"Румен Радев, освен че ще е кандидат за втори президентски мандат, вероятно ще се опита да се възползва от парламентарните избори като заявка за кандидатурата му и като заявка, че е единствената опозиция на ГЕРБ". Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов, преподавател в НБУ. Според него е било очаквано ветото на президента върху промени в Наказателно-процесуалния кодекс, които въвеждат фигурата на специален прокурор с правомощия да разследва обвинител номер едно или негови заместници, защото вече сме в предизборна кампания:
"Този му инструмент (ветото - б.р.) дава възможност отново да се позиционира срещу заявките на това управление и да поддържа образа, който се опита да създаде около протестите през лятото".
Според политологът проф. Тодор Танев, бивш министър на образованието, не е имало как Радев "да изпусне възможността да даде това вето в този предизборен вече момент". Той определи действието на президента като "традиция за неговите реакции".
В предаването "Нещо повече" политолозите коментираха обявената днес предизборно обединение на "Воля" и НФСБ, като Панчугов нарече това "коалиция на отчаянието":
"Две маргинални партии, които поотделно нямат шансове да влязат в парламента, ще се опитат да съберат математически подкрепата си. Това никога не е сработило в българските избори и сега не очаквам това да предизвика вдъхновение в подкрепата за тази коалиция".
Проф. Танев смята, че този съюз не е изненадващ:
"При тези формации, които са на ръба на влизане в Народното събрание, е особено силен апетитът да бъдат избрани".
Той определи като суматоха това, което предстои да се случи до изборите на 4 април:
"Не става дума за идеи как да се излезе от модела ГЕРБ, а за начина как да стане - това е всички против ГЕРБ".
Според него управляващите, след 10 години управление, много добре владеят технологиите, за да не разрешат да се получи общо обединение срещу тях.
Панчугов прогнозира скандалите в предизборната кампания да отблъскват избирателите:
"Този път ще е различно, защото недоверието няма да е към избирателният процес, колкото към мерките, които ще бъдат взети, за да се запази здравето на гражданите".
Според него плаващата подкрепа за партиите ще бъде отблъсната и избирателите ще бъдат свити до твърдите ядра, което ще окаже най-пагубно въздействие върху представителството в следващия парламент.
Христо Панчугов коментира повтаряното многократно в публичното пространство мнение, че изборите ще бъдат манипулирани и откраднати и определи това като много вредно:
"Това е доста съмнително като възможност. А и като история, досега нямаме тежки свидетелства за манипулиран до такава степен вот в България".
Като бивш министър на образованието проф. Танев беше категоричен, че когато става дума за противоепидемичните мерки, засягащи здравето на децата, Министерството на образованието трябва да се съобрази със здравното министерство - то определя дали да се ходи на училище.
Според него най-добрият вариант е възможно най-дългият престой на учениците в училищна среда и определи ротационния принцип на присъствено и дистанционно обучение като добро решение.
Интервютата на Георги Марков с Христо Панчугов и с проф. Тодор Танев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Община Мездра стана собственик на най-голямата сграда за обществено ползване в района – "Дома на железничаря", в града. Сградата беше купена от БДЖ за 910 хил. лв. След близо година преговори с дружеството "БДЖ - Товарни превози", Община Мездра придоби с покупко - продажба собствеността на сградата на "Дома на железничаря" в града. Цената в..
В столицата се провежда "Шествие за семейството". То се организира от граждански сдружения и се провежда с благословията на Българската православна църква. Събитието започна пред катедралата "Свети Александър Невски" в София с концерт, в който участие взеха хора на БНР, хора на катедралния храм "Св Александър Невски", хоровете на Софийската..
18-тото издание на "София Прайд" се провежда под мотото "Ние сме хора, не сме пропаганда". Хората с нетрадиционна сексуална ориентация и поддръжници на техните права се събраха на пл. "Княз Александър Първи", където в момента събитието им продължава с концерт. Отстояването на правата си хората с нетрадиционна сексуална ориентация превърнаха..
Протестно автошествие организира "Възраждане" –Кюстендил срещу въвеждане на еврото с мото "Да запазим лева". Това е поредният протест на общинската структура на Костадин-Костадиновата партия, която иначе последните месеци има вътрешни неуредици и кадрови междуособици, коментират активисти. Колоната с над 10 автомобила тръгна от паркинга при..
Плевен отбелязва с изложби годишнината от рождението на акад. Светлин Русев. Творецът остава за поколенията и като един от най-големите дарители с над 400 шедьоври от българското и световно изкуство. Днес те са подредени в родния му град в галерия-дарение, която носи неговото име. Акад. Светлин Русев организираше изложба приживе за всеки свой..
Поредно протестно шествие срещу въвеждане на еврото у нас, организирано от партия "Възраждане" се състоя във Варна. Протестиращите скандираха "оставка" на управляващите държавата и отново поискаха референдум, защото въвеждането на еврото ще влоши още повече стандарта на живот и ще доведе до загубата на финансовия ни суверенитет...
Неохраняемите плажове в област Добрич и през този летен сезон са двайсет. За четири от тях областният управител на Добрич е заявил желание държавата да поеме водно спасителната дейност. Най-много неохраняеми плажове са в община Шабла – десет, в община Каварна са четири, шест са в община Балчик. За трета поредна година от ОС на БЧК Добрич няма..
Не смятам, че може да се разберем за историята със Северна Македония. Това заяви пред БНР професор Николай Овчаров и поясни, че той е правил докторска..
Учебните програми въобще не са толкова важни, колкото това да има дисциплина и ред в училище , заяви пред БНР учителят Теодосий Теодосиев...
От вчера в Израел има извънредно положение. Затворено е международното летище. Не работеха училищата, поликлиниките, банките и административните служби...