Според него става дума за подмяна на законодателни предложения чрез различни техники – с вкарването между първо и второ четене наизцяло нови разпоредби, които не носят духа на първоначалното и му противоречат, както и с промяна на основни закони през преходните и заключителните разпоредби на други, несвързани с тях закони.
Става дума за отказ от публично обсъждане със заинтересованите страни на ключови разпоредби, които се приемат от парламента. Законът трябва да обслужва публичния интерес, категоричен е конституционалистът.
„В демократичната държава законът не е просто израз на нечия парламентарна воля, на мнозинството, а израз на принципи, на ценности, които защитават публичния интерес.“
В самият Конституционен съд се очертават най-малко две тези - едната е, че спазването на процедурата на две четения е достатъчно, за да бъде приет закон. Има и конституционни съдии, които застъпват по-широко обоснована теза, допълни Славов.
Относно ветото на президента върху текстовете за специалния прокурор, който да разследва главния Атанас Славов посочи, че управляващите според него не биха взели под внимание тези мотиви, защото виждаме „пълен отказ за реална реформа в прокуратурата“.
„При систематичен отказ да се докосне фигурата на главния прокурор се правят различни обходни действия, мимикрии някакви на опит за осъществяване на контрол, което няма как да се случи по този начин“, коментира Славов в предаването „Преди всички“.
Атанас Славов смята, че предложенията на „Демократична България“ за радикална реформа на фигурата на главния прокурор - за избор на главен прокурор от парламента с квалифицирано мнозинство, както и за ясна процедура за неговото освобождаване, дават друга перспектива.
„Фигурата, измислена от юристите на ГЕРБ, не решава нито един от основните проблеми за независимо пълноценно разследване на главния прокурор.“
Славов акцентира върху възможността главният прокурор да бъде освобождаван преди извършването на разследване срещу него.
В следващите месеци дебатът за това как да действаме, когато главният прокурор наруши законите, ще бъде на масата, подчерта Атанас Славов. Той изрази очакване следващото Народно събрание да действа по-смело.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи снощните коментари на президента на Съединените щати Доналд Тръмп като "много сериозни", добавяйки, че Москва ще се нуждае от време, за да ги анализира, предаде Ройтерс. Коментарите на Кремъл дойдоха, след като Тръмп заплаши да наложи много високи вторични мита върху руския износ, ако до 50 дни не..
Президентът Румен Радев почете паметта на 1027 български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война. Тленните им останки са погребани в българското военно гробище край хърватския град Вуковар: "България има важен принос за разгрома на Хитлерофашизма с хиляди жертви. Също така беше мой дълг да отдам почит на..
Десет дни висок риск от пожари в Гърция по данни на Гражданска защита. Лекарите предупреждават туристите за последствията от продължително стоене на слънце. Днес морето взе три жертви. От днес в продължение на 10 дни затворени в обедните часове са всички открити археологически паметници в Гърция по нареждане на министерството на културата...
Докладът за изграждането на Национална детска болница е на независима частна група, спечелила конкурс на Европейската инвестиционна банка и цената е прогнозна. Така проф. д-р Иван Литвиненко, председател на Обществения съвет по проекта за Национална педиатрия, коментира цената, която бе обявена от министъра на здравеопазването за болницата...
Бивш граничен полицай от Петрич беше предаден на съд с обвинение за получаване на подкупи и за изнудване чрез незаконно разгласяване на служебна информация. Разследването срещу бившия служител на Гранично полицейско управление-Петрич започна преди две години, след като собственик на спедиторска фирма, занимаваща се с международни превози, е..
И на третото поред заседание на Съвета за електронни медии не беше избран генерален директор на Българската национална телевизия. Нито един от осемте претенденти за поста не събра нужните поне три гласа "за" от членовете на медийния регулатор. Както и при предишните две заседания, които се проведоха по-рано през деня, настоящият..
Безработицата през месец юни е спаднала с 0.25% спрямо същия месец на миналата година и е малко над 5%. Това отчита Агенцията по заетостта, като обобщава, че над 13 100 безработни са наети на работа през миналия месец. През юни над 1000 безработни от уязвимите групи - хора с увреждания, хора над 55 и младежи без трудов опит са започнали работа на..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...