„С мярката 60/40 са подпомогнати около 9 хиляди работодатели, запазени са около 180 хиляди работни места. За целта НОИ е изплатило около 186 милиона лева, в преработващата промишленост са запазени 80 хиляди места, като са изплатени 71,6 милиона лева. В търговията – 29, 5 милиона лева са изплатени от НОИ за около 27 хиляди работници и служители.“ Това даде като пример доц. Иванова. Тя посочи и проблемите:
„Има няколко проблема при отпускане на тези средства. Мерките тръгнаха твърде късно. Второ - около 25 на сто средствата от ЕС се насочват само към ресторантьорския бизнес и заведенията, а тези средства би трябвало да се насочват и към предприятията, които носят конкурентоспособност, носят иновации и които ще измъкнат страната от кризата.
Проблем е, че мярката "Запази ме" не може да се използва от ресторантите към хотелите, защото те не са регистрирани с код "Ресторант", много предприятия пък не могат по тази мярка да се ангажират, че ще запазят служителите си, след спиране на действие на тази мярка. Още един проблем - по мярката 60/40 работодателите, които са преустановили дейността си, откъде ще вземат средства да изплатят тези 40 на сто за служителите си като възнаграждения?", посочи още доц. Иванова и допълни, че към началото на 2022 година можем да излезем от кризата.
"Пандемията увеличи рисковете в киберсигурността", коментира в „Преди всички“ Веселин Славчев, докторант в УНСС. Неговият доклад на научната конференция е на тема - „Управление на киберсигурността в условия на Covid-19”:
"Жертва стават всички - работещите хоум-офис, защото служителите не са в защитената корпоративна среда, където компютрите им са защитени със софтуер. В къщи се работи от личния компютър.", поясни още Веселин Славчев.
Още по темата в звуковия файл.
По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..
От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите. В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..
ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..
През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..
В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..
Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..
Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета , изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана. Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. "Връзване" на бюджета с 3% дефицит е възможно , смята той...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..