Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Символът на цветовете и фигурите в българската шевица

Снимка: Ирена Владимирова

В условията на епидемична обстановка жени от силистренското село Калипетрово са решили да извезват шевици. Конкурсът е вътрешен и е по идея на читалище "Пробуда". Идеята е най-добрите творения да бъдат подредени в изложба, както и да бъдат ползвани като сувенирни подаръци при провеждането на кукерския фестивал, традиционен за селото, както и за конкурса „С песните на Васила Вълчева”.
   

Приели сме тази бродерия като даденост, извезана за украса и може би за настроение. Едва ли обаче голяма част от нас се замислят, че значението на всеки цвят, на всяка фигура е много по-дълбоко. Вярвало се, че пазели човешкото тяло от магии и зли духове, разказа Ирена Владимирова от читалище "Пробуда" в село Калипетрово:

"На първо място това е квадрата, не случайно се използва, това е идеалната фигура с четирите посоки и житейски път на българина. Цифрата 4 се смята от древните предци за най-съвършената цифра и когато първите цифри - до четири, са равни на десет - това е една завършеност в десетичната бройна система".

Триъгълникът е другата геометрична фигура в българската шевица. С тях се изобразява т.нар. канатица, която като символ датира от преди 7 000 години и се среща не само у нас, а и по всички краища на света без значение от религията на народите. Канатица се превежда като "криле" и се приема като знак за щастие, дълголетие. Визуално, канатицата наподобява панделка. Два огледални триъгълника, които се докосват при върха на катетите. Съединени по различен начин триъгълниците символизирали и образа на костенурка, върху която, според нашите предци, се е крепяла Земята или пък родословно дърво.

А ако се вгледаме по-внимателно в шевиците ще открием и буквата "Ж".

"Буквата Ж с нейните насочени три лъча нагоре и три лъча надолу, това са символи на слънчевите лъчи и специално буквата Ж е част от коледарската носия, на по-ранен етап - и на кукерската", допълни Владимирова. 

Появява се и символът, наречен елбетица - символизираща хармонията. Разпознава се чрез двата кръстосани кръста, разположени един върху друг.

Те условно подсказват четирите основни и четирите допълнителни посоки на света - съединяващи се в един общ стабилен център, който ги държи в синхрон. По този начин се тълкува и идеята за кръговрата на природата. И е важно да се знае, че за всяка шевица има значение и къде ще бъде избродирана.

"Те се бродират в местата, които са най-уязвими за лоши сили, неслучайно се използва бродерия около врата, където е щитовидната жлеза, също гърдите - това е предпазна мярка, краищата на ръкавите, на ризата и на краката. Това са най-уязвимите, най-слабите места, откъдето може да проникне една нечиста и злонамерена мисъл и,  в буквалния смисъл, да унищожи човека, да промени неговата карма, неговата аура", подчерта Владимирова.

Цветовете също носят своето значение. Черният символизира земята - принадлежността към земята, здравата връзка с нея, с корените.

"Червеният цвят се смята за най-силен, за най-силно въздействащ и с най-голяма защитна сила. Бродирайки червения цвят, жената, която го бродира, тя нарича - да си здрав, щастлив, да си с късмет, да ти се отвори всичко добро, да си честит на тази земя. Той се асоциира с кръвта на майката."

Зеленият цвят, който е основен в българската шевица, символизира началото, зараждането на новия живот, на пролетта, на обновлението. Синият цвят е свързан с лазура, с небето, с чистотата на небето, белият цвят е свързан с божественото, с целомъдрието, с невинността".

Всеки цвят е характерен за различните етнографски области у нас, но съчетанието им символизира сплотеността на българите, успели да съхранят непокътнато културното си наследство.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за нашия микробиом

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01