Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев: Бъдещите политици да ни дадат възможност да мечтаем

Снимка: Антония Енева

Един роман, който започва с изненада, потапя ни в необичайна смес от вихрено въображение и близка реалност и ни кара да възкликнем – романът „Опашката“ на Захари Карабашлиев, излезе от печат.

Точно 390 страници плюс една тетрадка в допълнение с празни редове и бели страници и едно писмо, обвито в оризова хартия.

Героинята се появява с тяло с опашка, като идеята дойде още през 2014 години в един разговор с жена ми…Опашката се разполовява и промъква по страниците, тя е ключов герой, не е само физиологическа опашка, женската опашка, има и други опашки в романа – те изграждат мрежа“.  Това каза пред БНР известният писател.

Фрагмент от книгата Опашката е като нещо, което влачим от миналото, което ни тежи или пък ни бута напред. Това е най-политическата ми книга, без да е политическа, аз не мога да избягам от действителността. В романа виждаме нашата реалност с предстоящите два избора тази година – парламентарните и президентските. Романът е по някакъв начин коментар на популизма и демагогията“, разказа още в „Хоризонт до обед“ Карабашлиев.

Много политици могат да се окажат разконспирирани в този роман – опашките на техните съпруги и деца. В Америка съм бил свидетел как се избираше Барак Обама за президент, бях регистриран демократ и виждах с каква чистота и надежда се работи по тази кауза. Ако работиш, например, в медия и искаш да агитираш за този президент, ти си пускаш неплатен отпуск за това време на агитация. Много ми се иска да видя и тук широко политическо въображение - бих подкрепил такъв кандидат, но не могаДа погледнеш малко по-нагоре, да погледнеш над билото, да погледнеш над покривите - тези наши избраници да ни дадат възможност да мечтаем, а не само да се нахъсваме един срещу друг, което е един доказано работещ механизъм...", каза още творецът за бъдещия хоризонт, който иска да види като "повдигната политика, която трябва да ни води напред".

Още по темата можете да чуете от интервюто със Захари Карабашлиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52