В Испания десетки полицаи влязоха в кампуса на Университета в Лерида, малко преди 7 часа тази сутрин и арестуваха известния рапър Пабло Хасел, докато крещеше ”Смърт на фашистката държава”.
В понеделник той се барикадира в сградата, заедно със свои привърженици, след като отказа да влезе доброволно в затвора след издадена присъда за подтикване към тероризъм и обиди към Короната.
Пабло Хасел трябваше да влезе доброволно в затвора до 20 часа в петък, 12 февруари, за да излежи 9-месечна присъда за обиди към Короната и подтикване към тероризъм. Според него обаче „би било недостойно унижение” да отида сам при „такава несправедлива присъда” и затова призова привържениците си да блокират достъпа до Университета в Лерида и да затруднят полицаите, които по думите му са дошли да го „отвлекат”. Над 250 души се събраха в негова подкрепа и барикадираха с маси, столове и пейки входовете на сградата, крещейки „Свобода” и „Пълна амнистия”. Самият той по това време обяснявашe в социалните мрежи, че насилственото му арестуване „няма да остане без последствия и ще има отговор”, защото не могат хората да са безучастни, „докато се нарушава свободата на словото”.
В продължение на месеци Хасел обжалваше присъдата си, но получи отказ, с аргумента, че това не е първата му присъда, а той продължава да „проявява асоциално поведение”. Рапърът имаше друга 2-годишна условна присъда за нападение над журналист и неподчинение на полицаи. Тогава не влезе в затвора, въпреки че според прокуратурата в песните и туитовете си призовава за насилие, подобно на терористичната организация ETA, което предизвика бурен дебат за свободата на словото и мястото на Короната.
Колебливо водещите индекси на Уолстрийт се върнаха на печеливша територия, след като президентът Доналд Тръмп публикува призив към инвеститорите, че това е "чудесно време за покупки". Търговията обаче остава напрегната, а инвеститорите не са оптимистични. В Европа и Азия обаче индексите останаха на червено на фона на все по-ожесточената търговска..
Нямаме решение на Спаси София за напускане на коалицията в СОС с ПП-ДБ. Разбирам, че за политическите наблюдатели е интересно. За мен и за хората в София е много по-интересно, кога ще решим проблема с дупките по улиците, кога ще има решения за града, защото това е в зародиша на напрежението между нас, каза лидерът на Спаси София Борис Бонев в..
Поправките в Закона за движение по пътищата минаха на първо четене в парламентарната комисия по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост за движение по магистралата от 140 км/ч на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. След заседанието транспортният министър Гроздан Караджов определи промените..
Започна разчистването на обгорелите останки след пожара в Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна. Две фирми са се ангажирали с работата на терен и на този етап не се допускат доброволци, заради мерките за сигурност. С помощта на корпоративен дарител започна разчистването на терена от останките, след като на 4 април покривът на Националната..
Само законопроектът за изменение и допълнение на Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на "Има такъв народ" получи подкрепата на мнозинството в парламентарната Комисия за конституционни и правни въпроси. "За" облекчаване на условията за свикване на национални и местни референдуми гласуваха 14 народни..
Ресторантьорите от Велико Търново отмениха в последния момент днешния си протестен митинг-концерт за връщане на 9% ДДС. Причината е очакваното влошаване на времето тази вечер, обясниха те. Ресторантьори от Велико Търново пак на протест, искат 9% ДДС Голяма част от заведенията във Велико Търново затвориха и не приемат клиенти от 16.00 до 19.30..
Намалява броят на желаещите да се обучават в специалностите, свързани с туризма, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, като цитира данни на Националната агенция за оценяване и акредитация. Георгиева участва в дискусия на тема: "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще", организирана от Българската хотелска асоциация...
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..