За съжаление тази седмица донесе скръбна вест - под връх К2 в Пакистан загина българинът Атанас Скатов. Тялото му беше открито в петък от хеликоптер на пакистанската армия.
Преди четири дни Скатов и още 20 души потеглиха към върха и в четвъртък достигнаха Лагер 3, на около 7300 м височина. Трябваше същата нощ да щурмуват върха, директно от Лагер 3, но няколко часа по-късно беше съобщено, че атаката се прекратява. От фирмата-организатор съобщиха за БНР, че причината е в твърде краткия прозрец от време и притесненията на участниците, че няма да успеят да изкачат върха. Затова те започнаха да слизат към Базовия лагер. Под Лагер 3, близо до т.нар. Японски трети лагер (около 7000 м) Скатов пада от въжето и изчезва на място, където няма как да бъде изпратен спасителен екип. Шерпът му се обажда в Базовия лагер. От Seven Summit Treks уточниха пред БНР, че въжетата са били здрави и предполагаемата причина за падането на българина е била грешка при преминаване от едно въже към следващото. Веднага е изпратен военен хеликоптер и тялото е намерено на около 5500 м височина, а след това е транспортирано до болница в Скарду. Това означава, че падането е било близо 1500 м. От българското външно министерство съобщиха за БНР, че консулът ни в Пакистан е в контакт с местните власти за процедурата по транспортиране на тялото в България и ще окаже пълно съдействие на близките на Скатов.
42-годишният Атанас Скатов пристигна в Базовия лагер на К2 на 29 декември като участник в голяма комерсиална експедиция. Той се опитваше да стане първият българин с т.нар. Хималайска корона. През последните няколко години изкачи 10 от общо 14-те осемхилядника. 9 от тях изкачи с допълнителен кислород и шерпи, като целта на проекта му беше да провери дали може да се правят върхови натоварвания на тялото, ако човек се храни само с растителна храна.
Миналия месец при подобен инцидент на К2 загина Сержи Минготе, който трябваше да бъде ръководител на същата експедиция на терен. 49-годишният каталунец падна по време на слизане от Лагер 1 към Предния базов лагер.
Часове след трагедията със Скатов под К2 изчезнаха трима от най-опитните участници в експедициите там този сезон - чилиецът Хуан Пабло Мор, който е от голямата комерсиална експедиция и се изкачва без допълнителен кислород, исландецът Джон Снори и пакистанецът Али Садпара, които са в отделна експедиция. Тримата и синът на Садпара - 20-годишният Саджид, се издигнаха в петък до участъка, наречен “Гърлото на бутилката”, като последната точка от тракера на Снори е на около 7800 м, в 7ч. българско време в петък сутринта.
После Саджид слезе до Лагер 3, заради проблем с кислородната бутилка, а в събота се върна благополучно в Базовия лагер. Другите трима са със спрени тракери и не се знае какво се е случило.
В събота хеликоптери на пакистанската армия летяха до около 7000 м височина, но не откриха следи. В неделя акцията бе подновена. Пред БНР пакистанският планински водач Карим Шах Низари обясни, че хеликоптерите могат да летят до 7000 м, но от тази височина има видимост към участъка "Гърлото на бутилката", където Снори, Садпара и Хуан Пабло Мор са видени за последно.
МАНАСЛУ
На Манаслу (8163 м) пък в Хималаите - Симоне Моро и и Алекс Чикон измислиха нов вариант на нормалния маршрут, заради огромната цепнатина, на която се натъкнаха на около 6000 м височина, между Лагер 1 и Лагер 2. Те преминаха вдясно и достигнаха 6650 м, през терен с дълбок сняг и много сераци, а после се върнаха в Базовия лагер.
В момента там остана само тяхната група - Чикон, Моро, Иняки Алварес и шерпите Калден, Чепал, Гелу и Намджа, след като двамата непалци, спонсорирани от Нирмал Пурджа, прекратиха експедицията си. Тенджи Шерпа и Виняк Джей Мала имаха намерение да направят опит за зимно изкачване на манаслу в алпийски стил, но прецениха, че условията са неподходящи за такъв тип изкачване. Освен това, двамата шерпи очакваха към тях да се присъединят някои от 10-имата непалци, които на 16 януари изкачиха К2, но това не се случи.
В интервю за италианския журналист Федерико Бернарди Симоне Моро казва, че очакват атака да бъде на 9 и 10 февруари. Това ще бъде съвместен опит на Моро, Чикон и Алварес, а четиримата шерпи ще им носят палатките и храната.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове"
Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...
На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази..