Обилните валежи в Сливенско и снеготопенето в планината увеличиха нивото на водите в региона. Във вилната зона, която се намира непосредствено до града, част от основни пътища се превърнаха в речни корита.
Това не се случва за първи път, разказват живеещи в местността Гюргюнлюка в селищно образувание Изгрев. Според техните свидетелства сигнали до общината в Сливен са били изпращани многократно, но до момента са предприемани частични действия за отстраняване на проблема или са правени само констатации.
По-възрастните жители на този район на вилната зона си спомнят, че водата през зимата и пролетта си тече така от 30 години и няма сила, която да я спре или отбие, така че да не залива дворовете и пътя.
„Водата идва някъде отгоре, върви в малък канал, след това прави рязък завой надолу и идва насам“.
Възрастното семейство Стайка и Димитър Яневи разказват как се е наложило да купят съседен имот, да изградят бетонна стена, за да спрат прииждащите след дъжд или сняг води.
„Вчера сме затворени вкъщи, защото не мога до магазин да отида“.
Стайка Янева си спомня и други случаи, когато били без оградата. „И водата ми влезе вкъщи. Не можем да си отворим вратата да излезем. Дворът ми беше 40 сантиметра вода. Избата ми се напълни с вода“.
Преди четири години имало общинска проверка, пратили човек да види откъде идва водата. Без резултат.
Реката по улицата си тече безпрепятствено по пътя, по който на ден преминават множество хора и автомобили. Единственият асфалтов път стига точно до водата, а местните, къде на шега, къде наистина, казват, че от там започва „зоната на здрача“ - черен път, без канализация, през лятото прах, зиме наводнения и лед, а през нощта - без улично осветление.
Младото семейство Стоименови, което наскоро е построило своя дом на проблемната улица и отглежда трите си деца там, споделя неволи и очаквания.
„При дъжд се случва това, че не можем да излезем от тази или другата врата. Тук се получава една река, която издълбава. Тук е пълно с деца. Училището е на 300 метра и 20 години нищо не се прави. Кал през зимата и страшно много прах през лятото“.
Всички гадаят откъде тръгва проблемът, но ясен отговор няма. Само 100 -150 метра метра още по на изток тече още по-пълноводна река по сравнително широк и много използван път. Тя се разклонява на две - към близката нива и надолу по улицата, и стига... незнайно къде.
„През дворовете е пробило, избива през дворовете по улицата и наводнява всички къщи“.
Защо водата е оставена да направи речни корита от неасфалтираните улици във вилната зона от пресцентъра на Община Сливен отговарят в писмен вид:
„Местността Гюргюнлюка е част от селищно образувание Изгрев в землището на град Сливен. Уличната регулация не е приложена в по-голямата си част, заради огромната площ, която по мащаби се равнява на града. От създаването на селищното образувание, Общината следва законовите процедури за осигуряване на инфраструктурата там. Екипът е запознат с конкретния казус. При постъпване на подобни сигнали, е реагирано своевременно и с необходимите действия. Случаи от подобен характер са изключително трудни за решаване поради необходимостта от огромни инвестиции и финанси, с каквито Община Сливен не разполага“.
А хората тук искат малко, защото освен за жители на зоната, се считат и за данъкоплатци и граждани с права и задължения.
„Искаме нормална инфраструктура за живот. Нищо специално, нищо особено. Асфалтиран път. Обособени места за боклук. Осветление“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..