен в Йосемити , САЩ. 36-годишната австрийка се справи с емблематичния “Freerider” (1000 м, VI 5.13a, 7c+) , направен през 1995 г. от Алекс Хубер. Неговият брат - Томас Хубер, осъществява първото свободно..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..