Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хората със сърдечно-съдови заболявания са уязвими при рязката промяна на температурите

Дори при редовно лечение хипертониците могат да усетят повишаване на стойностите на кръвното в студените дни

Снимка: Ани Петрова

Рязката смяна на температурите се отразява на хората със сърдечно-съдови нарушения и заболявания, затова кардиолозите съветват те да спазват някои правила в студеното време.

„Тази сутрин е минус 7 градуса в София, но се усеща като минус 17. Това означава значително охлаждане при излизане навън. Тези от нашите пациенти, които знаят, че имат исхемична болест на сърцето и са усещали гръдна болка, вероятно са били предупредени от своите лекари, че при излизане от топло на студено биха могли отново да имат подобни оплаквания: тежест в гърдите, по-силна болка, дискомфорт", обясни в предаването „Преди всички“ д-р Михаела Михайлова, кардиолог от Център „Градска кардиология“ и преподавател в Медицинския университет в София.

За тази група хора д-р Михайлова препоръчва освен редовния прием на лекарствата и топлите дрехи, преди излизане да впръскват под езика нитрат спрей, който да им помогне „да преодолеят този първоначален шок“.

Пациентите с високо кръвно могат да установят, че дори при редовно лечение и регулирана хипертония има тенденция за повишаване на стойностите на кръвното в студените дни.

Особено рисково е за хора, които не знаят още, че са пациенти. Това са хора над 50. Това може да бъде първи симптом и един прекрасен слънчев мразовит ден да се превърне в деня, в който някой е получил инфаркт“, коментира д-р Михаела Михайлова.

Д-р Михайлова сподели своите наблюдения от амбулаторната си работа с пациенти, които не са толкова тежко болни, за да се налага прием в болница. Голяма част от тях са преминали през Covid-19.

Около 60% от тях имат поне малък перикарден излив след прекараната вирусна инфекция. Това не е тежко състояние, но пациентите се притесняват, просто трябва да мине време. С малко допълнителна терапия това ще изчезне.“

При депресията и тревожността се усеща нарастване на случаите, отбеляза кардиологът.

Много млади хора идват на профилактичен преглед, но след това те споделят, че имат определени усещания от типа на тревожни разстройства, панически атаки. Всички сме поставени в доста хронично напрежение вече повече година и няма начин да не се отрази – и на нас, и на пациентите ни.“

Много често проблемът не е кардиологичен, а емоционален и психологически, допълни Михаела Михайлова.

„Моят съвет е - при най-малкото усещане, че нещо става със сърцето, хората да си правят изследвания.“

Подходящо е да се направи холтер ЕКГ, 24-часово безболезнено изследване на сърдечната дейност, както и ехокардиография, която показва структурата на сърцето и как то функционира.

В условията на коронавирусна инфекция хората със сърдечно-съдови заболявания трябва стриктно да спазват терапията си и ако е необходимо тя да бъде допълнена със средства, които да намалят холестерола, кръвосъсирването, ритъмните нарушения, поясни кардиологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11