Бившият американски президент Доналд Тръмп, когото Сенатът оправда по обвинението в подстрекателство към бунт, обеща да продължи да защитава "величието на Америка".
Тръмп бе намерен за невинен по делото по импийчмънт в Сената, след като бе обвинен в подбуждане на метежа срещу Капитолия през януари, при който загинаха петима души.
Мнозинството от сенаторите гласуваха за осъждане, но това мнозинство не бе от нужните поне две трети. Седем републиканци се присъединиха към демократите във вота от 57-43. Това е единственият импийчмънт с толкова голяма двупартийна подкрепа. Лидерът на републиканците в Сената Мич Маконъл гласува против, защото според него конституцията не му дава право да осъжда бивш президент, но след вота той отправи остра критика към Тръмп.
“Тези престъпници носеха негови плакати, неговото знаме и с викове показваха лоялността си към него.”
Маконъл каза още по отношение на метежа “Беше очевидно, че само президентът Тръмп можеше да сложи край на това. Той беше единственият.”
Тръмп е първият американски президент, който е бил в процес по импийчмънт два пъти. Миналата година той бе обвинен в опит да окаже натиск на Украйна с надеждата да намери информация против тогавашния си противник Джо Байдън. Тогава, както и сега президентът бе намерен за невинен.
Самият Тръмп след гласуването обяви процеса като “лов на вещици,” благодари на адвокатите си и посочи, че неговото патриотично движение е само в началото си като скоро ще може да разкрие визията си за страната.
Американският президент Доналд Тръмп беше посрещнат аплодисменти и ставане на крака в парламента на Израел. Очаква се той произнася реч пред депутатите в Кнесета. Преди Тръмп обръщение от трибуната направи премиерът Бенямин Нетаняху. В емоционално слово, прекъсвано от аплодисменти, той благодари на Тръмп и заяви, че името на американския..
Председателят на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев е отказал да приеме съпредседателите на "Да, България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов, съобщиха те. Целта на срещата беше двамата лидери да получат информация във връзка с подадените от тях сигнали за наличие на "компроматна банка" на разположение на Пеевски, както и за..
Трябва да бъдат загърбени дребнотемията, за да вървим напред. Това заяви пред БНР кметът на Пазарджик Петър Куленски, след като в града се проведе извънреден вот за общински съветници. ДПС го спечели. Партията взе 17.13% от гласовете. ПП-ДБ е втора с 11.75%, партия "Свобода" - 10.34%, БСП - 7.42%, ВМРО - 6.84%, а ГЕРБ остана с 6.16%. МИР..
Прожекцията на израелския филм "Писмо до Давид" в Дома на киното беше отменена заради съображения за сигурност, съобщи за "Хоризонт" Жаклин Вагенщайн - създател на фестивала "Синелибри". По-рано в интернет беше разпространена петиция от интелектуалци, сред които главния редактор на сайта "Маргиналия" Юлияна Методиева, в която се настоява..
Испанката Рейес Риго, която беше арестувана в Израел, се завърна в Мадрид. Тя е последната активистка, която беше на борда на Глобалната флотилия "Сумуд". Риго беше обвинена от израелската прокуратура в нападение над служител на затвора, за което трябваше да плати глоба от 2600 евро. Освен нея в Испания се завърнаха още петима испански..
Нарастват цените на основни хранителни стоки, сред които кашкавал, месо, сирене, мляко и яйца на едро, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата през последната седмица. Потребителската кошница обаче поевтинява с два лева заради замяната на сезонни плодове сред наблюдаваните в кошницата. Чушките и зелето..
Инициативен комитет от учени и общественици предлага на мястото на Паметника на съветската армия в Княжеската градина в София да бъде изграден монумент на хан Аспарух. Аргументите представи председателят на инициативния комитет акад. Георги Марков: "Идете да видите там. То е като строителен обект, буренясало, храсталаци, така че на мястото..
Когато стъпваш върху плаващи пясъци и толкова голямо неизпълнение на Бюджет 2025, е много трудно да се направи нормален бюджет за догодина . Това каза..